Ana içeriğe atlayın

Ezula (bazen "eZula" olarak da yazılır) bir tarayıcı yardımcısı nesnesinin (BHO) parçası olarak yüklenen bir tür reklam yazılımıdır. Ezula, kullanıcının izni olmaksızın uzak bir sunucuyla iletişim kurar ve kişiye bağlama dayalı reklamlar gösterir.

Ezula zararlı virüsler içermez, ancak kullanıcının tarayıcısını yavaşlatabilir ve kullanıcı tarafından manuel olarak yüklenmesi gerekir. Bir BHO'nun parçası olarak geldiğinden, yükleme işlemi sırasında isteğe bağlı bir üçüncü taraf eklentisi gibi görünebilir. Bu program, bir web sayfasındaki anahtar sözcüklere reklam bağlantıları ekler ve üzerine tıklandığında kullanıcıyı genellikle asıl aradıkları şeyle ilgisi olmayan üçüncü taraf bir web sitesine yönlendirir. Program otomatik olarak Windows başlatıldığında çalışır ve kullanıcının onayı olmaksızın kendisini internet yoluyla uzaktan güncelleyebilir. TopText veya Surf+ adlı bir programın parçası olarak geldiği bildirilmiştir.

Reklam Yazılımı Nedir?

Reklam yazılımı, bilgisayarınızda reklam görüntülemek amacıyla hazırlanan programları ifade eder. Arama talebini reklam web sitelerine yönlendirebilir ve internette gezinme alışkanlıklarınız hakkında veri toplayabilir, böylece kullanıcıya özel reklamlar sunar. Bir program kullanıcının izni olmadan veya kullanıcıyı bilgilendirmeksizin bilgi topluyorsa program kötü amaçlı yazılım olarak değerlendirilir. Ezula'ya benzer reklam yazılımları ve programlardan kaçınmak için kullanıcıların bir güvenlik duvarı kurmaları gerekir. Böylece bilgisayar korunur ve kullanıcılar bilgisayara erişmek isteyen tüm üçüncü taraflar veya izinsiz yazılımlar hakkında bilgilendirilir. Kullanıcılar web tarayıcılarını değiştirmeyi de deneyebilirler. Daha kapsamlı bir çözüm için kullanıcılar, kendi ev bilgisayarlarını korumak amacıyla gelişmiş internet güvenliği yazılımı yükleyebilirler.

Tanımlarla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Carbanak APT

Ezula teriminin sektördeki tanımı. Ezula (bazen "eZula" olarak da yazılır) bir tarayıcı yardımcısı nesnesinin (BHO) parçası olarak yüklenen bir tür reklam yazılımıdır.
Kaspersky Logo