Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/linux.jpg

Onlarca yıldır Linux grubu işletim sistemleri, sadelik ve işlevsellik bakımından teknoloji uzmanlarının beğenisini kazandı. İlk olarak 1990'ların başında geliştirilen Linux, Windows gibi bir bilgisayar işletim sistemidir.

Bir sistemin donanım kaynaklarını kontrol eden bu yazılım, web sunucularını çalıştırmak için popüler bir seçimdir. Windows'un aksine Linux açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herkes ücretsiz olarak kullanabilir.

Gerçeğin Çekirdeği

Linux özünde, bir işletim sisteminin bir bilgisayardaki CPU, bellek ve çevre birimleri kontrol eden temel bileşeni olan "çekirdek"tir. Genellikle kullanıcı odaklı tüm özellikleri içermeyen, "sadeleştirilmiş" bir kullanıcı arabirimine sahip olduğu kabul edilen Linux tamamen işlevsel olacak ve kullanıcıların donanım üzerinde yüksek oranda kontrol sahibi olmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Özelleştirilebilir ve Esnek

Geleneksel Linux hayranları, Linux'un sahip olduğu "kabuk" sayesinde donanımı kontrol etmek için çok daha kolay bir yöntem sunduğuna inanır. Bu, kullanıcıların bir metin arabirimine komut yazarak bilgisayarlarını kontrol etmelerini sağlayan Linux komut satırıdır.

Ancak modern Linux sürümlerinde daha gelişmiş kullanıcı arabirimleri vardır; bu da, geleneksel komut satırı etkileşiminin kullanılması gerekmediği anlamına gelir.

Ayrıca Linux'u farklı masaüstü bilgisayar ortamları kullanılarak özelleştirmek de mümkündür. Diğer işletim sistemlerinde ağırlıklı olarak ısmarlama masaüstü bilgisayarlar bulunsa da Linux ile kullanıma yönelik çok sayıda seçenek vardır.

Güvenlik

Güvenlik, başlangıcından beri Linux işletim sisteminin temel unsurlarından biri olmuştur. Her kullanıcının diğerlerinden ayrılması gerekir ve Linux'u kullanmak için her bireyin bir parola ve kullanıcı kimliğine sahip olması gerekir.

Kullanıcılar aynı zamanda daha düşük otomatik erişim haklarına sahiptir; bu da, kötü amaçlı yazılımın bilgisayardaki çok sayıda dosyaya erişerek yayılmaya devam etmesini zorlaştırır.

Açık kaynaklı formatla birlikte birçok farklı işletim ortamı, sistem mimarileri ve farklı e-posta istemcileri gibi bileşenler de kötü amaçlı yazılımın hızla yayılmasını zorlaştırır.

Peki Mükemmel mi?

Konu güvenlik olduğunda Linux'un birden fazla avantajı vardır ancak hiçbir işletim sistemi tamamen güvenli değildir. Linux'un şu anda karşı karşıya olduğu sorunlardan biri, git gide daha popüler hale gelmesidir.

Linux uzun yıllar boyunca ağırlıklı olarak küçük, daha teknoloji odaklı bir kesim tarafından kullanıldı. Şimdi, kullanımının artmasıyla birlikte, çok sayıda kullanıcının kötü amaçlı yazılım istilası riskini artırması gibi çok eski bir soruna açık hale geldi.

Halihazırda özellikle Linux için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlar bulunmaktadır. Erebus fidye yazılımı buna bir örnektir ve Tsunami arka kapısı da geçtiğimiz birkaç yıldır kullanıcılar için sorun olmaya devam etmiştir.

İlgili makaleler:

İlgili ürünler:

Linux Nedir ve Gerçekten Güvenli midir?

Linux, bir bilgisayarın birçok parçasını kontrol eden bir işletim sisteminin temel bileşenidir. Gerçekte ne kadar güvenli olduğunu ve neden çok sayıda teknoloji uzmanı tarafından tercih edildiğini öğrenin.
Kaspersky Logo