Ana içeriğe atlayın

Kötü amaçlı yazılım, meşru bir kullanıcının bilgisayarına virüs bulaştırmak ve birkaç yolla zararı artırmak için tasarlanan bir tür bilgisayar programıdır. Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarlara ve cihazlara birkaç biçimde virüs bulaştırabilir ve çeşitli türleri vardır. Bunlardan birkaçı virüsler, solucanlar, Trojanlar, casus yazılımlar ve diğerleridir. Tüm kullanıcıların her tür biçimde kötü amaçlı yazılımları nasıl tanıyacaklarını ve kendilerini koruyacaklarını bilmeleri önemlidir.

Peki kötü amaçlı yazılım nedir? Kötü amaçlı yazılımların şaşırtıcı derecede çok fazla çeşidi bulunur. Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı yazılımların muhtemelen en bilinen türüdür ve virüs diye adlandırılmalarının nedeni kendilerini kopyalayarak yayılmalarıdır. Solucanlar da aynı özelliktedir. Casus yazılım gibi diğer kötü amaçlı yazılım türleri, yaptığı işle adlandırılır: Casus yazılım, kredi kartı numarası gibi kişisel bilgileri iletir.

Suç Örgütü

"Kötü amaçlı yazılım nedir?" sorusunu sorduktan sonra sorulacak mantıklı soru "Bunları kim, neden oluşturuyor?" olabilir. Çoğu kötü amaçlı yazılımın gençler tarafından oluşturulduğu günler çok geride kaldı. Günümüzde kötü amaçlı yazılımlar genel olarak profesyonel suçlular tarafından kendileri için tasarlanmaktadır.

Bu suçlular çok çeşitli karmaşık taktikler kullanabilir. Teknoloji sitesi Public CIO'ya göre, siber suçlular bilgisayar verilerini "kilitleyerek" bilgileri erişilemez hale getirdi ve kullanıcılardan verilerini geri almaları için fidye talep etti.

Ancak siber suçluların bilgisayar kullanıcılarına getirdiği ana tehlike, bankacılık ve kredi kartı hesapları ve parolalar gibi çevrimiçi bankacılık bilgilerini çalmalarıdır. Bu bilgileri çalan korsanlar bunları kullanarak hesabınızı boşaltabilir veya adınıza sahte kredi kartı ekstreleri oluşturabilirler. Ayrıca, hesap bilgilerinizi gizli bilgilerin iyi fiyata gittiği karaborsada satabilirler.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Koruma

Şimdi de en önemli soruya geçelim: "Bilgisayarımda veya ağımda kötü amaçlı yazılım olmadığından nasıl emin olurum?"

Bunun yanıtı iki kısımdan oluşmaktadır: Dikkatli olmak ve koruyucu araçlar kullanmak. Kötü amaçlı yazılımları yaymanın en popüler yollarından biri, banka gibi bilinen bir şirketten ya da arkadaşlardan geliyormuş gibi görünen e-postalardır.

Parolanızı paylaşmanızı isteyen e-postalara karşı dikkatli olun. Arkadaşlarınızdan gelmiş gibi görünen ancak sadece "şu harika web sitesine göz at" gibi bir mesaj ve bağlantı içeren iletilere de dikkat edin.
Dikkatli olmak, kötü amaçlı yazılımlara karşı ilk koruma katmanıdır. Ancak tek başına dikkatli olmak yeterli değildir. İşletme güvenliği mükemmel olmadığından meşru sitelerden indirdiğiniz dosyalar bile kötü amaçlı yazılım taşıyor olabilir. Bu nedenle, ek önlemler alınmadığı sürece en tedbirli kullanıcılar bile risk altındadır.

Kötü Amaçlı Yazılım Koruması Nedir?

Kötü amaçlı yazılım güvenliği koruması, bilgisayarınız veya ağınız için çok önemli bir ikincil koruma adımı sunar. Güvenilir antivirüs yazılım paketleri, tüm kişisel ve iş bilgisayarlarında olması gereken birincil teknolojik savunma bileşenidir.

İyi tasarlanmış antivirüs koruması, birçok özellik sunar. Yeni indirilen programları kontrol ederek kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olur. Gözden kaçmış olan kötü amaçlı yazılımları algılayıp engellemek için düzenli aralıklarla bilgisayarı tarar. Güncel tehditleri tanımak için düzenli olarak güncellenir.

İyi bir antivirüs koruması, kötü amaçlı yazılımın teknik özelliklerine (bilgisayarda "gizlenmeye" çalışmak gibi) bakarak önceden bilinmeyen kötü amaçlı yazılım tehditlerini bile tanıyıp uyarı verebilir. Buna ek olarak, sağlam antivirüs yazılımları özellikle "kimlik hırsızlığı" (kullanıcıları parolalarını veya hesap numaralarını girmeleri için kandıran bir teknik) için tasarlanmış olanlar dahil şüpheli web sitelerini algılayıp bunlara karşı sizi uyarır.

Son olarak, kötü amaçlı yazılım koruması kullanılabilir olmalıdır. Etkili antivirüs yazılımları da kolay indirilebilir ve kurulabilir olmalıdır. Kullanmak için bilgisayar bilimi doktorası yapmanız gerekmemelidir. Yukarıda belirtilen özellikleri taşıyan antivirüs yazılımı çözümlerini arayıp yükleyin.

Sağlam kötü amaçlı yazılım koruması özellikle paranızı korur. Bu araçlar hesap bilgilerinizi korur ve aynı zamanda parola yönetimi araçları sunar. Böylece parolaları unutmanız yüzünden yaşadığınız öfke, bu önemli koruma bileşenini atlamanıza neden olmaz.

Hiçbir koruma kesin değildir. Ancak farkındalık ve iyi tasarlanmış koruyucu araçlar sayesinde bilgisayarınızın mümkün olduğunca güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım Koruması ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kötü amaçlı yazılımlar ve bu yazılımlara karşı cihazlarınızı nasıl koruyabileceğiniz hakkında bilgi edinin

Peki kötü amaçlı yazılım nedir? Birçok çeşidi mevcuttur; ancak dikkatli olmak ve koruyucu araçlar kullanmak bunlara karşı yapılacak en iyi savunmadır.
Kaspersky Logo