Ana içeriğe atlayın

Kötü amaçlı kod; arka kapılara, güvenlik ihlallerine, bilgi ve veri hırsızlığına, dosyalar ve bilgisayar sistemlerinde diğer olası hasarlara yol açan sistem güvenlik açıkları oluşturmak için tasarlanan zararlı bilgisayar kodu veya web komutudur. Tek başına antivirüs yazılımı tarafından engellenemeyen bir tehdit türüdür. Kaspersky Lab'e göre tüm antivirüs korumaları, kötü amaçlı yazılımdan farklı olan kötü amaçlı kodlardan kaynaklanan belirli virüsleri tedavi edemez. Kötü amaçlı yazılım özel olarak kötü yazılımları ifade ederken kötü amaçlı kod, kötü amaçlı yazılımı karşıya yüklemek amacıyla zayıf noktaları istismar edebilen web sitesi komut dosyalarını içerir.

Kendi kendine etkinleşen ve Java uygulamaları, ActiveX denetimleri, gönderilen içerikler, eklentiler, komut dilleri, web sayfalarını ve e-postaları geliştirmek için tasarlanan diğer programlama dilleri gibi çeşitli biçimler alabilen otomatik çalıştırılabilir bir uygulamadır.

Bu kod, bir siber suçluya uygulama arka kapısı adı verilen izinsiz uzaktan erişim sağlayarak hassas şirket verilerini teşhir eder. Siber suçlular bu kodu ortaya çıkararak bir bilgisayarın verilerini silebilir veya casus yazılım yükleyebilir. Bu tehditler yüksek bir düzeye ulaşabilmektedir: ABD Sayıştayı, ulusal güvenliği tehdit eden kötü amaçlı kodlara karşı uyarıda bulunmuştur.

Komut dosyaları, solucanlar ve virüsler değerli verilerinize giden giriş noktaları bularak bilgisayarınıza zarar verebilir. Virüs bulaşmış web sitelerinin ziyaret edilmesi, kötü bir e-posta bağlantısına veya eke tıklanması, kötü amaçlı kodun sisteminize sızması için temel geçiş yoludur. Otomatik güncelleme, kötü amaçlı yazılım kaldırma, web tarama güvenliği ve tüm virüs türlerini algılama yeteneği gibi özellikler sunan antivirüs yazılımları, en iyi savunma yöntemidir

Tanımlarla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kötü Amaçlı Kod Nedir?

Kötü Amaçlı Kod teriminin sektördeki tanımı. Kötü Amaçlı Kod, bir bilgisayar sistemine zarar vermek amacıyla güvenlik açıklarına neden olan bilgisayar kodudur. Bir tehdit türüdür…
Kaspersky Logo