Ana içeriğe atlayın

Kısa süre önce yapılan bir ankette, tablet kullanıcılarının %70'i ve akıllı telefon/cep telefonu kullanıcılarının %53'ü halka açık Wi-Fi erişim noktalarını kullandıklarını belirtmiştir. Ancak, halka açık Wi-Fi üzerinden gönderilen veriler kolaylıkla ele geçirilebileceği için birçok mobil cihaz ve dizüstü bilgisayar kullanıcısı kişisel bilgilerinin, dijital kimliklerinin ve paralarının güvenliğini riske atmaktadır. Üstelik cihaz veya bilgisayar etkili bir güvenlik ve kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünüyle korunmuyorsa riskler daha da artar.

Halka açık Wi-Fi'da güvenliğinizi korumaya yönelik Kablosuz Güvenliği ipuçları

Kafe, otel, alışveriş merkezi, havaalanı ve diğer birçok yerin müşterilerine halka açık Wi-Fi ağına ücretsiz erişme olanağı sunmasıyla birlikte, kullanıcılar dışarıdayken e-postalarını kontrol etmek, sosyal ağları takip etmek veya internette gezinmek için kolay bir yola sahip olmuştur. Ancak, siber suçlular halka açık Wi-Fi ağlarını sıklıkla izleyerek bağlantı üzerinden aktarılan verileri ele geçirirler. Böylelikle suçlu, kullanıcının bankacılık işlemlerinde kullandığı kimlik bilgilerine, hesap parolalarına ve diğer değerli verilerine erişebilmektedir.

Kaspersky Lab'in internet güvenliği uzmanları ekibi, şu faydalı ipuçlarını önermektedir:

 • Dikkatli olun
  Halka açık Wi-Fi, doğası gereği güvensizdir. Bu nedenle dikkatli olun.
 • Her cihazın risk altında olabileceğini unutmayın
  Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler, kablosuz güvenlik risklerine maruz kalabilir.
 • Tüm Wi-Fi bağlantılarına şüpheyle yaklaşın
  Wi-Fi bağlantısının her zaman yasal olduğunu düşünmeyin. Şüphe etmeyen kullanıcıların değerli kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışan bir siber suçlu tarafından oluşturulmuş sahte bir bağlantı da olabilir. Her şeyi sorgulayın ve bilinmeyen ya da tanımadığınız bir kablosuz erişim noktasına bağlanmayın.
 • Yasal bir kablosuz bağlantı olduğunu doğrulamaya çalışın
  Kötü amaçlı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bazı sahte bağlantılar, ücretsiz Wi-Fi bağlantısını sunan kafenin, otelin veya mekanın adıyla kasıtlı olarak benzerlik gösteren bir bağlantı adına sahip olabilir. Halka açık Wi-Fi bağlantısını sağlayan mekandaki bir çalışanla konuşup yasal Wi-Fi erişim noktası hakkında bağlantının adı ve IP adresi gibi bilgileri edinin.
 • VPN (sanal özel ağ) kullanın
  Halka açık Wi-Fi ağına bağlanırken VPN kullandığınızda ağdan geçen tüm verilerinizi etkili bir şekilde şifreleyen bir "özel tünel" kullanmış olursunuz. Bu yöntem, ağda gizlenen siber suçluların verilerinizi ele geçirmesini engellemeye yardımcı olabilir.
 • Belirli web sitesi türlerini kullanmaktan kaçının
  Sosyal ağ siteleri, online bankacılık hizmetleri veya kredi kartı bilgilerinizi saklayan web siteleri gibi siber suçluların kimliğinizi, parolalarınızı veya kişisel bilgilerinizi ele geçirme olasılığının olduğu web sitelerinde oturum açmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.
 • Cep telefonunuzu kullanmayı tercih edin
  Sosyal ağ, online alışveriş ve online bankacılık siteleri gibi hassas bilgileri saklayan veya bu tür bilgilerin girilmesini gerektiren web sitelerine erişmeniz gerekiyorsa bu sitelere halka açık Wi-Fi bağlantısı yerine cep telefonu ağınız üzerinden erişmeniz daha doğru olacaktır.
 • Cihazınızı siber saldırılara karşı koruyun
  Tüm cihazlarınızın sıkı bir kötü amaçlı yazılımdan koruma ve güvenlik çözümüyle korunduğundan ve bu çözümün olabildiğince düzenli bir şekilde güncellendiğinden emin olun.

Bilgisayar ve cihaz güvenliğiyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Halka Açık Wi-Fi Güvenliği

Kısa süre önce yapılan bir ankette, tablet kullanıcılarının %70'i ve akıllı telefon/cep telefonu kullanıcılarının %53'ü halka açık Wi-Fi erişim noktalarını kullandıklarını belirtmiştir. Ancak, halka açık Wi-Fi üzerinden gönderilen veriler kolaylıkla ele geçirilebileceği için birçok mobil...
Kaspersky Logo