Ana içeriğe atlayın

Kritik sistem dosyalarınızın ve kişisel dosyalarınızın kopyalarını bir sabit sürücüye ya da harici bir yedekleme veya flash sürücü gibi ikincil bir depolama cihazına sakladığınızda bir dosya yedekleme işlemi gerçekleşir. Yedekleme oluşturmak, sistem arızası yaşanması veya dosya bozulması durumunda verilerinizi korumak için kritik bir adımdır.

Kimler Dosyalarını Yedeklemelidir?

Dosyalarını yedeklemeyen tüm birey ve kuruluşlar, önemli verilerini kalıcı olarak kaybetme riskini almış olur. Bireyler için kişisel finansal kayıtlar, önemli belgeler ve yeri doldurulamaz fotoğrafların kaybolması büyük oranda stres ve hayal kırıklığı yaratır.

Dosyalarını, özellikle de finansal kayıtları yedeklemeyen kuruluşlar, işletmelerini kaybetme noktasına kadar gidebilecek bir riske girmiş olur.

Birçok şirket, tüm faaliyetlerini (finans, insan kaynakları, maaş bordrosu, satış, pazarlama ve daha fazlası) yürütmek için bilgisayarlara güvenir. Bazı durumlarda, yanlışlıkla veya kötü amaçlarla gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda dosyalarına erişemeyen şirketler faaliyetlerine devam edemez.

2017'nin ilkbaharında Birleşik Krallık'taki Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) sisteminin faaliyetleri, dosyalara erişimi engelleyen bir kötü amaçlı yazılım nedeniyle sekteye uğradı. Sony Pictures, 2014'te işlerini olumsuz yönde etkileyen benzer bir iş kesintisi yaşadı.

Dosyalara Yönelik En Büyük Riskler Nelerdir?

Bilgisayar dosyalarına yönelik en önemli üç risk şunlardır:

  • Kullanıcı veya yöneticinin ihmali
  • Bilgisayar arızası veya hırsızlık
  • Bilgisayar korsanlığı

Bazen kullanıcılar ve hatta BT yöneticileri yanlışlıkla bir dosya veya dizin üzerindeki sil düğmesine basar. Hatanızı fark ettiğiniz andaki o çöküntü hissi ancak dosyalarınızı kurtararak dindirilebilir.

Bu tür hatalara karşı en iyi koruma, açık dosyaların artımlı kopyalarını oluşturan yedekleme yazılımıdır. Buna ek olarak, iş gününün sonunda bilgisayarınızın depolama alanının otomatik bir yansıtmasını oluşturmak, gerektiğinde verilerinizi hızlıca kurtarabileceğiniz ek bir güvence sağlar.

Daha önce bilgisayarınızın aniden çöktüğüne şahit olduysanız bunun hissettirdiği hüsranı anlarsınız. Sık sık yedekleme oluşturup bunları fiziksel olarak uzak cihazlarda saklarsanız değerli bilgilerinizi içeren bilgisayara gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz. – Bu yaklaşım aynı zamanda, bir kişinin bilgisayarınızı veya cihazınızı çalması durumunda da imdadınıza yetişebilir; böylece cihazınızı değiştirerek harici depolama alanınızdaki dosyaları yeni cihazınıza indirebilirsiniz.

Siber suçlular, fidye yazılımıadı verilen bir kötü amaçlı yazılım türüyle bilgisayarlara virüs bulaştırma konusunda giderek daha cüretkar oluyor. Fidye yazılımı, son kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyalara ve yazılım uygulamalarına erişimini engeller. Korsanlar, bireylerden veya kuruluşlardan dosyalarına tekrar erişebilmek için bir fidye ödemelerini talep eder.

Dünya çapındaki diğer binlerce saldırının yanı sıra daha önce bahsedilen NHS saldırısı da bir fidye yazılımı saldırısıydı. Bu olay nedeniyle, Birleşik Krallık genelinde klinikler kapatılmak zorunda kaldı ve cerrahi operasyonlar durduruldu.

Bu da yetmezmiş gibi çoğu olayda, mağdurlar fidyeyi ödedikten sonra bile makinelerinde yeniden kontrol elde edemez. Korsanların, kullanıcılara dosyalarının kilidini açmak için şifreli anahtarlar vermesi gerekir ve bunu her zaman yapmazlar.

Bazı fidye yazılımları, fidye ödendikten sonra bile bilgisayardaki tüm verileri siler. İkincil konumlarda saklanan bilgisayar yedeklemeleri, fidye yazılımı saldırılarının kurumların ve bireylerin işini uzun süre kesintiye uğratmamasını sağlar.

Nasıl Yedekleme Oluştururum?

Bilgisayar dosyalarını yedeklemek için kullanılan en yaygın yöntem, kişisel bilgisayarlarda işletim sistemiyle birlikte gelen yazılımı kullanmaktır. Apple iOS ve Microsoft Windows, bilgisayarlar için yedekleme ve geri yükleme imkanı sunan yerleşik uygulamalar sunar.

Dosyalarınızı yerel sürücülerin ayrı bölümlerine veya harici depolama cihazlarına yedekleyebilirsiniz. Bilgisayarınız tamamen çökerse ve dahili sürücülerinize erişemezseniz ilk yöntem işe yaramayacaktır. Uzak bir cihaza yedeklemek, tam ölçekli koruma için en iyi seçenektir.

Kaspersky Total Security gibi yazılım ürünleri, şifrelenmiş yedeklemeler oluşturmak için ihtiyacınız olan araç ve yazılımları size sunacaktır. Ayrıca kaliteli bir antivirüs programını yüklemek ve düzenli olarak güncellemek, cihazlarınızı size pahalıya mal olabilecek kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırılarına karşı korumanın ilk adımıdır.

İpucu:Kaspersky Internet Security, internet erişiminizi izinsiz girişe karşı korur. Ayrıca en az sekiz farklı karakterden (büyük/küçük harf, rakam, özel karakterler) oluşan kullanıcı parolalarınızı sık sık güncellemeyi de düşünün.

iDrive, SpiderOakONE ve SOS Online Backup gibi yedekleme hizmetleri, dosyaları özelleştirilmiş yazılımla desteklenen buluta kopyalar. Diğer yaygın bulut çözümleri arasında Dropbox, Google Drive ve Apple Cloud vardır.

Korsanlar 2016'da Dropbox'tan müşteri hesap bilgilerini çalmayı başarmış olsa da bu hizmet artık hayati önem taşıyan kullanıcı verilerini korumak için güçlendirilmiş siber güvenlik savunmaları sunmaktadır.

Bilgisayarınızda teknik güçlükler yaşıyorsanız veya bilgisayarınız kötü amaçlı bir saldırının hedefindeyse bir dosya yedeklemesi, o güne kadar oluşturduğunuz en önemli dosya haline gelebilir. Bunun, en önemli savunma adımı olmadığını düşünebilirsiniz ancak en kötü senaryo gerçek olursa bu adım, içinizin rahat olmasını sağlayacak ve işletmenizi kurtaracak adım olabilir.

İlgili makaleler:

İlgili makaleler:

Yedekleme Dosyalarına Neden İhtiyacınız Var?

Yedekleme oluşturmak, sistem arızası yaşanması veya dosya bozulması durumunda verilerinizi korumak için kritik bir adımdır. Dosyalara yönelik en büyük riskleri ve nasıl yedekleme oluşturacağınızı öğrenin.
Kaspersky Logo