Ana içeriğe atlayın

Verilerin ve yazılım platformlarının buluta taşınması “ya hep ya hiç” ilkesine dayanan bir teklif değildir. Günümüzde işletme sahipleri, yerinde özel bulut sistemi çözümlerinden üçüncü taraf genel bulut hizmetlerine kadar çeşitli bulut bilgi işlem hizmetleri dağıtmaktadır. Bu, işletmelerin maliyetler ve bilgi işlem gereksinimleri değiştikçe bu iki ortam arasında iş yüklerini taşımasına olanak tanır. Yine de hibrit bulut modeli çalıştırma süreci, birden çok ortam genelinde şirket verilerinin korunmasına yardımcı olabilecek aşağıdaki gibi ek güvenlik unsurlarını beraberinde getirir.

1. Bulut Sağlayıcısının Güvenlik Kontrollerini, Özelliklerini ve Uyumluluk Durumunu Değerlendirin

Bir bulut sistemi sağlayıcısı seçmeye karar vermeden önce, her tedarikçinin sunduğu ürünün ayrıntıları öğrenin. Bu aynı zamanda, işletmeniz ile üçüncü taraf bulut tedarikçileri arasında devam eden bir görüşme olarak sürdürülmelidir. Güvenlik kontrolleri ve uyumluluk metrikleri düzenli olarak değişmektedir ve sağlayıcınız yeni gelişmelere ayak uydurmalıdır. En son güncellemeleri almaya devam edin ve tedarikçinizden uyumluluk kanıtı isteyin.

2. İzleme Araçlarını Kullanın

Bazı araçlar, bulut kapasitenizi yönetmekten site hızınızı takip etmeye ve bir güvenlik açığına işaret eden anormallikleri izlemeye kadar tüm hizmetleri sunar. Sektörünüz için tasarlanmış veya özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde geliştirilmiş özelliklere sahip bir araç bulun. Kaspersky, çoklu bulut ortamlarını kapsayan eksiksiz kapsama sahip hibrit bulut güvenliği çözümleri sunmaktadır.

3. Makine Öğrenimi Destekli Koruma Gibi En Son Teknolojileri Tercih Edin

Güncel sistemler, en alakalı risklere yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. Birçoğunun ortaya çıkan yeni tehditleri ele almaya yönelik otomatik güncellemeleri olabilir. Bu teknolojilerin olası tehditler iş verilerinizi etkilemeden önce bu tehditleri tanımlaması, engellemesi ve düzeltmesi gerekir. Makine öğrenimi, veri toplama, şablon tanıma, anormallik algılama, doğal dil işleme ve tahmine dayalı analiz işlemlerinden oluşmaktadır.

4. Düzenli Olarak Yapılandırma Değerlendirmeleri Yürütün

Güvenlik yazılımları ve izleme araçları ancak uyguladığınız yapılandırmalar kadar güçlüdür. Çeşitli güvenlik ayarlarınızın ve seçeneklerinizin gereksinimlerinizi karşılamaya devam edip etmediğini düzenli olarak inceleyin. Örneğin yeni bir ağ kullanmaya başlarsanız eski ağın güvenlik prosedürleri artık yeterli koruma sağlamıyor olabilir. İzlenecek yapılandırmalar arasında şunlar bulunur:

● Yeni yamalar da dahil olmak üzere işletim sistemi sürümleri

● Önemli dosyalarla ilişkili izin seviyeleri

● Tam kapasiteyle çalışan güçlendirilmiş ağ hizmetleri

5. Erken Çözüm Güvenliği Geçmişine Sahip Güvenlik Sağlayıcıları Seçin

Bu, güçlendirilmiş güvenlik özelliklerini yazılım geliştirme döngüsüne kaydırmaya yönelik bir uygulamadır. Erken çözüm yaklaşımında, yazılım testi geliştirme sürecinin daha önceki bir aşamasında gerçekleştirilir. Bu, geliştiricilerin kusurları daha erken yakalamasına yardımcı olarak son yazılım sürümünde güvenlik boşluğu olma olasılığını azaltır. Bu uygulama bazen SecDevOps olarak adlandırılır.

Bunlar, işletmenizin hibrit bulut ortamını güvenlik altın alma açısından temel önem taşıyan noktalardan birkaçıdır. İyi bir güvenlik tedarikçisi, bu faktörleri göz önünde bulundurmalı ve bunları nasıl ele aldığını net bir şekilde ifade edebilmelidir. Tedarikçilere ve yüklenicilere ek olarak, şirket ağınızda çalışan bulut güvenlik çözümü de kuruluşunuzun bulut sisteminin korunmasına yardımcı olur.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler:

Hibrit Bulut Güvenliğine Yönelik Olarak Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Bir hibrit bulut modelinin çalıştırılması, ek siber güvenlik risklerini beraberinde getirir. Burada, hibrit bulut ortamını korurken aklınızda bulundurmanız gereken 5 nokta hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Kaspersky Logo