Ana içeriğe atlayın

Antivirüs yazılımları temel olarak virüs bulaşmasını önlemek için tasarlanmıştır ancak virüslü bir bilgisayardan kötü amaçlı yazılımları kaldırma yeteneğine de sahiptir. Bağımsız kötü amaçlı yazılım kaldırma programı, halihazırda yüklü olan ürünün başarısız olduğu durumda kötü amaçlı yazılımın bulunup bilgisayar veya cihazdan kaldırılması için kullanışlı bir yoldur. Bilgisayarın bir ev veya işletmedeki en önemli yatırımlardan biri olması göz önünde tutulduğunda bilgisayarın virüslerden korunması son derece önemlidir.

Antivirüs taraması yapmak bilgisayarı korumada önemli bir rol oynasa da optimum bilgisayar koruması ve çeşitli virüslerle diğer tehdit türlerine karşı güvenlik için kötü amaçlı yazılım kaldırma programları da kesinlikle gereklidir. Antivirüs yazılımı ve kötü amaçlı yazılım kaldırma programlarını birlikte kullanmak, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehdit türlerine karşı mümkün olan en iyi güvenliği sunar.

Antivirüs Yazılımı veya Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırma Programı — Temel Fark

Antivirüs yazılımı tamamen engellemeyle ilgilidir. Virüs içeren dosyaların bilgisayarınıza indirilmesini engellemek için kullanılır. Bunun yanı sıra, bilgisayarınıza bir şekilde indirildiği, belleğe veya dosya gibi bir konuma yerleştiği takdirde virüsün etkinleşmesini önlemek için çalışır. Virüs yüklü dosya asla indirilmediği takdirde sorun yoktur. Dosya indirilip antivirüs yazılımı tarafından kötü amaçlı yazılım olarak işaretlenir ve etkinleştirilmesi önlenirse sisteminize herhangi bir zarar vermez, ancak virüs bulaşan dosyanın yine de bulunup silinmesi gerekir.

Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırma Programları Ne Zaman Gerekir?

Virüs bulaşan dosyanın indirildiğini ve çalıştırılarak virüsün etkin hale getirildiğini varsayalım. Bu durum genellikle kötü bir URL bağlantısına tıklama veya e-postadaki virüs bulaşmış bir dosya ekini açma gibi nedenlerden dolayı kazayla meydana gelir.

Bazı antivirüs yazılımları, etkin virüsleri kaldırmak için basit araçlara sahiptir; ancak modern kötü amaçlı yazılımlar, virüs bulaşmış bir bilgisayarda daha sonra yeniden başlatılabilecek şekilde saklanma konusunda gelişmiştir, bu nedenle söz konusu basit araçlar virüsleri tamamen kaldıramayabilir.

Kötü amaçlı yazılım kaldırma programı bir virüsün antivirüs yazılım kontrolünü bir şekilde geçmesi durumunda özellikle virüs bulaşmış bir bilgisayardan kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için kullanılır. Etkin virüsler, bilgisayarda bulunan virüsler ve virüs bulaşmış bilgisayarda saklanarak sistemi izleyen etkin olmayan virüsler bu kötü amaçlı yazılımlara dahildir.

Antivirüs Yazılımı ve Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırma Programı Akıllı Güvenlik Anlamına Gelir

Algılanan bir virüs dosyası işaretlense ve antivirüs programı tarafından kaldırılsa bile kötü amaçlı yazılımlar kendini gizleyip daha sonra tekrar birleşebildiği, çoğalabildiği ve bulaşabildiği için ek kötü amaçlı yazılım kaldırma araçları gereklidir.

Kötü amaçlı yazılım bir dosya, gizli bir dosya veya kısmen bozuk bir dosya gibi çeşitli biçimlerde bulunabilir; başlatma servisi veya kayıt öğesi gibi virüsü harekete geçiren mekanizmaları gizleyebilir. En kötü senaryoda kötü amaçlı yazılım, banka hesabı numaraları veya kişi tanımlayıcılar gibi değerli bilgileri çalmak isteyen üçüncü bir taraf adına, dikkat çekmeden çalışır. Modern kötü amaçlı yazılımlarda genellikle tek bir virüs dosyasının kaldırılması yeterli değildir. Bunun yerine, kötü amaçlı yazılım paketinin tamamen kaldırılması için birden çok konumun kontrol edilmesi ve virüs tarama teknikleri gerekir.

Ev bilgisayarınızda güvenliği sağlamaya çalışıyorsanız sizin için önemli bir başlangıç noktası olabilecek çeşitli ücretsiz antivirüs ve ücretsiz kötü amaçlı yazılım tarama hizmetleri mevcuttur. Ücretsiz araçların bazıları size bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını bildirebilir ve bulgularına dair size eksiksiz bir rapor sunabilir. Ancak bilgisayara bulaştığı tespit edilen bu virüsleri kaldıramayabilir, bu nedenle bilgisayar yatırımınızı düzgün şekilde korumak için nihayetinde hem antivirüs yazılımını hem de kötü amaçlı yazılım kaldırma programını satın almak isteyebilirsiniz.

İnternet Cihazınızı Korumayla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırma Programı - Antivirüs Yazılımları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kötü amaçlı yazılım kaldırma programıyla antivirüs yazılımı arasındaki fark nedir? Temel farkları ve bu konunun neden önemli olduğunu buradan öğrenin.
Kaspersky Logo