Skip to main

Bilgisayarınızda doğru şekilde bir antivirüs taraması ayarlayıp gerçekleştirmek sisteminizi kötü amaçlı yazılımlardan arındırılmış tutma konusundaki en iyi başlangıç savunmalarından birisidir.Kötü amaçlı yazılımların (bilgisayarınıza bulaşabilecek e-posta virüsleri ve şüpheli web siteleri) yaygın bir şekilde ortada dolaştığı günümüzde güçlü bir savunma, bilgisayarınız için bir antivirüs çözümü seçmekle ve ondan en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı anlamakla başlar.

Bir Virüs Taraması Ne Yapar?

İyi bir antivirüs ürününde düzenli bir virüs taramasını otomatik olarak gerçekleştirebilmeniz için zaman planlamanıza yardımcı olacak araçlar bulunur. Yazılım, sisteminizi izler ve e-posta eklerinde veya indirmek üzere tıkladığınız bağlantılar gibi tarayıcınızda gerçekleştirdiğiniz işlemler sonucunda gelen virüslerin olup olmadığını kontrol eder. Yazılım bulguları hakkında size bilgi veren günlük raporları oluşturur ve mümkünse virüsün verdiği zararları onarmaya çalışır. Kapsamlı bir antivirüs koruması ürünü bir tarama gerçekleştirmeden önce en yeni virüs tanımlarını otomatik olarak indirip kurarak bilinen mevcut tüm internet tehditlerine karşı korunmanızı sağlar. Bu proaktif koruma bilgisayarınıza bulaşma sinyali veren kötü amaçlı davranışları tanıyıp en baştan etkisiz hale getirerek size yardımcı olur.

Bir Virüs Taraması Yapma İle İlgili İpuçları

Kötü amaçlı yazılımlarla ilgili mevcut sorunlardan birisi ısrarcı olmalarıdır. Eskiden bilgisayar virüsleri ve kötü amaçlı yazılımlar "tek seferlikti", yani keşfediliyorlar, temizleniyorlar ve sonra onlarla işiniz bitiyordu. Günümüzün modern kötü amaçlı yazılımları ise ısrarcı; kayıt defterlerinde veya başlatma servislerinde gizleniyor ve kötü amaçlı yazılımın kökünün tamamen kurutulmaması durumunda yeniden başlatma sırasında bilgisayara tekrar bulaşıyorlar. Dolayısıyla tarama yapmanın bir parçası da ısrarcı kötü amaçlı yazılımlara hazır olmak ve bunlarla en iyi nasıl mücadele edileceğini anlamaktır. Bu konuda dikkate alınması gereken bazı ipuçları şunlardır:

  • Bilgisayar dosyalarınızı yedeklemekle işe başlayın. Özellikle zararlı bir virüs bulaşırsa geriye dönebileceğiniz temiz bir temele sahip olmak için düzenli planlı yedeklemeler yapmak iyi bir uygulamadır. Bununla beraber herhangi bir dosyayı geri yüklemeden önce daima bir antivirüs taraması yaparak yedek dosyalarınızı temizlemeniz gerekir.
  • Antivirüs seçeneklerini değerlendiriyorsanız ücretsiz antivirüs deneme yazılımını indirerek işe başlayabilirsiniz. Ücretsiz bir deneme sürümü size ürünün sunduğu araçları ve koruma düzeyini öğrenme konusunda yeterli süreyi tanıyabilir.
  • Kurulum işleminden önce kayıt defteri ve başlatma servisleri gibi temel sistem bileşenlerinin kritik bir taramasını yapın. Bir sorun bulunursa antivirüs yazılımının kurulum işlemini tamamlamadan önce sorunu tamamen giderme konusundaki tüm adımları izleyin. Bilgisayar zaten zarar görmüşse kötü amaçlı yazılım tamamen kaldırılıncaya kadar pek çok antivirüs ürünü kurulamaz veya güncellenemez. En iyi programlar ilk indirme sırasında kritik sistem bileşenlerini tarar ve yazılımı kurmadan önce tüm kötü amaçlı yazılımları kaldırır.
  • Bilgisayarınız zarar görmüşse İnternet bağlantısını kapatmaya hazır olun. Bu, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza daha fazla zarar verebilecek uzak bir sistemle iletişim kurmasını önler.
  • Zararı giderdikten ve sistemi eski haline getirdikten sonra seçtiğiniz antivirüs yazılımının tam kurulumunu yapın. Tüm güvenlik güncellemelerinin indirildiğini doğrulayın ve tam bir virüs taraması gerçekleştirin. Bu işlem sabit sürücülerde, çıkarılabilir ortamlarda, sistem belleğinde, e-postalarda ve benzerlerinde virüs taraması yapar.
  • Yedekten herhangi bir veriyi geri yüklemeden önce bir virüs taramasıyla temizleyin.
  • Ayarlarınızı yönettiğinize emin olun. Tek bir tam taramayla kalmayın, geleceğe yönelik otomatik virüs taramaları ayarlayın. Bilgisayarınızın her zaman koruma altında olmasını sağlamak için rutin taramalar planlamak önemlidir.
  • Tarama raporlarını periyodik olarak gözden geçirin. Bir taramanın sonuçlarını okumak zor gelebilir ancak bu raporlar sistem açıkları ve virüsler konusunda iyi bir bilgi kaynağıdır. Karantinaya alınmış öğelerle ilgilenme veya bunları kaldırma konusundaki talimatları izleyin.

Bilgisayarınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak sisteminizin bütünlüğünü korur ve bilmeden diğer sistemleri etkilemenizi önler. İyi bir antivirüs çözümü bilgisayarınızın içinde bulunan yatırım yaptığınız şeyleri korumak için ödeyeceğiniz küçük bir bedeldir.

Virüs Taraması Çalıştırma hakkında diğer makaleler ve bağlantılar

Doğru Şekilde Virüs Taraması Yapma

Bilgisayarınızda doğru şekilde bir virüs taraması ayarlayıp gerçekleştirmek sisteminizi kötü amaçlı yazılımlardan arındırılmış tutma konusundaki en iyi başlangıç savunmalarından birisidir. Kötü amaçlı yazılımların (bilgisayarınıza bulaşabilecek e-posta virüsleri ve şüpheli web siteleri) yaygın bir şekilde...
Kaspersky Logo