Skip to main

PAROLA SIZINTILARI: KASPERSKY LAB'DEN ÇEVRİMİÇİ HESAPLARINIZIN ELE GEÇİRİLMESİNİ ÖNLEMEYE YÖNELİK ALTI İPUCU

Kullanıcılar genellikle korsanların kişisel verilerine karşı ilgilerini hafife alır ve parola tercihlerini yaparken bir ölçüde umursamaz davranırlar. Ancak çeşitli çevrimiçi servislere erişmek için aynı veya çok benzer parolaları kullanmak, tek parolanın siber suçluların eline geçmesi durumunda kullanıcıların tüm hesaplarının kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalması anlamına gelir. Siber suçlular, finansal servislere erişmek için özel kötü amaçlı programları kullanır veya kimlik avı web siteleri, Wi-Fi trafik verilerini ele geçirme veya gizli kullanıcı verilerini saklayan şirket sunucularına yönelik saldırılar yoluyla bilgileri çalar. Bunlar günümüzde siber suçlular tarafından kullanılan çok sayıda teknikten sadece birkaçıdır. Tüm çevrimiçi hesaplar için tek "evrensel" parolanın kullanılması halinde doğal olarak tehdit çok daha büyüktür.

KENDİNİZİ SIZINTIDAN DAHA İYİ KORUMA

Kendinizi bir parola sızıntısından daha iyi korumak için her şeyden önce donanım aygıtlarınızı korumanız gerekir. İkincisi, bir saldırıya maruz kalma ihtimalinizi en aza indirmek için "online sağduyu" geliştirmeniz gerekir. Aşağıdaki ipuçları, başlangıç için iyi bir noktadır:

  1. Kaliteli bir İnternet güvenliği yazılımı yükleyin. Yazılımın yalnızca basit antivirüs korumasından ziyade yeni tehditlere karşı proaktif savunma içerdiğinden emin olun.
  2. Güvenlik yamalarını yayınlanır yayınlanmaz hem işletim sisteminize hem de uygulamalarınıza uygulayın. Bunu ertelemeyin! Otomatik güncelleme seçeneğini açmak faydalı olacaktır.
  3. Teklifsiz iletilerde bulunan bağlantılara veya eklere tıklamayın. Bir kimlik avı sitesine yönlendirilme riskini önlemek için URL'yi doğrudan tarayıcınıza yazmak her zaman daha iyidir.
  4. Benzersiz, karmaşık parolalar kullanın. En az sekiz, ideali 15 karakter olmak üzere harf, sayı ve özel karakterler içeren ve kişisel bilgilerin (eş veya evcil hayvanın adı gibi) ya da sözlükte bulunabilecek herhangi bir kelimenin yer almadığı parolalar kullanın. Birden fazla hesap için aynı parolanın kullanılmaması özellikle önemlidir. Bir şirket veri ihlali yaşıyorsa ve oturum açma bilgilerinizle parolanız ele geçirilmişse saldırganlar sahip olduğunuz diğer çevrimiçi hesapları ele geçirmek için aynı oturum açma bilgilerini kullanabilirler. Çok sayıda karmaşık parolayı hatırlamak zor geliyorsa bunların hepsini sizin yerinize hatırlayabilecek bir parola yöneticisi yüklemeyi düşünün. Sizin sadece tek ana parolayı hatırlamanız gerekir. Alternatif olarak, parolanızı "kod" biçiminde not da edebilirsiniz. Ancak bunları başkalarının bulabileceği bir yerde veya dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuzla aynı yerde tutmayın. Bunların birlikte kaybolması veya çalınması durumunda bir başkası çevrimiçi kimliklerinizi çalmak için ihtiyaç duyduğu her şeye erişebilir.
  5. Mümkünse iki aşamalı kimlik doğrulamasını kullanın. Giderek daha fazla çevrimiçi sağlayıcı, normal parolanızın yanı sıra tek seferlik bir kod (ör. SMS yoluyla mobil cihazınıza gönderilen bir kod) girmenizi isteyerek korunmanıza yardımcı olmaktadır.
  6. Farklı hesaplarınızdaki tüm şüpheli etkinliklere dikkat edin ve kusurlu herhangi bir şey görürseniz derhal sağlayıcılarla iletişime geçin.

PAROLALARINIZI BURADA TEST EDİN.

PC'NİZİ VİRÜSLERE VE DİĞER GÜVENLİK TEHDİTLERİNE KARŞI BURADAN ÜCRETSİZ OLARAK TARAYIN!

KASPERSKY LAB'İN ÇÖZÜMLERİYLE EN YÜKSEK DÜZEYDE KORUNDUĞUNUZDAN EMİN OLUN:

ÖZELLİKLERKaspersky Password ManagerKaspersky Internet SecurityKaspersky Total
Security
Kötü amaçlı yazılımdan koruma 
Kimlik avı koruması 
Güvenli parola yönetimi 
 Daha fazla bilgiDaha fazla bilgiDaha fazla bilgi

Veri Sızıntılarını Önleme

Kaspersky Lab'den bu 6 ipucuyla çevrimiçi hesaplarınızı parola sızıntılarından nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin
Kaspersky Logo