Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2018-images/small-business-cyber-security.jpg

Siber tehditler yalnızca büyük şirketlerin ve devletlerin sorunu değildir, küçük işletmeler de bu saldırılara hedef olabilmektedir. Araştırmalar, küçük işletmelerin %22'sinin siber saldırılara hedef olduğunu gösteriyor. Better Business Bureau tarafından yürütülen bir çalışmaya göre bunların yaklaşık yüzde 11’i geçtiğimiz yıl içinde gerçekleşmiştir.

İşletmenizin siber saldırılardan korunması önemlidir ancak bazı işletme sahipleri bunun tam olarak nasıl sağlanacağını bilmemektedir. Burada küçük işletme sahiplerine siber tehdit dünyasında yol gösterecek bir kılavuz sağlanmaktadır.

Risk Altında Olanlar

Siber saldırılar paranızı, verilerinizi ve BT donanımınızı riske atar. Bir korsan, ağınıza erişim elde ederse ulaştığı içerikle aşağıdakiler gibi çok sayıda hasara yol açabilir:

 • Müşteri listelerine erişim
 • Müşteri kredi kartı bilgileri
 • Şirketinizin banka bilgileri
 • Fiyatlandırma yapınız
 • Ürün tasarımları
 • Genişleme planları
 • Üretim süreçleri

Dahası, bu saldırılar şirketinizi risk altında bırakmakla kalmaz. Korsanlar, ağınıza sağladığı erişimi kullanarak, tedarik zincirlerinin bir parçası olduğunuz diğer şirketlerin ağlarına atlayabilir.

Bir Saldırı Ne Gibi Etkilere Sahiptir?

Bir siber saldırı, işletmeniz üzerinde son derece büyük etkilere sahip olabilir. Öyle ki bir saldırının mağduru olan küçük işletmelerin %60’ı bu ihlali takip eden altı ay içinde kapanmaktadır. Bu saldırının en yıkıcı olsa da işletmenizin maruz kalabileceği aşağıdakileri de içeren başka sonuçlar da söz konusudur:

 • Banka bilgilerinin çalınmasından kaynaklanan finansal kayıplar
 • İş kesintisinden kaynaklanan finansal kayıplar
 • Ağınızı tehditlerden arındırmaya yönelik yüksek maliyetler
 • Müşterilere bilgilerinin ele geçirildiğini bildirdikten sonra itibarınızın gördüğü hasar

İşletmenizi Siber Tehditlere Karşı Korumak için Ne Yapabilirsiniz?

Bir küçük işletme olarak, siber saldırılara karşı çaresiz hissedebilirsiniz. Neyse ki şirketinizi korumak için atabileceğiniz adımlar mevcuttur. Başlangıç olarak aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Çalışanlara Eğitim Verin

Çalışanlar, işletmenizi bir saldırıya karşı savunmasız bırakabilir. Araştırmalar, veri kaybının yüzde 43’ünün şirket içindeki çalışanların kötü niyetle veya dikkatsizlik sonucu siber suçlulara ağlarınız için erişim vermesinden kaynaklandığını gösteriyor.

Bir çalışan tarafından başlatılan saldırılarla sonuçlanabilecek çok sayıda senaryo mevcuttur. Bir çalışanın iş tabletini kaybetmesi veya oturum açma kimlik bilgilerini vermesi gibi senaryolar bunlara örnek olarak verilebilir. Diğer örnekler arasında, ağa virüs dağıtan dolandırıcılık e-postalarının açılması da yer almaktadır.

İç tehditlere karşı korunmak için çalışanlarınıza yönelik siber güvenlik eğitimine yatırım yapın. Çalışanlarınıza şüpheli bir e-posta alması gibi bir durumda ne yapması gerektiği konusunda eğitim verin.

Risk Değerlendirmesi Gerçekleştirin

Şirket ağlarınızın, sistemlerinizin ve bilgilerinizin güvenliğini tehlikeye atabilecek olası riskleri değerlendirin. Olası tehditlerin tanımlanması ve analiz edilmesi, güvenlik boşluklarını doldurmaya yönelik bir plan hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Risk değerlendirme çalışmalarınızın bir parçası olarak, verilerinizin nerede ve nasıl saklandığını ve kimlerin bu verilere erişim sahibi olduğunu inceleyin. Kimlerin verilere erişmek isteyebileceğini ve bu kişilerin verileri ele geçirmek için ne tür girişimlerde bulunabileceğini tanımlayın. Olası olayların risk seviyelerini ve ihlallerin şirketi potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini belirleyin.

Bu analiz tamamlandıktan ve tehditler tanımlandıktan sonra, güvenlik stratejinizi geliştirmek veya iyileştirmek için edindiğiniz bilgileri kullanın. Güvenlik stratejisini düzenli aralıklarla ve bilgi saklama ve kullanmaya yönelik önemli değişiklikler yaptığınızda inceleyin ve yeniden düzenleyin. Bu, verileriniz için daha kapsamlı koruma sağlamanıza yardımcı olur.

Antivirüs Yazılımı Dağıtın

Tüm cihazlarınızı virüslere, casus yazılımlara, fidye yazılımlarına ve kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı koruyabilecek bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız vardır. Yazılımın koruma sağlamanın yanı sıra, bilgisayarları gerektiği gibi temizlemenize yardımcı olan ve virüs bulaşmadan önceki durumuna sıfırlayan bir teknolojiye sahip olduğundan emin olun.

Yazılımları Güncel Tutun

İşletmenizi işine devam etmesini sağlamak için kullandığınız yazılımların güncel olması gerekir. Her yazılım, yazılımı güçlendirmek için düzenli olarak güncellenir veya korsanların faydalanabileceği kod açıklarını kapatan yamalar ekler.

Dosyalarınızı Düzenli Olarak Yedekleyin

Şirketiniz dosyalarını yedekliyor mu? Bir siber saldırı gerçekleşirse veriler riske atılabilir veya silinebilir. Bu durumda işletmeniz çalışmaya devam edebilir mi? Dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında saklayabileceğiniz veri miktarı göz önüne alındığında, çoğu işletme çalışmaya devam edemeyebilir.

Bu konuda size yardımcı olması için dosyalarınızı otomatik olarak bir depolama alanına kopyalayan bir yedekleme programı kullanın. Saldırı durumunda, tüm dosyalarınızı yedeklemelerinizden geri yükleyebilirsiniz. Yedekleme işlemini planlamanıza veya otomatik hale getirmenize olanak tanıyan bir program seçin, böylece yedekleme yapmayı hatırlamanız gerekmez. Yedeklemelerin kopyalarını çevrimdışı olarak saklayarak sisteminizin bir fidye yazılımı saldırısıyla karşılaşması durumunda kopyaların şifrelenmesinin veya erişilemez hale gelmesinin önüne geçin.

Bir Siber Güvenlik Şirketinde Aranacak Özellikler

Siber güvenlik, birçok şirketin alanı dışında kalmaktadır. Siber güvenlik konusunda yardıma ihtiyaç duymanız doğaldır. Sonuç olarak bir iş yürütmekle meşgulsünüz. Peki bir siber güvenlik şirketinde hangi özellikleri aramalısınız? Size yardımcı olması için aşağıda bir özellik listesi verilmiştir.

Bağımsız Testler ve İncelemeler

Bir siber güvenlik şirketi etkili teknik jargon kullanarak ve etkileyici bir pazarlama kampanyası yürüterek gözünüzü boyamaya çalışabilir ancak bir de bağımsız testlere ve incelemelere göz atın. En iyi siber güvenlik şirketleri, ürünlerinin test edilmesini ister ve sonuçları paylaşmaktan asla çekinmez.

Ucuz Seçeneklerden Kaçının

Şirketinize gelip yazılım yükledikten sonra ortadan kaybolan bir şirketle çalışmak istemezsiniz. Ek ürün veya destek sunmadan bir alanda uzmanlaştığını öne süren bir şirket, ihtiyacınız olan korumayı sağlayamaz.

Ek Destek

İster bir tehdit algılanmış olsun ister dosyalarınızı yedeklemekte bir sorun yaşıyor olun, mükemmel destek sunan bir şirketle çalışmak istersiniz. Tehditleri ele almanıza yardımcı olan, çözüm bulan ve siber güvenliğin güçlüklerini ortadan kaldıran bir şirket seçin.

Büyüme Potansiyeli

İşletmenizin büyümesi olasıdır ve sizinle birlikte büyüyebilecek bir siber güvenlik şirketine ihtiyacınız vardır. Gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz seçenekler de dahil olmak üzere, tam teşekküllü güvenlik seçenekleri sunan şirketlere odaklanın. Küçük işletme sahiplerinin her zaman uzun bir yapılacaklar listesi olmuştur ancak artık siber güvenlik listenin en üstünde yer almaktadır. Neyse ki küçük işletmenizi korumak için atabileceğiniz adımlar mevcuttur ve doğru siber güvenlik şirketi, risklerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler ve Çözümler:

Küçük İşletmeler için Siber Güvenlik İpuçları: Temel Bilgileri Anlama

Siber saldırılar küçük işletmeleri yerle bir edebilir. Küçük işletmelerin %60’ının bir sanal saldırı meydana geldikten sonra kapandığı bildirilmiştir. İşletmenizi siber saldırılara karşı nasıl koruyacağınızı hemen öğrenin.
Kaspersky Logo