Ana içeriğe atlayın

Çevrimiçi parolalarınızı takip etmekte zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Basit bir web gezintisinin ötesinde internette yaptığınız neredeyse her şey bir giriş gerektirir. Bazı insanlar hatırlaması kolay parolalar kullanırken, diğerleri tüm hesapları için karmaşık bir parolaya sahiptir. Kimlik hırsızlarının ve diğer suçluların kimlik bilgilerinizi çalmasını kolaylaştırdığı için her iki seçenek de önerilmez. Parola yöneticisi çok daha iyi bir seçenektir – ancak bunlar nelerdir, nasıl çalışırlar ve güvendeler mi?

Parola yöneticileri nedir?

Parola yöneticisi, kullanıcıların güçlü parolalar oluşturmasına, bunları tek bir ana parola ile korunan dijital bir kasada depolamasına ve ardından hesaplara giriş yaparken gerektiğinde bunları almasına yardımcı olan yazılımdır.

Bir parola yöneticisi kullanmalı mısınız?

Parola yöneticisi kullanmak kesinlikle avantajlar sunar. Parola sızıntıları yaygınlaşmıştır – yani web siteleri hacklendiğinde ve kullanıcı adları ve parolalar gibi kullanıcı verileri suçluların eline geçtiğinde. Hackerlar oturum açma bilgilerinizi ele geçirirse, bunları diğer web sitelerinde de deneyebilirler. Aynı kimlik bilgilerini birden fazla web sitesinde kullanırsanız, bir web sitesinin verilerinin sızması suçluların tüm çevrimiçi hesaplarınıza erişmesini sağlayabilir. Bu nedenle, her web sitesi için güçlü ve benzersiz parolalar kullanmak önemlidir. Güçlü bir parola en az 12 karakter (ve ideal olarak daha fazla karakter) içerip büyük ve küçük harfler, rakamlar ve simgelerden oluşmaktadır. Ayrıca, doğum tarihiniz veya aile üyelerinin adları gibi sizinle ilgili açık veya yaygın olarak bilinen bilgileri de önler.

Bununla birlikte, çoğumuzun birçok çevrimiçi hesabı var – 2020'de yapılan bir çalışma, ortalama bir internet kullanıcısının yaklaşık 100 hesabı olduğunu öne sürdü – bu nedenle çok sayıda, uzun ve karmaşık parolayı takip etmek zorlaşıyor. Parola yöneticileri burada devreye girer – sizin için güvenli, rastgele parolalar üreterek ve onları hatırlayarak süreci basitleştirirler, böylece zorunda kalmazsınız. Sonuçta, hatırlamanız gereken tek parola, parola yöneticisinin kendisidir.

Bir parola yöneticisi nasıl çalışır?

Piyasada çeşitli parola yöneticileri vardır. Sizin için hangisinin doğru olduğuna karar verdikten sonra, yapmanız gereken ilk şey bunu kurmak ve bir ana parola ile korumaktır. Tüm parolalarınızı tek bir yerde tutacaksınız – yani dijital kasanızda – ve ana parolanız bu kasanın anahtarı olacak. Ana parolanız kasanızın içeriğini şifrelediğinden, seçtiğiniz parola güçlü bir parola olmalıdır. Kaybetmemek de önemlidir – aksi takdirde, tüm çevrimiçi hesaplarınızın parolalarını sıfırlamanız gerekir – bu nedenle unutmayacağınız bir şey olduğundan emin olun. Mobil cihazlarda, bazı parola yöneticileri parmak izi veya yüz kimliği aracılığıyla erişime izin verir.

Parola yöneticisi yüklendikten sonra, bir uygulamaya veya siteye her giriş yaptığınızda kullanıcı adınızı ve parolalarınızı kaydeder ve dijital kasanıza kaydeder. İyi bir parola yöneticisi, kasa içinde kullanıcı adları ve parolalarda yapılan her türlü değişikliği takip etmeli ve bu web sitesi veya uygulama için depolanan bilgileri güncellemeyi teklif etmelidir. Birçok parola yöneticisi otomatik doldurma kullanır – yani ilgili sayfaları ziyaret ettiğinizde web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açma bilgilerinizi otomatik olarak doldururlar.

Otomatik doldurma işlevi zaman kazanmanın yanı sıra kimlik avı konusunda da sizi uyarabilir. Örneğin, kendinizi normal bankacılık sitenize benzeyen bir sitede bulursanız, ancak form alanları oturum açma bilgilerinizle otomatik olarak dolmazsa, bu, farklı bir URL'ye sahip bir kimlik avı web sitesinde olduğunuzu ve potansiyel olarak bir yazım biçimlendirmesi alanı kullandığınızın bir /resource-center/definitions/what-is-typosquatting işareti olabilir.

Parola yöneticileri sadece parola bilgilerini de hatırlamaz: çoğu parola yöneticisi, ad, adres ve kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerinizi de hatırlar ve bunları uygun olduğunda web formlarında otomatik olarak doldurur. Bu, çevrimiçi alışveriş gibi bir işlem gerçekleştirirken zaman kazandırır. İyi bir parola yöneticisi ayrıca belgeleri, tıbbi kayıtları ve fotoğrafları yalnızca sizin açabileceğiniz şifrelenmiş bir kasada saklar.

Yeni hesaplar oluştururken, bir parola yöneticisi sizin için her seferinde yeni parolalar oluşturma zahmetinden kurtaran yeni bir güvenli rastgele parola oluşturmayı teklif edecektir. İyi parola yöneticileri, mevcut parolaların zayıf olduğunu veya bir veri ihlalinde ihlal edilip edilmediğini de size bildirmelidir.

Kullanıcıların parola yöneticilerinin güvenliğini en üst düzeye çıkarabilmelerinin bir yolu, hesaplarına çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) etkinleştirmektir. MFA, parola yöneticinizin kilidini açmanın, ana parolanıza ek olarak bir şey gerektirdiği anlamına gelir. Bu bir parmak izi, yüz tanıma, mobil kimlik doğrulama uygulamasına gönderilen bir kod veya bir donanım güvenlik anahtarı olabilir.

Ana parolanızı oluşturduktan ve hesabınızda çok faktörlü kimlik doğrulaması oluşturduktan sonra, bir tarayıcı uzantısı yükleyerek parola yöneticinizin kullanımını kolaylaştırabilirsiniz. İyi bir parola yöneticisi, popüler tarayıcılar için uzantılar sunacaktır.

Parola yöneticileri güvende mi?

Sahip oldukları bilgiler (tüm parolalarınız, iletişim bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz ve potansiyel olarak diğer önemli belgeler) göz önüne alındığında, parola yöneticilerinin ne kadar güvenli olduğunu ve parola yöneticilerinin güvende olup olmadığını sormak mantıklıdır.

Bazı şifre yöneticileri hacklenebilir. Ancak bu gibi durumlarda önemli bir uyarı vardır: Parola yöneticinizin içerdiği bilgiler şifrelenmelidir. Parola yöneticinizin Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi endüstri standardı şifreleme kullandığını varsayarsak, suçluların içeriği çözmesi neredeyse imkansız olmalıdır. Her parola yöneticisi farklı özellikler sunsa da, parola yöneticilerinin kullanımının güvenli olduğunu söylemek genellikle doğrudur.

Parola yöneticilerinin kendileri, ana parolanızı veya parola veritabanınızdaki şifrelenmiş bilgileri saklamaz veya bunlara erişmez. Bu, ek bir güvenlik katmanı sağlar. Parola yöneticisi güvenliğinin önemli bir yönü, ana parolanızın gücünde yatar – bu nedenle güçlü bir şey seçmek (ve onu güvende tutmak) önemlidir.

Parola yöneticisi kullanan bir kadın

Bir parola yöneticisi seçmek için ipuçları

Sizin için doğru parola yöneticisini seçmeyle ilgili bazı faydalı ipuçları:

  • Güçlü şifreleme özelliğine sahip olan yazılımı seçin.
  • Parolanızı unutmanız durumunda yardımcı olacak bir kilitleme özelliği arayın.
  • Bir şeyler ters giderse, satıcının size nasıl yardımcı olacağını anlamaya hazır olun — telefon, e - posta veya sohbet.
  • Yazılımın kimlik hırsızlığına karşı koruma sağlayıp sağlamadığını ve diğer kötü niyetli davranışlara karşı korumak için başka önlemler alıp almadığını kontrol edin.
  • Yazılımı kullanarak rahat olun. Düşündüğünüz herhangi bir parola yöneticisinin kullanılabilirliğini inceleyin ve bunu genellikle kullandığınız herhangi bir cihaz veya tarayıcıyla entegre edebileceğinizden emin olun.
  • Maliyetleri ve faydaları hesaplayın. Tam özellikli bir parola yönetim paketi kesinlikle en iyi değeri getirir, ancak ilginizi test etmek için deneme olarak indirebileceğiniz ücretsiz parola yöneticisi uygulamaları da vardır.

Tarayıcı tabanlı parola yöneticileri hakkında bir kelime. Bazı web tarayıcılarında entegre parola yöneticileri bulunmaktadır. Bunlar, genellikle şifrelenmemiş bir biçimde bilgisayarınızda şifreleri sakladıkları için özel şifre yöneticileriyle olumlu bir şekilde karşılaştırma eğiliminde değildir. Bu, bilgisayarınızın sabit diskini şifrelemediğiniz sürece, insanların bilgisayarınızdaki parola dosyalarına erişebileceği ve bunları görüntüleyebileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, bazı tarayıcı tabanlı parolalar otomatik olarak rastgele parolalar oluşturmaz ve platformlar arası senkronizasyon sunmayabilir.

Parola yöneticileri hakkında SSS'ler

Parola yöneticileri nasıl çalışır?

Parola yöneticileri tüm parolalarınızı dijital şifreli bir kasada saklar. Bir parola yöneticisi kullanırken, web sitelerini ziyaret ettiğinizde, parola yöneticisi bu web sitesi için uygun oturum açma bilgilerini otomatik olarak dolduracaktır. Bu, her web sitesi için kullanıcı adınızı, şifrenizi ve e - posta adresinizi hatırlamanız gerekmediği anlamına gelir – şifre yöneticisi bunu sizin için yapar.

Neden bir parola yöneticisi kullanmalısınız?

Oturum açtığınız her site için güçlü ve benzersiz parolalar kullanmanız önerilir. Ama çoğumuzun çok sayıda parolası var ve bunları takip etmek zor olabilir. Parola yöneticisi, güvenli, rastgele parolalar üreterek ve onları hatırlayarak süreci basitleştirir, böylece zorunda kalmazsınız. Sonuçta, hatırlamanız gereken tek parola, parola yöneticisinin kendisidir. Ayrıca, çoğu parola yöneticisi belgeleri, tıbbi kayıtları ve fotoğrafları yalnızca sizin açabileceğiniz şifrelenmiş bir kasada saklamanıza izin verir.

Bulut tabanlı şifre yöneticileri ne kadar güvenlidir?

Çoğu siber güvenlik uzmanı, bulut tabanlı parola yöneticilerinin kullanımının güvenli olduğu ve aslında parolalarınızı saklamanın en güvenli yolu olduğu konusunda hemfikirdir. AES -256 şifrelemeli bir şifre yöneticisinin – yani askeri düzeyde şifrelemenin – kırılması neredeyse imkansızdır. İyi bir parola yöneticisi sıfır bilgi prensibiyle çalışmalıdır – yani yazılım oluşturucu verileriniz hakkında hiçbir şey bilmemeli ve başka hiç kimse de bilmemelidir. Ayrıca, parola yöneticinizde çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) etkinleştirme özelliği, ek bir güvenlik katmanı sağlar. Hangi parola yöneticisini seçerseniz seçin, herkese açık ağlardan erişmekten kaçının, çünkü verileriniz herhangi bir zamanda yakalanabilir.

Bir parola yöneticisi, çevrimiçi verilerinizi korumaya yardımcı olur

Günlük olarak kullanıldığında, şifre yöneticileri en özel ve hassas bilgilerinizi internette güvence altına almaya yardımcı olabilecek uygun bir çözümdür. Piyasada çeşitli parola yöneticileri vardır ve sizin için doğru olanı bulmak için zaman ayırmaya değer. Doğru parola yöneticisi, çevrimiçi verilerinizi korumaya yardımcı olur.

Kaspersky Password Manager, tüm parolalarınızı ve belgelerinizi tüm cihazlarınızdan tek bir tıklamayla erişebileceğiniz güvenli bir özel kasada tutar. Ayrıca:

  • Giriş alanlarını otomatik olarak doldurur ve form alanlarını e - posta adresleri ve banka kartı bilgileri gibi bilgilerle otomatik olarak tamamlar.
  • Zayıf veya yinelenen parolalar kullanıyorsanız sizi uyarır ve harekete geçebilmeniz için parolalarınızın çevrimiçi olarak sızdırılıp sızdırılmadığı konusunda sizi uyarır.
  • Çok güçlü AES -256 şifrelemesi kullanır ve sıfır bilgi prensibiyle çalışır, bu da ne Kaspersky'nin ne de başka birinin verileriniz hakkında hiçbir şey bilmediği anlamına gelir.

Daha fazla bilgi için:

Bir parola yöneticisi kullanarak çevrimiçi verilerinizi koruma

Bir parola yöneticisi, çevrimiçi hesaplar için benzersiz parolalar oluşturarak, depolayarak ve geri alarak dijital güvenliği yönetmenize yardımcı olur. Parola yöneticileri nasıl çalışır ve güvendeler mi?
Kaspersky Logo