Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/hardware-and-software-safety-img-31.jpg

Akıllı telefonlar teknolojik açıdan daha gelişmiş ve daha ucuz hale geldikçe, dünya genelinde giderek daha fazla sayıda genç çalışan bunları kullanmaktadır. İşle ilgili bilgiler, sosyal medya hesapları, e-postalar, görüntüler ve tüm veri türleri bu mobil cihazlarda saklanır. Ancak bu veriler genellikle hassas işle alakalı veya kişisel bilgilerdir ve böyle fazla sayıda bilginin parmağınızın ucunda olması kullanışlı olsa da bir yandan kullanıcıyı da mobil güvenlik tehditlerine açık hale getirir.

Bu da genç çalışanlar için akıllı telefonlara yönelik antivirüs korumasının çok önemli olduğu anlamına gelir. Mobil tehditler kredi kartı numaraları, (özellikle yeni bir cihaz veya konumdan oturum açıldığında internet bankacılığında, Gmail ve Facebook'ta kullanılan bir güvenlik önlemi olan) ikincil kimlik doğrulama bilgileri, özel bilgiler veya görüntü ve video gibi kişisel ortamlar gibi verileri hedef alır.

Pek öyle görünmeseler bile günümüzün akıllı telefonları etkili küçük bilgisayarlardır ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına eşit derecede açıktır. Kötü amaçlı yazılımlar Wi-Fi ağları, metin mesajları, tarayıcılar veya işletim sistemleri yoluyla yapılan mobil iletişimdeki zayıf noktalardan faydalanmaya çalışır.

Mobil Kullanıcıları Hedef Alan Kötü Amaçlı Yazılımlar

Kaspersky Lab tarafından yapılan bir anket, Apple iPhone kullanıcılarının yalnızca yüzde 43'ünün güvenlik uygulamalarına sahip olduğunu gösterirken Android ve Symbian kullanıcılarının yüzde 53'ünün korumaya sahip olduğunu ortaya koydu.

Ancak en çok endişelenmesi gerekenler yine Android kullanıcıları çünkü Kaspersky araştırması, algılanan tüm kötü amaçlı mobil yazılımların yüzde 99'unun Android platformu için tasarlandığını gösterdi.

Google'ın Android sistemi açık kaynak yazılımı olduğu ve herkesin uygulama indirip geliştirmesi ücretsiz olduğu için kötü amaçlı yazılım tehditlerine daha açıktır. Bunun aksine Apple, geliştiricilerin bir lisans almasını ve iOS yazılımını kullanmak için bir uygulamadan geçmesini gerektirdiği için uygulamaları kötü amaçlı yazılımlara karşı daha az savunmasızdır. Ancak, bu mobil tehditlere karşı tamamen güvende oldukları anlamına gelmez; çünkü uygulama geliştirme konusundaki katı kurallar nedeniyle geliştiriciler iOS cihazları için kapsamlı bir koruma oluşturamamaktadır. İster Android cihazlara yönelik güvenliğe ister Windows Phone güvenliğine ihtiyaç duyuyor olun, her mobil cihaz için bir tür tehdit koruması gerekir.

Gelişmiş Mobil Güvenlik için Uyulması Gereken Güvenlik Önlemleri

Kötü amaçlı mobil yazılımlara karşı korunmak için Android'in Google Play Store'undan ve Apple'ın App Store'undan indirilebilecek çeşitli ücretsiz mobil güvenlik yazılımları bulunmaktadır. Kullanıcılar mobil güvenliklerini geliştirmek için şu yöntemleri uygulayabilirler:

 • Güçlü bir parola oluşturun
  Kullanıcılar akıllı telefonlarında parola oluşturabilirler. Bir parola belirli bir sayıda yanlış girildiğinde telefon kilitlenir, devre dışı bırakılır ve bazı durumlarda tüm veriler silinir.
 • Metin mesajlarına dikkat edin
  Metin mesajları kötü amaçlı mobil yazılımlar için kolay bir hedeftir, bu nedenle kullanıcıların kredi kartı ayrıntıları ve önemli özel bilgiler gibi hassas verileri metin mesajı yoluyla göndermemeleri önerilir.
 • Tarayıcınızda kilit sembolünü kontrol edin
  Tarayıcının adres çubuğundaki kilit simgesi, güvenli ve bilinen bir ağ üzerinde olduğunuzu gösterir. Adresiniz veya ödeme bilgileriniz gibi kişisel verileri girerken ya da mobil tarayıcınızdan e-posta gönderirken bu sembolü kontrol edin.
 • Uygulamalarınızın iyi bilinen kaynaklara ait olduğundan emin olun
  Amazon veya eBay gibi popüler alışveriş sitelerinin kendi mobil uygulamaları vardır. Bu uygulamaları kullanmak istiyorsanız indirmeden önce bunların şirketin resmi uygulamaları olup olmadığını kontrol edin. Bunu, indirme sayfasındaki geliştirici bilgilerini ve kullanıcı değerlendirmelerini kontrol ederek yapabilirsiniz.

Mobil Güvenlik ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Akıllı Telefonda Mobil Güvenlik İpuçları

Akıllı telefonlar giderek daha yaygın kullanılır hale gelmektedir, ancak kötü amaçlı yazılımların cihazlarınızı etkileyebileceği unutulmamalıdır. Bu mobil güvenlik ipuçlarıyla verilerinizi güvenceye alabilirsiniz.
Kaspersky Logo