Ana içeriğe atlayın

Android virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları çok sık görülmez ancak bu tür virüsler yok değildir. Telefonunuza virüs bulaştığından endişe duyuyorsanız bu makaleyi okuyun. Bir Android telefondan virüslerin nasıl temizleneceğini ve kendinizi gelecekteki saldırılardan nasıl koruyabileceğinizi ayrıntılarıyla açıklayacağız.

Bu makalede şu konular ele alınmaktadır:

 • KasperskyAntivirus for Android ürününü yükleme ve Android virüslerini temizlemek için kullanma
 • Kötü amaçlı uygulamaları Android sistemlerden manuel olarak kaldırma
 • Android virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları arasındaki farklar
 • Android telefonunuzda virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız?
 • Kötü amaçlı yazılımları kaldırmadığınızda bu yazılımlar telefonunuza nasıl zarar verebilir?

Android virüslerini temizleme

 1. Kaspersky Internet Security for Android'i indirip kurun
 2. Uygulamayı açın ve sistem özelliklerine erişim izni vermek için "devam et" öğesine dokunun.
 3. Uygulamanın telefon aramaları yapabilmesi, bu aramaları yönetebilmesi ve telefonunuzdaki gerekli dosyalara erişebilmesi için "izin ver" öğesine iki kez dokunun.
 4. Uygulamanın cihazınızda tehdit taraması yapabilmesi amacıyla telefona ve depolama alanına erişim izni vermek için "devam et" öğesine dokunun.
 5. Konumunuzu seçin ve "ileri" öğesine dokunun.
 6. Son kullanıcı lisans sözleşmesini ve Kaspersky Security Network beyanını kabul etmek için "kabul et ve devam et" öğesine dokunun.
 7. "Bir hesabım var" veya "hesap oluştur" öğesine dokunun. Dilerseniz bu adımı şimdilik atlayabilirsiniz.
 8. "Etkinleştirme kodum var", "şimdi satın al" veya "ücretsiz sürümü kullan" seçeneklerinden birine dokunun.
 9. Uygulama artık telefonunuzu taramaya hazırdır. "Tarama yap" öğesine dokunun.
 10. Bir virüs bulunursa "kaldır" seçeneğine dokunun. Bu işlemin sonunda telefonunuz virüslerden arınmış olacaktır.

Kötü amaçlı bir uygulamayı Android'den kaldırma

Telefonunuzda bir tuhaflık mı var? Kötü amaçlı bir uygulama indirmiş olabilirsiniz.

Kaspersky Internet Security for Android ile tüm kötü amaçlı uygulamaları hızlı bir şekilde belirleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Manuel bir yöntemle de sorununuzu çözebilirsiniz ancak nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bu işlem karmaşık ve zaman alıcı olabilir.

Yine de denemek istiyorsanız kötü amaçlı bir uygulamayı Android telefonunuzdan manuel olarak şu adımlarla kaldırabilirsiniz:

 • 1) Telefonunuzu "güvenli moda" alın.

Bu modda tüm üçüncü taraf uygulamaların çalışması durdurulur. Telefonunuz, güvenli modda önceki tuhaf davranışları göstermiyorsa sorun kötü amaçlı veya doğru çalışmayan bir uygulamadan kaynaklanıyor demektir.

 • 2) Kötü amaçlı uygulamaları arayın.

Ayarlardan "Uygulamaları yönet" seçeneğini belirleyin ve indirdiğiniz uygulamaları inceleyin. Şüpheli görünen bir durum varsa veya indirdiğinizi hatırlamadığınız bir uygulama görüyorsanız bunlar kötü amaçlı yazılımlar olabilir.

 • 3) Şüpheli kötü amaçlı uygulamaları kaldırın.

Kötü amaçlı yazılım olabileceğinden şüphelendiğiniz uygulamayı seçin ve "kaldır" öğesine dokunun. Düğme gri renkteyse "güvenlik" menüsündeki "cihaz yöneticileri" bölümünden cihaz yöneticisi erişimini kaldırın. Ardından, ilgili uygulamayı kaldırın.

Android telefonlara kötü amaçlı yazılım ve virüs bulaşabilir mi?

İnsanlar genellikle "kötü amaçlı yazılım" ve "virüs" terimlerini birbiri yerine kullanır ve aynı şey olduklarını zanneder. Ancak virüsler kötü amaçlı yazılımların sadece bir türüdür. Bu nedenle, Android virüsleri hakkında bir şeyler okuduğunuzda genellikle kendi kendine çoğalmayan kötü amaçlı Android yazılımlarından bahsediliyor demektir.

Bilgisayar virüsleri, tıpkı hücreler gibi çoğalır. Virüsler, temel olarak kendi kendine çoğalan kod parçalarıdır. Kendilerini kopyalayıp başka sistemlere yayılmaya çalışırlar. Bazı bilgisayar virüsleri zararlıdır ve verileri yok eder ya da sistemi bozar. Virüs bulaşmış bir bilgisayar düzgün çalışmayabilir.

Casus yazılım ve mobil fidye yazılımı, kötü amaçlı Android yazılımlarının iki türüdür. Peki bunlar arasındaki farklar neler? Casus yazılım, kişisel verilerinizi üçüncü taraflar üzerinden çalar. Mobil fidye yazılımları ise cihazlarınızı kilitleyerek veya verileri şifreleyerek sizden fidye ister.

Kaspersky Internet Security for Android, sizi ve telefonunuzu her türlü kötü amaçlı Android yazılımına karşı koruyabilir. Ayrıca, telefonunuza önceden bulaşan kötü amaçlı yazılımları da algılar ve temizler.

Android telefonlara nasıl virüs bulaşır?

Peki kötü amaçlı Android yazılımları telefonunuza nasıl bulaşır? Kötü amaçlı yazılımların mobil cihazınıza bulaşabilmesinin üç ana yolu vardır:

 1. Kötü amaçlı uygulamalar
  Kötü amaçlı bir uygulama indirmek telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştırmanın yaygın bir yoludur. Korsanlar kötü amaçlı yazılımları popüler veya yeni uygulamalar olarak gizleyip uygulama mağazalarına eklerler.
 2. Kötü amaçlı reklam
  Kötü amaçlı yazılımların şüpheli çevrimiçi reklamlar üzerinden yayılmasına bu ad verilir. Bu reklamlara tıkladığınızda telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşabilir.
 3. Virüslü bağlantılar
  Korsanlar genellikle virüslü web sayfalarına yönlendiren bağlantıların bulunduğu e-posta veya SMS mesajları gönderir. Bunlara tıkladığınızda kötü amaçlı yazılım indirmesi başlayabilir.

Android telefonunuza virüs bulaşmış olabilir mi?

Bazı işaretlere dikkat ederek Android telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşıp bulaşmadığını anlayabilirsiniz. Her bir göstergeyi ayrı ayrı inceleyelim:

Telefonunuzda tanımadığınız uygulamaların olması

Telefonunuza ne zaman yüklediğinizi hatırlamadığınız bir uygulama mı var? Bilinmeyen uygulamaların telefonunuzda belirmesi, bir kötü amaçlı yazılımın varlığına işaret olabilir. Tanımadığınız uygulamaları kaldırın.

Uygulamaların sürekli çökmesi

Telefonunuzdaki uygulamalar nedensiz yere sık sık çöküyorsa telefonunuz kötü amaçlı yazılım saldırısına uğramış olabilir.

Veri kullanımının artması

Veri kullanımınızda tuhaf bir artış olduğunu mu fark ettiniz? Bu veri artışının kullanımınızla ilgili olmadığını düşünüyorsanız telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Telefon faturasının yüksek gelmesi

Bazı kötü amaçlı yazılımların zararlı bileşenleri, bilginiz dışında mesaj göndererek yüksek faturalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Faturanızın beklenmedik bir şekilde artması telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştığının bir işareti olabilir.

Tarayıcınız kapatıldığında açılır pencerelerle karşılaşılması

Açılır pencereler ve reklamlar ne olursa olsun can sıkıcıdır. Tarayıcınız kapatıldığında açılır pencerelerle karşılaşıyorsanız telefonunuza virüs bulaşmış olabilir.

Pilin hızla tükenmesi

Kötü amaçlı yazılımlar pili hızla tüketebilir. Pili hemen tükenen bir telefonda kötü amaçlı yazılım olabilir.

Telefonun aşırı ısınması

Telefonunuz aşırı ısınıyor mu? Kötü amaçlı yazılımın sisteminizde çalışıyor olması, telefonunuzun normalden daha çok ısınmasına neden olabilir.

Kötü amaçlı Android yazılımlarından nasıl korunabilirsiniz?

Artık kötü amaçlı Android yazılımlarını nasıl tespit edip telefonunuzdan kaldıracağınızı biliyorsunuz. Peki, telefonunuza kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını en baştan nasıl önleyebilirsiniz?

Virüsleri telefonunuzdan uzak tutmanız için birkaç etkili yöntem:

Android sistemler için antivirüs koruması kullanın

Telefonunuzu, Android Internet Security yazılımımızla koruyun. Temel koruma sunan ücretsiz bir sürüm ve daha kapsamlı en üstün korumayı sunan gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip premium bir sürüm bulunur.

Uygulamaları yalnızca Google Play Store'dan indirin

Uygulama indirmek için güvenilir bir kaynağı tercih ederseniz güvenilir olmayan web sitelerine göre kötü amaçlı yazılım indirme riskiniz azalır.

Açıklamalar kısmında geliştiriciyi kontrol edin

Google Play Store'a nadiren de olsa kötü amaçlı yazılımların bulaştığı uygulamalar sızabilir. Bu nedenle, her zaman geliştirici hakkındaki açıklamayı okuyun.

Uygulamayla ilgili kullanıcı incelemelerini okuyun

Diğer kullanıcıların uygulama hakkında neler yazdığını daima okuyun. Uygulama hakkında methiyeler düzen aşırı olumlu incelemeler gerçek olmayabilir. Gerçek incelemeler hem artıları hem de eksileri vurgular.

Uygulamanın kaç kez indirildiğini kontrol edin

Milyonlarca kez indirilen uygulamanın kötü amaçlı yazılım olma olasılığı daha düşüktür.

Uygulama tarafından istenen izinleri kontrol edin

Uygulamanın çalışması için istediği izinler makul görünüyor mu? İstenen şeyler şüpheli görünüyorsa uygulamayı indirmeyin veya daha önce yüklediyseniz kaldırın.

Doğrulanmamış bağlantılara tıklamayın

Tüm spam e-postaları ve mesajları gereksiz olarak işaretlediğinizden ve bunları açmadığınızdan emin olun. Yanlışlıkla bir spam e-postayı açarsanız içindeki bağlantılara tıklamayın.

İşletim sistemini güncel tutun

İşletim sisteminizi düzenli olarak güncellemek, telefonunuzun Android'in en yeni güvenlik güncellemeleriyle korunduğundan emin olmanızı sağlar.

Uygulamaları güncel tutun

Tüm uygulamalarınızı düzenli olarak güncellemek, uygulamanın ve Android'in kendi sisteminde bulunan güvenlik güncellemelerini uygulamanıza yardımcı olur.

Ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlıyken dikkatli olun

Halka açık ağlarda çevrimiçi alışveriş veya bankacılık işlemleri yapmayın.

Ücretsiz Wi-Fi ağını kullanmanız gerekiyorsa Kaspersky VPN Secure Connection gibi bir VPN bağlantısı kullanın. Bu yazılım, verilerinizi şifreleyerek bağlantınızı korur.

Kötü amaçlı yazılımlar telefonunuzu nasıl etkiler?

Kötü amaçlı yazılımlar, mobil cihazınızı yıkıma uğratabilir. Uygulamaların çökmesine ve telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir. Daha da tehlikelisi Android virüsleri paranızı ve kişisel verilerinizi bile çalabilir.

Kötü amaçlı yazılımlar, otomatik mesajlar gönderip telefonunuzu sahte ücretli servislere abone ederek faturanızın artmasına neden olur.

Bankacılık bilgileri gibi kişisel verileri de toplayabilir ve bu verileri paranızı çalmak için kullanabilir. Hatta telefon görüşmelerinizi kaydedip şantaj yapılması için korsanlara gönderebilir.

Bu nedenle, telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için eyleme geçmeniz azami önem taşır. Kötü amaçlı Android yazılımlarından korunmak için telefon güvenliğiyle ilgili ipuçlarımızı takip edin ve Internet Security for Android uygulamamızı indirerek kendinizi koruyun.

Android telefonunuzda virüs olduğundan mı endişe ediyorsunuz? Kaspersky Antivirus for Androidile hemen kötü amaçlı yazılımları temizleyin.

Android sisteminden virüsler nasıl temizlenir?

Android telefonunuzdan virüsleri temizlemenin en iyi yolu nedir? Android sisteminizden virüsleri temizleme hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin.
Kaspersky Logo