Ana içeriğe atlayın

Kimlik hırsızlığına karşı koruma, tüm bilgisayar kullanıcıları için olmazsa olmazdır ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine uzanır. İnsanların kişisel bilgilerini paylaşmaya teşvik edildiği sosyal ağ sitelerinin yapısı nedeniyle kullanıcılar otomatik olarak kimlik hırsızlığının kurbanı olma riskiyle karşı karşıyadır.

Facebook kullanıcılarının, kimlik hırsızlarının kişisel verileri çalma hedefiyle sürekli yeni numaralar bulduklarının bilincinde olmaları gerekir. Bu verilere genellikle herkes kolayca erişebilir.

Kimlik hırsızlığı korumasına ve Facebook profilinizi güvende tutmaya yönelik bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

  • Doğum tarihinizi yayınlamayın veya en azından doğduğunuz yılı yayınlamayın. Bu 20'li yaşlarında mümkün olduğunca uzun süre kalmak isteyenler için iyi bir taktik olarak görünebilir ancak pratik bir amacı da vardır: Yılıyla birlikte doğum tarihiniz, kimliğinizi çalmak için kullanılabilecek bir bilgidir.
  • Kredi kartı bilgilerinizi gerektiren Facebook servislerini satın almak istediğinizde bir kez daha düşünün. Bu verileri siteye girmemek en iyisidir.
  • Sınırlarınız olsun. Bir fotoğrafın nerede çekildiğini paylaşmaktan kaçının ve fotoğraflara tam konumu gösteren coğrafi etiketler eklemeyi bırakın. Adresinizi ifşa eden veya evinizde değerli eşyalarınızı nerede sakladığınızı gösteren fotoğrafları yayınlama konusunda dikkatli olun.
  • Bulunduğunuz yerleri ve yaptığınız şeyleri ne kadar çok kişiye açık olarak yayınlarsanız kimlik hırsızlarının dikkatini o kadar çekersiniz. Kimlik bilgilerinizi gösteren fotoğrafları ve gönderileri zaman tünelinizden silin.
  • Adınız, profil fotoğrafınız ve kapak fotoğrafınız her zaman "herkese açıktır" ve değiştirilemez. Hırsızlar bu herkese açık bilgileri kullanarak benzer Facebook profilleri oluşturabilir ve önemli verileri çalabilecek casus yazılımlarla kullanıcıların cihazlarına virüs bulaştırabilirler. Etkili kimlik hırsızlığı koruması için tehlikeli tehditleri ayıklamak amacıyla cihazınızda bilinen internet güvenliği yazılımlarını kullanın. Ayrıca, ücretsiz casus yazılımdan koruma paketlerini indirirken ekstra dikkatli olun. Bunlar kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılımlar olabilir!

Geçtiğimiz yıl Federal Ticaret Komisyonu, gizlilik konusunda belirli adımları atması için Facebook ile anlaşmaya vardı. Bu, gizliliği konusunda endişe duyan kullanıcılar için iyi haber olsa da kimlik hırsızlığına karşı kendi kendinizi savunmanız gerekir.

Bir milyardan fazla kişi için Facebook, eski arkadaşlarıyla bağlantı kurmaya, uzak mesafelerden iletişimde kalmaya ve yeni ticari girişimleri tanıtmaya yönelik bir platformdur. Akıllıca ve biraz dikkatli şekilde kullanırsanız Facebook harika bir araç olabilir. Aksi takdirde kötü adamlar eğlencenizi mahvedebilir.

Facebook Kullanıcıları için Kimlik Hırsızlığını Önleme İpuçları

Kimlik hırsızlığına karşı koruma, tüm bilgisayar kullanıcıları için olmazsa olmazdır ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine uzanır.
Kaspersky Logo