Ana içeriğe atlayın

Bilgisayar virüsleri yazan öğrencilerin ve kişisel kazanç sağlamak amacıyla kötü amaçlı yazılımlar geliştiren siber suçluların yanı sıra yasadışı sayılabilecek etkinliklerde bulunan "gri borsa işletmelerine" ait faaliyetlerin neden olduğu tehditler de söz konusudur. Bu işletmeler aşağıdakiler gibi çeşitli etkinliklerden gelir sağlamayı amaçlar:

  • İstenmeyen elektronik reklamlar dağıtma
  • Sahte yazılım araçları sağlama
  • Kullanıcıları ücretli web kaynaklarına yönlendirme

Bu gri borsa işletmeleri, kullanıcının haberi olmadan kullanıcının bilgisayarına erişmek ve antivirüs programlarının eylemlerine karşı dayanıklılık sağlamak için genellikle bilgisayar korsanlarının program tekniklerinden yararlanır.

Adware (Reklam yazılımları)

Özel reklam bileşenleri kullanıcının bilgisayarına sızar ve genellikle kullanıcının bilgisayarına yetkisiz bir yazılım indirildiğinden haberi olmadan reklamlar indirip görüntüler. Açılır reklamlar çoğunlukla kullanıcı internet tarayıcısını açtığında görüntülenir. Böylelikle kurbanın açılır pencerelerin standart web sayfalarında görülen normal reklamlar olduğunu düşünmesi sağlanır.

Yasal olarak dağıtılan reklam yazılımları, genellikle ücretsiz veya paylaşılan yazılım uygulamalarının bir parçası olarak indirilir. Adware (Reklam yazılımı) unsurunu kaldırmak mümkün olduğu halde, bazı ücretsiz ve paylaşılan yazılım programları, ilgili reklam yazılımı kaldırıldığında doğru çalışmamaya başlar.

Sahte antivirüs ve casus yazılım önleme programları

Kullanıcı, sahte bir antivirüs veya casus yazılım önleme programını indirmeye ikna edilir. Ardından, sahte program kullanıcının bilgisayarında casus yazılım veya bilgisayar virüsü algılandığını bildirir. Aslında program herhangi bir siber tehdit algılamayı denememiştir ve genellikle tehditleri algılama özelliğine sahip değildir. Ancak bu program kullanıcının ödeme yapması karşılığında virüsleri temizlemeyi önerir.

Pornografi ve özel ücretli kaynaklar

Bazı durumlarda yazılım, kullanıcıdan onay almadan yüklenerek kullanıcıyı yalnızca ödeme karşılığında erişilebilecek bir web sitesini ziyaret etmesi için ikna etmeye çalışır.

Gri Borsa İşletmelerinden korunma

Kaspersky Lab, Gri Borsa İşletmelerinin kurbanlarının bilgisayarlarına ve mobil cihazlarına virüs yaymak için kullandığı Truva atı virüslerine, solucanlara ve bilgisayar virüslerine karşı koruma sağlayan birinci sınıf kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümleri sunar. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıları tıklatın:

  • Windows PC'ler
  • Apple Mac bilgisayarlar
  • Linux bilgisayarlar
  • Android akıllı telefonlar
  • Tabletler

Gri Borsa İşletmeleriyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

"Gri Borsa" İşletmesi

Bilgisayar virüsleri yazan öğrencilerin ve kişisel kazanç sağlamak amacıyla kötü amaçlı yazılımlar geliştiren siber suçluların yanı sıra yasadışı sayılabilecek etkinliklerde bulunan "gri borsa işletmelerine" ait faaliyetlerin neden olduğu tehditler de söz konusudur...
Kaspersky Logo