Ana içeriğe atlayın

Tarayıcınızda bilmediğiniz bir açılır pencere mi görüntülendi? Reklam yazılımı yoluyla yayılan "fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi ve diğer sahte açılır pencereler, siber suçlular tarafından dolandırıcılık amacıyla kullanılır.

Bu makalede, sahte açılır pencerelerin nasıl tespit edileceği ve kaldırılacağı anlatılmaktadır. Aşağıdaki konuları keşfettiğimiz makalemizi okuyarak bilgi edinin:

 • Sahte açılır pencereler nelerdir?
 • Açılır pencere dolandırıcılığı nasıl çalışır?
 • Sahte açılır pencereleri belirleme yolları
 • Sahte açılır pencereleri kaldırma
 • Sahte açılır pencere türleri
 • Açılır pencere dolandırıcılığına karşı korunma yolları
 • Sahte açılır pencereleri önleme

Sahte açılır pencereler nelerdir?

Açılır pencereler, kullanıcılara ek bilgi veya rehberlik sunmak için (ör. form doldurma, indirim kodu uygulama vb.) web siteleri tarafından oluşturulur. Ancak bazıları istenmeyen pencerelerdir ve hatta zararlı olabilirler. Bunlar genellikle sahte açılır pencerelerdir. Hatta bazı sahte açılır pencereler sizi sahte bir siteye yönlendiren bir düğmeye tıklatmaya uğraşır. Bazı açılır pencereler reklam yazılımı veya kötü amaçlı yazılım programları tarafından da yüklenebilir.

Peki "fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi nedir? Diğer sahte açılır pencereler gibi bu açılır pencerede de açılır pencere dolandırıcılığının bir parçası olarak yanlış güvenlik uyarısı görüntülenir. Sahte açılır pencereler tarayıcınızda görünebilir (tarayıcınız reklam yazılımı tarafından yönlendirilmişse) veya bilgisayarınızda yüklü olan reklam yazılımı veya kötü amaçlı yazılım programları tarafından oluşturulabilir.

Reklam yazılımı, muhtemelen yanlışlıkla kötü amaçlı bir reklama tıklayarak indirdiğiniz bir yazılımdır. Alternatif olarak, reklam yazılımları istenmeyen e-postalardaki bir bağlantı veya açtığınız bir posta eki aracılığıyla da bilgisayarınıza bulaşmış olabilir. Reklam yazılımları bilgisayarınıza girdikten sonra, çevrimiçi olduğunuzda tarayıcınızda otomatik olarak açılır pencereler görüntüler. "Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi, kötü amaçlı reklamları tetikleyebilecek birçok sahte açılır pencereden biridir.

Dizüstü bilgisayar karşısında sinirle kalemi ısıran kadın

"Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresinde görüntülenen mesaj aşağıdakine benzer olabilir:

Nesne:

Hata #268D3 (Yetkisiz erişim)

Bölge:

Rusya, Çin, Vietnam

Ele Geçirilen Bilgiler:

1) Facebook Oturum Açma Bilgileri

2) Kredi Kartı Bilgileri

3) E-posta Hesabı Oturum Açma Bilgileri

Eylem:

Bilgisayarınızı Kapatmayın veya Sıfırlamayın, Güvenlik Uzmanı ile İletişime Geçin ve Cihazınızı ve Ağınızı Şimdi Tarayın.

Sunucu, bu durumun İnternet Güvenliğinin Zarar Görmesi nedeniyle meydana geldiğini bildiriyor!!! WannaCry Fidye Yazılımı Tehdidi Algılandı !! Ücretsiz Checkup için Microsoft Yardım Masası'nı (ÜCRETSİZ TELEFON HATTI) arayın.

 

Uyarı: Kullanıcı adınız ve parolanız, güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden temel kimlik doğrulama kullanılarak gönderilecek.

Bu mesajı görürseniz dolandırıcılığın bir parçası olan bir sahte açılır pencere ile karşılaşmışsınız demektir. Yanıt vermeyin. Bunun yerine, reklam yazılımı ve sahte açılır pencere kaldırma prosedürünü bu makalede açıklanan şekilde uygulayın.

Açılır pencere dolandırıcılığı nasıl çalışır?

"Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi gibi sahte açılır pencereler, kullanıcılara bilgisayarlarında bir güvenlik tehdidi veya teknik sorun olduğunu bildirir. Kullanıcılardan, bu tehdidi çözmek için teknik destek almak amacıyla açılır pencerede belirtilen telefon numarasını aramasını ister.

Siber suçlular para kazanmak için bu açılır pencere dolandırıcılık yöntemini kullanırlar. Bilgisayarlarının güvenli olduğundan emin olmak isteyen kullanıcıları hedef alarak, sorunları çözmek ve aslında var olmayan tehditleri ortadan kaldırmak için para koparmaya çalışırlar.

Açılır pencere ve teknik destek dolandırıcılığının nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Teknik Destek Dolandırıcılığı başlıklı makalemizi okuyun.

Sahte açılır pencereleri belirleme yolları

Artık açılır pencere dolandırıcılığının ne olduğunu öğrendiğinize göre bunları nasıl tespit edeceğinizi konuşalım. Sahte bir açılır pencereyi belirlemenin birkaç yolu:

1) Yazım hatalarını ve profesyonel olmayan görüntüleri bulmaya çalışın

Sahte bir açılır pencereyi belirlemek için açılır pencerede görüntülenen bilgilere yakından bakın. Yazım hataları var mı? Görüntüler profesyonel mi?

Yazım ve dil bilgisi hataları ile profesyonel olmayan görüntüler, bir açılır pencerenin sahte olduğunu gösterir.

Açılır pencerenin görüntülendiği bir ekrana bakan gözlüklü adam

2) Açılır pencereyi gerçek ve resmi bir bildirimle karşılaştırın

Sahte açılır pencereler, internet güvenliği sağlayıcınızdan geliyormuş gibi görünebilir. Gerçek ve resmi bildirimleri, sahte açılır pencerelerden ayırt edebilmek önemlidir.

Gerçek ve resmi bildirimlerin (kullandığınız internet güvenliği veya antivirüs yazılımının gönderdiği) normalde nasıl göründüğünü öğrenin. Kaspersky Internet Security kullanıyorsanız bizden gelen güvenlik bildirimlerinin neye benzediğini görmek için buraya tıklayın.

Gerçek ve resmi bildirimlerin nasıl göründüğünü öğrenmek sahte bir açılır pencereyi tespit etmenize yardımcı olur.

Herhangi bir şüpheniz varsa açılır pencereyi görmezden gelin ve İnternet güvenlik ürününüzü kullanarak bilgisayarınızı tarayın.

3) Tarayıcınızı kapatmayı deneyin

Sahte açılır pencereler, tarayıcınızın tam ekran moduna geçmesine neden olabilir. Tarayıcınız tam ekran modundaysa ve şüpheli bir açılır pencere görüyorsanız tarayıcınızı simge durumuna küçültmeyi veya kapatmayı deneyin.

Tarayıcınızı simge durumuna küçültemiyor veya kapatamıyorsanız karşılaştığınız açılır pencere büyük olasılıkla bir dolandırıcılık denemesidir. Açılır pencereyi kapatmaya veya simge durumuna küçültmeye çalışırken dikkatli olun: Simge durumuna küçültme ve kapatma düğmeleri genellikle gerçek değildir. Bunlar sadece kapatma veya küçültme düğmelerinin resimleridir, dolandırıcılar bunlara tıklamanızı ister.

4) Telefon numarasını doğrulayın

Sahte açılır pencerelerin çoğu bir telefon numarası gösterir ve bir güvenlik tehdidini gidermek için sizden bu numarayı aramanızı ister. Açılır pencere, internet güvenliği sağlayıcınızdan geliyormuş gibi görünüyorsa resmi web sitesindeki numarayla bu telefon numarasını karşılaştırın.

Telefon numarasını internette arayarak da kontrol edebilirsiniz. Şirketlerin gerçek telefon numaraları bu şekilde doğrulanabilir. Açılır penceredeki telefon numarası ilgili şirketin telefon numarasıyla aynı değilse dolandırıcılıkla karşı karşıyasınız demektir.

5) Sizden bizi aramanızı asla istemeyeceğimizi unutmayın

İnternet güvenliği sağlayıcınız telefonla teknik destek sunsa da özellikle bir açılır pencere yoluyla sizden kendisini aramanızı istemez.

Antivirüs veya internet güvenliği yazılımınızın çalışması için herhangi bir numarayı aramanız asla gerekmez. Tehditler yazılımın kendi içinde normal yollarla çözümlenir.

Bir açılır pencere, güvenlik tehdidini gidermek veya teknik bir sorunu çözmek için bir numarayı aramanızı istiyorsa bu büyük ihtimalle bir dolandırıcılık girişimidir.

Ahşap bir masanın üzerindeki dizüstü bilgisayar ve bir çift el

Sahte açılır pencereleri kaldırma

Bu bölümde, sahte teknoloji desteği açılır pencerelerinin tarayıcınızdan nasıl kaldırılacağı anlatılmaktadır. Sahte bir açılır pencere tespit ederseniz Kaspersky Anti-Virus ile sorunu çözebilirsiniz.

Öncelikle tarayıcınızı kapatmanız gerekir. "Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi veya başka bir sahte açılır pencere tarayıcınızı tam ekran modunda kilitlediyse "Görev yöneticisi"ni kullanarak tarayıcınızı kapatın.

Ctrl+Alt+Del tuşlarına basın ve "Görev yöneticisi"ni seçin. Sol fare tuşuna tıklayarak listeden tarayıcınızı seçin. Ardından tarayıcınızı kapatmak için "Görevi sonlandır" öğesine tıklayın. Tarayıcınızı yeniden açtığınızda, açılır pencereleri engellemesi ve son açılan sayfayı yeniden açmaması için gerekli ayarları yapılandırın.

Tarayıcınızda "Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresine ve diğer sahte açılır pencerelere neden olan reklam yazılımını kaldırmak için aşağıdaki 10 basit adımı uygulayın:

 1. Kaspersky Anti-Virus'ı indirip kurun
 2. Reklam yazılımlarından daha fazla müdahale gelmesini önlemek için internet bağlantısını kesin
 3. Bilgisayarınızı Güvenli Modda yeniden açın
 4. "Disk temizleme" aracını kullanarak tüm geçici dosyaları silin
 5. Kaspersky Anti-Virus'da talep üzerine tarama işlemini gerçekleştirin
 6. Reklam yazılımı bulunursa ilgili dosyayı silin veya karantinaya alın
 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın
 8. Ele geçirildiğini düşündüğünüz parolaları değiştirin
 9. Yazılımınızı, tarayıcınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin
 10. Başka tehdit olmadığından emin olmak için bilgisayarınızı yeniden tarayın

Kanepede dizüstü bilgisayar kullanan kadın

Farklı sahte açılır pencere türleri

"Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi sahte bir açılır pencere türüdür. Siber suçluların açılır pencere dolandırıcılığının bir parçası olarak kullandığı diğer sahte açılır pencereler şunlardır:

"AppleCare yenileme" açılır penceresi:Bu, Mac kullanıcılarını etkileyen bir açılır pencere dolandırıcılığıdır. Sahte açılır pencere, kullanıcılara cihazlarıyla ilgili bir sorun olduğunu bildirir ve gerçek olmayan bir numaradan Apple desteği aramalarını ister. Bu numarayı arayan kullanıcılar, AppleCare'i yenilemeleri ve bu dolandırıcılara ödeme yapmaları gerektiği konusunda ikna edilmeye çalışılır.

Sahte polis açılır pencereleri: Bazı sahte açılır pencereler, emniyet teşkilatından olduğu iddia edilen mesajları gösterir. Bu açılır pencerelerde, suç işlemlerini önlemek için kullanıcılardan bir numarayı aramaları veya bir "soruşturmaya" yardımcı olmak için kişisel verilerini vermeleri istenebilir.

Sahte e-posta sağlayıcısı açılır pencereleri: Bazı sahte açılır pencereler, e-posta sağlayıcınızdan geliyor gibi görünebilir ve parola veya diğer kişisel verilerinizi çalmaya çalışabilir.

Açılır pencere dolandırıcılığına karşı korunma yolları

Sahte bir açılır pencere fark ederseniz şunlara dikkat ederek kendinizi koruyabilirsiniz:

 • Açılır pencereye tıklamayın
 • Açılır pencerede belirtilen numarayı aramayın
 • Kişisel bilgilerinizi veya ödeme bilgilerinizi asla vermeyin
 • Tarayıcınızı kapatın (tarayıcınız kilitlendiyse "Görev Yöneticisi"ni kullanın)
 • Yukarıdaki bölümde yer alan adımları uygulayarak açılır pencere reklam yazılımını kaldırın

Dizüstü bilgisayar kullanırken kahve içen kadın

Sahte açılır pencereleri önleme

Peki, bilgisayarınızı reklam yazılımlarından nasıl koruyabilir ve sahte açılır pencereleri nasıl engelleyebilirsiniz? Reklam yazılımları ve sahte açılır pencere önleme ipuçlarımızı uygulayarak kendinizi koruyun:

 • Antivirüs yazılımı veya eksiksiz bir internet güvenliği çözümü kullanın. Kaspersky Total Security ürününü öneriyoruz
 • Antivirüs ve internet güvenliği yazılımınızı güncel tutun
 • Tarayıcınız, yazılımınız ve işletim sisteminizi güncel tutun
 • Uygulamaları ve programları indirmeden önce kullanıcı incelemelerini ve geliştirici açıklamalarını okuyun
 • Uygulamaların ve programların gerçek olup olmadığını anlamak için istediği izinleri inceleyin
 • Yüksek sayıda indirilmiş uygulamaları ve yazılımları tercih edin
 • Sadece güvendiğiniz web sitelerinden uygulama ve yazılım indirin
 • Spam e-postalar, mesajlar veya bilmediğiniz web sitelerindeki doğrulanmamış bağlantılara tıklamayın
 • Spam e-postalardaki ekleri asla açmayın
 • Herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız güvenli bir VPN bağlantısı kullanın. Kaspersky VPN Secure Connection ürününü öneriyoruz
 • Bilgisayarınıza asla bilinmeyen USB bellekleri veya diskleri takmayın

Bir açılır pencere dolandırıcılığının kurbanı olmak istemiyor musunuz? Kaspersky Internet Security ile reklam yazılımlarını ve sahte açılır pencereleri önleyin.

"Fidye yazılımı algılandı" açılır penceresi nedir?

Tarayıcınızda açılan sahte bir "fidye yazılımı algılandı" penceresi sizi endişelendiriyor mu? Bilgisayarınızı korumak için sahte açılır pencereleri nasıl tespit edeceğinizi ve kaldıracağınızı öğrenin.
Kaspersky Logo