Ana içeriğe atlayın
VİRÜS TANIMI

Nedir?

Shylock ilk olarak 2011'de keşfedilen bir bankacılık Truva atıdır. Önceden belirlenen bir hedef kuruluş listesindeki müşterilerin PC'lerinden bankacılık oturum açma bilgilerini aşırmak için tasarlanan "tarayıcıdaki adam" saldırılarından faydalanır. Bu kuruluşların çoğu farklı ülkelerde bulunan bankalardır.

Bu virüsü kaptığımı nasıl anlarım?

Bilgisayarınıza Shylock kötü amaçlı yazılımının bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, internette yaygın biçimde bulunan kötü amaçlı yazılımdan koruma tarama araçlarını kullanmaktır.

Kendimi buna karşı nasıl koruyabilirim?

Shylock ve diğer bankacılık kötü amaçlı yazılımlarına karşı korunmak için aşağıdaki güvenlik kuralları önerilir:

  • Bilinmeyen bir gönderenden aldığınız e-posta eklerini veya bağlantılarını açmayın. Bunlar kötü amaçlı yazılım içerebilir.
  • Bir sosyal ağ veya messenger'da arkadaşınızdan bağlantı ya da ek içeren bir mesaj alsanız bile alternatif iletişim kanalları yoluyla mesajın meşruluğunu doğrulamaya çalışın. Ele geçirilen sosyal ağ ve messenger hesapları maalesef genellikle kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılır.
  • Bankanızdan bir e-posta veya SMS aldığınızda bankaların asla hesapların PIN kodlarını veya parolalarını istemeyeceğini unutmayın. Bankaların müşteri postaları için her zaman kurumsal posta alanlarını kullandığını ve asla herkese açık e-posta servislerini kullanmadığını unutmamanız da faydalıdır.
  • Kimlik avı web sitelerinden kaçınmaya çalışın: Bir sitenin güvenli bağlantı kullanıp kullanmadığını kontrol edin (adres çubuğunun başında https yazar);
  • Herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanırken hassas verileri girmekten kaçının
  • Kötü amaçlı bankacılık faaliyetlerini engellemek için güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın

Shylock Bankacılık Truva Atı

Shylock Truva Atı tehdidi nedir, ne yapar ve virüs kaptınız mı? Buna karşı nasıl korunmanız gerektiğini öğrenin!
Kaspersky Logo