Ana içeriğe atlayın

BitTorrent internet üzerinden aktarım protokolüdür. Http (köprü metni aktarım protokolü) ve ftp (dosya aktarım protokolü) gibi, BitTorrent de internetten dosya indirme yöntemidir. Ancak http ve ftp'nin aksine BitTorrent, bir dağıtılmış aktarım protokolüdür.

BitTorrent eşler arası (P2P) protokolü, diğer kullanıcıların istediği dosyalara sahip olan kullanıcıları bulur ve dosyaların parçalarını bu kullanıcılardan eş zamanlı olarak indirir. Sonuç olarak iletim hızı, dosyaları tek bir kaynaktan sırayla indiren http ve ftp'ye göre daha yüksektir.

2005'teki tahminler, BitTorrent'in tüm internet trafiğinin yaklaşık yüzde 35'ini oluşturduğunu gösterdi. 2008'in başlarındaki ani yükselişin ardından BitTorrent'in popülaritesi, internet hızındaki artışla birlikte kademeli olarak düştü.

Aynı zaman diliminde Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi akış hizmetleri düşük maliyetli indirme ile pazara hakim hale geldi. Bunun sonucu olarak BitTorrent'in 2010'da Kuzey Amerika'nın toplam indirme trafiğindeki yüzde 10'luk payı, 2015'e gelene kadar yüzde 3'e düştü.

Torrent Kullanmak Yasal mı?

BitTorrent meşru bir dosya aktarım protokolüdür. İçerik yasal olarak indirilebilir veya karşıya yüklenebilir olduğu sürece kullanımı yasaldır. Ancak bunun, örneğin yeni bir film gibi telif haklı bir materyali telif hakkı sahibinin izni olmadan indirmek için kullanılması yasal değildir. Birleşik Devletler'de 2010 ile 2011 arasında, BitTorrent'i telif hakkıyla korunan içerikleri indirmek için kullandıkları gerekçesiyle 200.000 kullanıcıya dava açıldı.

O zamandan bu yana davaların yerini, telif hakkı sahiplerinin adına hareket etme yetkisine sahip olan telif hakkı trolleri aldı.

BitTorrent teknolojisi, veri akışına (buna torrent denir) bağlı cihazların IP adresini ortaya çıkardığından, troller dosyaları indiren adresleri tespit edebilir.

Troller, internet servis sağlayıcılarına (ISP'ler) ödeme yazıları gönderir ve bunlar da yazıları müşterilerine iletir.

Rights Enforcement olarak bilinen grubun 2017'deki tipik bir ödeme talebi 300 ABD dolarıydı. IP adresleri tüzel kişilikler olarak kabul edilmediğinden ve troller nadiren bireylerin adına sahip olduğundan ödemeyi takip edemezler.

Torrent Kullanmak İçin Meşru Bir Gerekçe Var mı?

Eski, desteklenmeyen video oyunları için yamalar, değişiklikler ve güncellemeler ile desteklenen oyunlar için kullanıcılar tarafından oluşturulan değişiklikler, BitTorrent'e erişmek için önemli bir gerekçedir.

Klasik filmler, düşük bütçeli filmler, indie müzik, kitaplar ve kamuya açık veya Creative Commons lisanslarıyla erişilebilen yazılımlara erişmek de BitTorrent kullanmanın meşru gerekçeleri arasındadır. Yasal siteler arasında Kamuya Açık Torrentler, indie sitesi Vodo ve diğerleri vardır.

Bu Güvenli mi?

Torrent kullanırken dikkatli olunmalıdır. BitTorrent; korsan film, oyun ve diğer telif haklı içerikler için kullanılan teknoloji olarak tanınır. ISP'ler bunu bilir ve genellikle BitTorrent kullanıcılarına uyarı yazıları ve korsanlık karşıtı eğitim materyalleri gönderir.

Mükerrer suçluların bant genişliği düşürülebilir veya hesapları askıya alınabilir. ISP'ler, Creative Commons lisanslarıyla materyal dağıtan meşru BitTorrent sitelerini korsan içerikler paylaşanlardan ayıramayabilir.

Buna ek olarak, korsanlar ücretsiz içerikleri genellikle kullanıcıların bilgisayarlarını çökertmek veya saldırı başlatmak için kötü amaçlı yazılım yüklü yemler olarak kullanır. Bu riski en aza indirmek için dosyalarda virüs ve başka bir kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol ettiğini iddia eden BitTorrent akışı siteleri oluştu.

Görünürlük ise bir başka tehlikedir. Kullanıcıların ISP adresleriyle ilettikleri içeriği tüm BitTorrent kullanıcıları görebilir ve bu bilgiler genellikle telif hakkı sahipleri, emniyet teşkilatları, reklamcılar ve korsanlar tarafından takip edilir. Torrent kullanıcılarının internet güvenliği yazılımı kullanarak, kötü amaçlı yazılım tanımlarını güncel tutarak ve işletim sistemi yamalarını mümkün olduğu kadar kısa sürede yükleyerek kalmaları önemlidir. IP adresini gizlemek için bir sanal özel ağ (VPN) kullanarak internet bağlantısını şifrelemek de yararlı bir yöntemdir ancak mükemmel değildir.

BitTorrent Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi, sahibi olduğunuzdan ve bir VPN'e bağlanarak IP adresinizi gizlediğinizden emin olun. Ardından bir BitTorrent istemcisi indirip kurun. İçerik bulmak için web tarayıcınızı kullanarak popüler BitTorrent sitelerini ziyaret edin. BitTorrent istemcisini kullanarak ihtiyacınız olan dosyaları indirin.

Unutmayın, BitTorrent'in kendisi yasal olsa da diğer kullanıcılar aracılığıyla sunulan içeriklerin çoğu korsandır. Yalnızca yasal içerikleri indirmeye ve her zaman dosyalarda kötü amaçlı yazılım taraması yapmaya dikkat edin.

İlgili makaleler:

İlgili ürünler:

BitTorrent Nedir ve Güvenli midir?

BitTorrent, kullanıcıların başkalarından dosya indirmesini sağlayan bir dağıtılmış aktarım protokolüdür. Torrent kullanmadan önce yasal ve güvenli olup olmadığı konusunda bilgi edindiğinizden emin olun.
Kaspersky Logo