Ana içeriğe atlayın

İnterneti her gün yoğun bir şekilde kullansalar bile, birçok kişi SSID terimini hiç duymamış olacak ve daha da azı bunun ne olduğunu bilecektir. Bu, SSID adlarının çoğu insanın her gün karşılaştığı ve güvendiği bir şey olmasına rağmen. Bu makale, terimin ne anlama geldiğini, nasıl çalıştığını ve neden önemli olduğunu açıklayacaktır.

SSID nedir ve ne için kullanılır?

SSID, kablosuz ağlar için önemli bir tanımlayıcı olan hizmet seti tanımlayıcısının kısaltmasıdır. Temel olarak, bir SSID, bir yönlendirici kurulduğunda bir Wi-Fi ağına atanan addır. SSID'lere örnek olarak "The Smith Home" veya "Coffee House Rewards" verilebilir. Yönlendirici daha sonra bir etkin nokta oluşturmak ve ağını yakın çevresinde yayınlamak için SSID'yi kullanır. Daha sonra SSID, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi yakındaki cihazların onu bulabilmesi ve bağlanabilmesi için bir erişim noktası görevi görür. Kullanıcılar, cihazlarını bağlamaya çalışırken, mevcut tüm Wi-Fi ağlarının bir listesini görür ve SSID'yi, kullanmak istedikleri belirli ağı tanımlamak için bir ad olarak kullanır. Bu tanımlayıcı, daha sonra aynı ağa otomatik olarak yeniden bağlanabilmesi için genellikle cihaz içinde tutulur.

Bir SSID'nin yalnızca tanımlayıcı olarak kullanılan bir ağ adı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Çoğu Wi-Fi ağı, bir tür güvenlik de sağlar - genellikle bir WPA2 veya WPA3 protokolü. Bu nedenle, kullanıcıların ağa bağlanmak için ağa ilişkin şifreyi veya anahtarı almaları gerekecektir.

Wi-Fi'da SSID ve WPA2 nasıl ilişkilidir?

Çoğu Wi-Fi ağına bağlanmak için hem SSID hem de güvenlik anahtarı veya parola gerekir. WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim II), bu parolayı kullanarak yönlendirici ve kullanıcının cihazı için kimlik doğrulamanın ve ardından güvenli bir şekilde iletişim kurmanın bir yolunu tanımlayan bir güvenlik protokolüdür. Her birinin ayrı bir işlevi vardır. Bir SSID'nin yaptığı, belirli bir Wi-Fi ağını bölgedeki diğerlerinden ayırmanın bir yolunu sunmaktır, böylece kullanıcılar bağlanmak için doğru ağı seçebilir. Bu sadece bir isimdir. Bununla birlikte, WPA2, kablosuz ağlar için ortak bir güvenlik standardı ve güvenlik sertifika programıdır. Bir Wi-Fi ağında WPA2 güvenliği etkinleştirildiğinde, kullanıcıların internete bağlanmak için alfanümerik bir şifreye veya anahtara ihtiyacı olacaktır.

SSID numaramı nasıl bulurum?

Bir SSID'nin ne olduğunu öğrendikten sonra, kullanıcıların onu bulabilmeleri ve gerektiğinde ilgili Wi-Fi ağlarına erişebilmeleri önemlidir. Yeni bir ağ veya adı değiştirilmemiş bir ağ için, varsayılan SSID ağı normalde yönlendirici üzerindeki basılı bir etikette bulunabilir. Çıkartma genellikle yönlendirici tabanının köşesinde bulunur. Ancak birçok ağ sahibi, SSID'lerini bulması kolay benzersiz bir adla yapılandırır.

Bu durumda, bir ağın SSID'sinin ne olduğunu bulmak için kullanıcının elektronik cihazlarına başvurması gerekecektir. The easiest method of discovering a network’s SSID is to go into a device’s Wi-Fi settings and identify which network it is currently connected to. Bu, yerel Wi-Fi ağının SSID'si olacaktır. Ancak, bir SSID adını keşfetmeye yönelik bu yöntem, yalnızca bir cihaz daha önce söz konusu Wi-Fi ağını kullanmışsa çalışır.

Daha önce kullanılmamış bir Wi-Fi ağına bağlanmaya çalışanlar için SSID'sini öğrenmenin en kolay yolu yönlendiricinin sahibine sormaktır. Bu, en çok birinin evinde veya kafe gibi halka açık bir alanda kalırken geçerlidir.

SSID görünmüyorsa ne yapılmalı

Bazı durumlarda kullanıcılar, kullanılabilir kablosuz ağlar listesinde SSID'yi bulamadıkları için bağlanmak istedikleri Wi-Fi ağını bulamayabilirler. Bunun birçok nedeni olabilir, örneğin:

 • SSID, genel görünümden gizlenir (sahibi tarafından ayarlandığı şekliyle)
 • Cihaz menzil içinde değil
 • Yönlendirici düzgün çalışmıyor
 • The network adaptor on the device isn’t working, or wi-fi is turned off

Sorunu çözmek için kullanıcı şunları yapabilir:

 • SSID'nin gizli olmadığını kontrol edin
 • Yönlendiriciyi yeniden başlatın
 • Yönlendiriciyi fabrika ayarlarına geri yükleyin (bu, SSID'yi varsayılan adına sıfırlayacaktır)
 • Ağ adını doğrulayın
 • Yönlendiriciye yaklaşın veya bir kablosuz genişletici cihaz kullanın
 • Cihazı yeniden başlatın ve sürücüleri güncelleyin
 • Hiçbir nesnenin veya cihazın SSID etkin noktasını engellemediğinden emin olun

Bir SSID adı seçme

Çoğu yönlendirici üreticisi, cihazları için varsayılan bir SSID belirleyecektir. Çoğu yönlendirici üreticisi, cihazları için varsayılan bir SSID belirleyecektir. Genellikle, bir Wi-Fi ağı için varsayılan SSID, "Linksys-3486" veya "TP-LINK-3975" gibi bir dizi rasgele sayı içeren bir yönlendiricinin marka adını içerir.

Elbette birçok ağ sahibi kendi SSID'lerini ayarlamayı tercih eder. Benzersiz bir SSID, kullanıcıların bağlanmak için ilgili Wi-Fi ağını bulmasını kolaylaştırır. Birçok işletme, bulması çok kolay olan SSID numaraları oluşturarak markalaşmadan yararlanmak için bu fırsatı da değerlendiriyor. Örneğin, tüm Starbucks kahve dükkanlarının Wi-Fi ağları için "Starbucks" kelimesini içeren SSID adları vardır.

Bir SSID'yi Değiştirme

Bir Wi-Fi ağının SSID adının değiştirilmesi kesinlikle gerekli olmasa da, bunu yapmak bazen örneğin apartmanlarda yaşayanlar için faydalı olabilir. Bunun nedeni, birkaç komşunun aynı markadan yönlendiricilere ve dolayısıyla çok benzer SSID'lere sahip olabilmesidir, yani doğru ağa bağlanmaya çalışırken çok fazla kafa karışıklığı olabilir. Örneğin, Linksys ile başlayan bir SSID listesinden seçim yapmak yerine, ağ sahibi için bir anlam ifade eden benzersiz bir ad oluşturmak ("The Smith Home" veya "The Corner Café" gibi) ağın tanımlanmasını çok kolay hale getirecektir.

Yeni bir SSID ayarlamak için, bir Web tarayıcısı ve yönlendiricinin IP (İnternet Protokolü) adresini kullanarak yönlendiricinin yapılandırma arayüzüne erişebilmek önemlidir.

Ardından, şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Söz konusu yönlendiricinin IP adresini bulun; bu genellikle yönlendirici üzerindeki bir etikette bulunur.
 • Yönlendiricinin ağına bağlanmak için bir bilgisayar veya telefon kullanın.
 • Safari veya Chrome gibi bir internet tarayıcı penceresi açın.
 • Yönetici kimlik bilgilerini kullanarak yönlendiricinin Web arayüzü sayfasında oturum açın; yine, varsayılan değerler normalde yönlendirici üzerindeki bir etikette bulunur.
 • Yönlendiricinin WLAN'ı (Kablosuz Yerel Alan Ağı) veya Wi-Fi ayarlarına gidin
 • Varsayılan SSID adını göstermesi gereken SSID alanını arayın.
 • Tercih edilen SSID ağ adını yazın.
 • Ayarlardan çıkmadan önce bu değişikliklerin kaydedildiğinden emin olun.

Yeni SSID, Wi-Fi ağ adı, birkaç dakika içinde cihazın kullanılabilir ağlar listesinde görünmelidir. Bazen, listenin görüntülenmesi için birkaç kez yenilenmesi gerekebilir veya eski ve yeni SSID adları geçici olarak aynı anda görünebilir.

Wi-Fi ağları için SSID güvenliği

Bazı kullanıcılar, Wi-Fi ağlarının ve SSID'lerinin güvenliği konusunda haklı olarak endişe duymaktadır. Bu nedenle birçok ağ sahibi ve meşru işletme, WPA2 güvenlik yapılandırmasını kullanır ve bir "anahtar" (parola) belirler. Örneğin, bir ağ sahibi yönlendiricinin marka adını içeren varsayılan ağ adını elinde tutuyorsa, bir bilgisayar korsanı yönlendiricinin markasını ve modelini kolayca keşfedebilir ve bu model bilinen bir saldırıya karşı savunmasızsa güvenliğini aşabilir. Mesela, çevrimiçi etkinliği izleyerek ve bu ağ üzerinden kişisel verileri çalmak için kullanıcıları kötü amaçlı web sitelerine yönlendirebilirler. WPA2 şifrelemesi kullanmayan ağların kullanıcılarını riske attığını da unutmamak gerekir çünkü kişisel veriler de dahil olmak üzere tüm iletişimleri yakındaki saldırganlar tarafından yakalanabilir.

Ancak, bir Wi-Fi ağını korumak için yalnızca SSID adını değiştirmek ve bir parola ayarlamak yeterli olmayabilir. Birçok bilgisayar korsanı, ağa erişmek ve kişisel bilgileri çalmak için kaba kuvvet veya sözlük saldırıları kullanabilir.

Bununla birlikte, benzersiz bir SSID adının yapabileceği şey, genel yayın yapan ağlar için bir miktar güvenlik sunmaktır. Bazı bilgisayar korsanları, yasal olanlara çok benzeyen adlara sahip sahte Wi-Fi ağları kurar, böylece şüphelenmeyen kullanıcılar sahte olanı kullanmaya kandırılır. Bu, insanların ücretsiz Wi-Fi kullanmayı beklediği havaalanları, kafeler ve restoranlar gibi halka açık ortamlarda daha sık görülür. Bunun oluşumunu en aza indirmek için, birçok yasal işletme benzersiz SSID adları belirler ve ardından bağlantı için bir parola gerektirir. Ek olarak, bir yönlendiriciyle sağlanan varsayılan SSID'yi tutmak, kötü niyetli kişilerin yönlendiricinin markasını ve modelini öğrenmesine ve ardından kullanıcıları kötü niyetli web sitelerine yönlendirmek veya bu ağ üzerinden çevrimiçi etkinliği izlemek için yönlendiriciye girmesine izin verebilir.

İnternet kullanıcılarının, ağın SSID'sinden bağımsız olarak çevrimiçiyken gizliliklerini ve güvenliklerini sağlamak için yapabilecekleri bir şey, Kaspersky VPN Secure Connection gibi güçlü bir VPN hizmetini sürekli olarak kullanmaktır.

SSID ağımı gizlemeli miyim?

Bazıları için buna verilebilecek en açık yanıt, Wi-Fi ağının SSID'sini herkesin göremeyeceği şekilde saklamak olacaktır. Ne de olsa, bilgisayar korsanı ağı bulamazsa erişemez, değil mi? Ancak, SSID'ler gizlenmek için yaratılmadı; kullanıcıların belirli bir Wi-Fi ağına erişebilmeleri için yerleştirilmeleri amaçlanıyor. Ek olarak, kötü niyetli kişiler gizli SSID'leri keşfetmek için bir dizi program kullanabilir.

Aynı SSID adına sahip birkaç ağ varsa ne olur?

Birçok internet kullanıcısı, iki ağın aynı veya benzer SSID'lere sahip olmasının ne anlama geldiğini merak edebilir. Anında yanıt, birden çok SSID'nin ve yönlendiricinin büyük ölçüde kafa karışıklığına neden olabileceğidir. Birinin evi gibi özel bir ortamda, kullanıcılar bir ağa bağlanmayı deneyebilir ancak yanlış parolaya sahip oldukları için reddedilebilirler. Bu genellikle, birkaç ağın aynı markadan yönlendiriciler kullandığı ve Wi-Fi ağları için varsayılan SSID numaralarını koruduğu bir apartman bloğunda veya mahallede olur. Ayrıca, iki ağ aynı adları ve güvenlik ayarlarını kullanıyorsa, çoğu cihaz otomatik olarak en güçlü sinyale sahip olana veya önceden ayarlanmış bir tercih edilen ağa bağlanacaktır.

Bir bilgisayar korsanı meşru bir Wi-Fi ağını taklit ettiğinde daha sinsi bir senaryo ortaya çıkar. Burada olan şey, kullanıcının yanlışlıkla aradığı yasal adla aynı veya benzer ada sahip, yayınlanmakta olan bir ağa bağlanması ve ardından bilgisayar korsanının kötü niyetli eylemlerine maruz kalmasıdır.

SSID'ler, kablosuz ağların temel taşıdır

SSID adları, kablosuz ağların çalışması için çok önemlidir. Bunlar olmadan, kullanıcılar iPhone'larında ve dizüstü bilgisayarlarında Wi-Fi bağlantı noktalarını bulamaz ve internete bağlanamaz. Birçok yönlendirici varsayılan SSID adlarıyla gelirken, çoğu işletme sahibi, ağlarının daha kolay tanınması için bunu özelleştirmeyi seçer. Ancak, birden fazla SSID ve yönlendiricinin olabileceği yerlerde, kullanıcıların doğru olana bağlanmaya özen göstermesi gerekir. SSID'ler kendi başlarına herhangi bir güvenlik sağlamadığından, yanlış olanı ve dolayısıyla istenmeyen bir ağı seçmek, bir cihazın gizliliğini ve verilerinin güvenliğini tehlikeye atabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

SSID nedir?

SSID'nin anlamı, basitçe bir kablosuz ağa verilen genel ad olan "hizmet seti tanımlayıcısı"dır. Ağın yönlendiricisi, kullanıcıların elektronik cihazlarıyla ihtiyaç duydukları ağı kolayca bulabilmeleri ve bağlanabilmeleri için SSID'sini herkese açık olarak yayınlar. Daha da önemlisi, SSID'ler sadece farklı Wi-Fi ağlarını ayırt etmenin bir yoludur ve kendi başlarına herhangi bir güvenlik sunmazlar.

SSID'mi nasıl bulurum?

Çoğu durumda, bir Wi-Fi ağının yönlendiricisinde bir SSID adı bulunabilir. Genellikle, yönlendiricinin altındaki bir etiket ağın adını ve parolasını gösterir. Ancak bunlar varsayılan ayarlardır ve birçok sahip, yönlendirici ve ağ ayarlarını kendi SSID adlarını ve parolalarını oluşturacak şekilde yapılandırmayı tercih eder. Bu durumda, kullanıcıların söz konusu ağa erişmek için sahibinden bu kimlik bilgilerini istemesi gerekebilir. Yine de, kullanıcı daha önce ağa bir cihaz bağlamışsa, cihazın ağ ayarını kontrol etmesi yeterlidir; SSID adı, cihazın bağlı olduğu ağ olmalıdır.

Kaspersky Endpoint Security, 2021’de kurumsal uç nokta güvenlik ürünü olarak en iyi performans, koruma ve kullanılabilirlik alanında üç AV-TEST ödülü aldı. Kaspersky Endpoint Security, tüm testlerde işletmeler için olağanüstü performans, koruma ve kullanılabilirlik ortaya koydu.

İlgili Makaleler ve Bağlantılar:

Nasıl güvenli bir ev ağı kurulabilir?

Bu basit ipuçlarıyla kablosuz ağ güvenliğinizi güçlendirin

Herkese açık Wi-Fi güvenliği

İlgili Ürünler ve Hizmetler:

Kaspersky Endpoint Security Cloud

Kaspersky Endpoint Security for Business

SSID nedir?

SSID'nin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Terimin ne anlama geldiğini, Wi-Fi ağları için nasıl geçerli olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenin.
Kaspersky Logo