Ana içeriğe atlayın

Wi-Fi kullanıcıları korsanlar nedeniyle tehlikede olsa da bunlardan korunmanın yolları vardır. Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi'ın son zamanlarda hızla yayılması çalışan profesyoneller için son derece büyük bir rahatlık oldu. Bu ücretsiz erişim noktaları restoranlarda, otellerde, havaalanlarında, kitapçılarda ve hatta çeşitli perakende mağazalarda bulunduğu için ağınıza ve işinize oldukça kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Ancak bu özgürlüğün bir bedeli vardır ve çok az kişi bu bağlantılarla ilgili halka açık Wi-Fi risklerini gerçek anlamda anlar. Kendinizi nasıl koruyacağınızı öğrenmek işle ilgili önemli verilerinizin güvenli kalmasını sağlar.

Herkese Açık Wi-Fi Riskleri

Ücretsiz Wi-Fi erişim noktalarını tüketiciler açısından cazip kılan özellikler, yani bir ağ bağlantısı kurmak için doğrulama gerekmemesi, onları bilgisayar korsanları için de cazip kılar. Bu, bilgisayar korsanlarının aynı ağ üzerinde bulunan güvenliksiz cihazlara rahatça girmesi için büyük bir fırsat sağlar.

Ücretsiz Wi-Fi güvenliği konusundaki en büyük tehdit bilgisayar korsanının kendisini sizinle bağlantı noktası arasında konumlandırabilme yeteneğidir. Böylece doğrudan erişim noktasıyla iletişim kurmak yerine bilgilerinizi onları bir başka yere ileten bilgisayar korsanına göndermiş olursunuz.

Bu şekilde çalışırken bilgisayar korsanının İnternet üzerinden gönderdiğiniz tüm bilgilere erişimi olur: Önemli e-postalar, kredi kartı bilgileri ve hatta iş ağınıza giriş için kullanılan güvenlik bilgileri. Bilgisayar korsanı bu bilgileri aldıktan sonra istediği zaman sistemlerinize sizin adınızla rahatça erişebilir.

Bilgisayar korsanları ayrıca güvenli olmayan bir Wi-Fi bağlantısını kötü amaçlı yazılımları dağıtmak amacıyla da kullanabilir. Bir ağ üzerinden dosya paylaşımına izin verirseniz bilgisayar korsanı bilgisayarınıza kolayca virüslü yazılımı yerleştirebilir. Bazı becerikli bilgisayar korsanları bağlantı noktasının kendisini ele geçirmeyi becererek bağlantı işlemi sırasında popüler bir yazılımla ilgili yükseltme sunan bir pencerenin açılmasına neden olurlar. Bu pencereye tıkladığınızda kötü amaçlı yazılım kurulur.

Mobil Wi-Fi gittikçe daha yaygın hale geldikçe İnternet güvenliği sorunlarının ve halka açık Wi-Fi risklerinin de zaman içinde artması beklenebilir. Ancak bu, ücretsiz Wi-Fi'dan uzak durup kendinizi tekrar masa başına mahkum etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bilgisayar korsanlarının büyük çoğunluğu kolay hedeflerin peşinden koşar ve birkaç önlem almak bilgilerinizin güvenliğinin korunmasını sağlayabilir.

Bir VPN Kullanın

İşinize Wi-Fi erişim noktası gibi güvenli olmayan bir ağ üzerinden bağlanırken Bir Sanal Özel Ağ (VPN) bağlantısı kullanmak şarttır. Bir bilgisayar korsanı kendisini bağlantınızın ortasında konumlandırmayı başarsa bile buradaki veriler güçlü bir şekilde şifrelenir. Çoğu bilgisayar korsanı kolay hedeflerin peşindedir, o nedenle çaldıkları bilgileri uzun bir şifre çözme işleminden geçirmek yerine atmayı tercih etme olasılıkları yüksektir.

SSL Bağlantıları Kullanın

İnternet'te genel gezinme için genellikle VPN kullanmazsınız ancak yine de iletişiminize bir şifreleme katmanı ekleyebilirsiniz. Sık ziyaret ettiğiniz veya oturum açma bilgileri girmenizi gerektiren web sitelerinde "Her Zaman HTTPS Kullan" seçeneğini etkinleştirin. Bilgisayar korsanlarının insanların parolaları nasıl tekrar kullandığını anladığını unutmayın, yani bir forum için olan kullanıcı adınız ve parolanız, bankanız veya kurumsal ağınız için kullandığınız ad ve parola ile aynı olabilir ve bu bilgileri şifresiz bir şekilde göndermek akıllı bir bilgisayar korsanına kapıları açabilir. Bir hesap veya oturum açma bilgileri gerektiren çoğu web sitesinin ayarlar bölümünde bir "HTTPS" seçeneği yer alır.

Paylaşımı Kapatın

Halka açık bir yerde İnternete bağlanırken bir şeyler paylaşmayı isteme olasılığınız düşüktür. İşletim sisteminize bağlı olarak paylaşımı sistem tercihlerinden veya Denetim Masası'ndan kapatabilir veya yeni ve güvenli olmayan bir ağa ilk kez bağlandığınızda "Halka Açık" seçeneğini seçerek Windows'un paylaşımı sizin için kapatmasına izin verebilirsiniz.

İhtiyacınız Olmadığında Wi-Fi'ı Kapalı Tutun

Bir ağa aktif olarak bağlanmış durumda olmasanız bile bilgisayarınızdaki Wi-Fi donanımı menzil dahilindeki ağlarla veri aktarımı yapmayı sürdürür. Bu küçük iletişimin sizi tehlikeye atmasını önlemek için kullanılan güvenlik önlemleri vardır ancak tüm kablosuz yönlendiriciler aynı değildir ve bilgisayar korsanları oldukça zeki olabilir. Bilgisayarınızı yalnızca bir Word veya Excel belgesi üzerinde çalışmak için kullanıyorsanız Wi-Fi'ınızı kapalı tutun. Böylece pil ömrünüzün daha uzun olması gibi ek bir avantaj da elde edersiniz.

Korunmayı Sürdürün

Halka açık Wi-Fi'larla ilgili tüm olası güvenlik önlemlerini alan kişiler bile zaman zaman sorunlarla karşılaşırlar. Bu, iletişim ve bağlantı çağının bir gerçeğidir. Makinenizde kurulu ve çalışır durumda sağlam bir İnternet güvenliği çözümünün bulunmasının gerekli olmasının nedeni de budur. Bu çözümler dosyalarınız üzerinde sürekli olarak kötü amaçlı yazılım taraması yapar ve yeni dosyalar indirildiğinde onları tarar. Birinci sınıf tüketici güvenliği yazılımı ayrıca işle ilgili koruma çözümleri de önerir, böylece dışarıdayken hem kendinizi, hem de ofisteki sunucularınızı aynı anda koruyabilirsiniz.

İş dolayısıyla seyahat eden kişiler için mutlaka güvenli olmayan ve ücretsiz halka açık bir Wi-Fi erişim noktasının mevcut tek bağlantı olduğu ve işlerinin o zaman tamamlanması gereken bir zaman olacaktır. Halka açık Wi-Fi ile ilgili riskleri anlamak, işle ilgili önemli verilerinizin bir başka bilgisayar korsanlığı istatistiği haline gelmemesini sağlar.

Halka Açık Wi-Fi ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Herkese Açık Wi-Fi Güvenlik Risklerini Önleme

Herkese açık Wi-Fi riskleri, güvenli olmayan internet bağlantıları kullanan çalışanların iş bilgilerini tehlikeye atabilir. Basit birkaç adımla verileri güvende tutabilirsiniz.
Kaspersky Logo