Ana içeriğe atlayın

Uzaktan çalışma fırsatlarının ve çok sayıda dijital dönüşüm projesinin arttığı bir dünyada, veri ihlalleri giderek daha sık yaşanıyor. Dahası, internet erişimi artık modern ticaret ve iş dünyası için vazgeçilmezdir, ancak birçok şirket ihlallere karşı tamamen hazırlıksızdır ve bir siber saldırıdan kaynaklanabilecek tehlikeye atılmış veri miktarını hafife almaktadır. Bununla birlikte, basit bir teknoloji parçasıyla işletmenize yönelik çok sayıda siber saldırıya karşı korunmak şaşırtıcı derecede kolay olabilir: bir işletme VPN'i.

İşletme VPN'i, işletmeler için tasarlanmış bir sanal özel ağdır. Uzaktan çalışanların bir şirketin dahili ağlarına veya intranetine güvenli bir şekilde erişmesine olanak tanır ve birden fazla konumdaki çalışanlar ve ofisler arasında benzersiz bir paylaşılan ağ oluşturmak için kullanılabilir. Bir işletme VPN'inin temel amacı, dahili verilerin ve özel web trafiğinin dünya çapında web'e (ve dolayısıyla bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulara) maruz kalmasını önlemektir.

Etkinlik izlemeden gelişmiş siber suç korumasına kadar, iş VPN'leri son derece yararlı olabilir ve günümüzde, bir tür çevrimiçi dijital iş akışı, dahili iletişim sistemi veya hassas veriler içeren merkezi bir veritabanına erişmesi gereken uzak iş gücü olan her işletme için gerekli kabul edilmektedir.

İşletmenizi korumak için nasıl çalışır?

İşletme VPN'i normal VPN'e çok benzer, ancak daha büyük ölçekte çalışır. VPN veya sanal özel ağ, kullanıcının cihaz(lar)ı ile hedef sunucu(lar) arasında şifrelenmiş bir bağlantı veya tünel oluşturan çevrimiçi bir güvenlik hizmetidir. Bir işletme söz konusu olduğunda, VPN'in şifrelenmiş tüneli, bir kullanıcıyı halka açık bir internet bağlantısı kullanırken bile (uzaktan çalışma durumunda) şirketin dahili ağına güvenli bir şekilde bağlayabilir.

Bir işletme VPN'i olmadan, bir şirketin ağına evdeki genel internet bağlantısı üzerinden bağlanan çalışanlar, kendi verilerini ve işletmenin hassas bilgilerini riske atıyor olabilir. Bunun nedeni, internete genel bir ağ üzerinden (ev internet bağlantısı gibi) erişmenin cihazları ve çevrimiçi etkinlikleri dünya çapında ağa ve dolayısıyla kötü niyetli çevrimiçi aktörlere maruz bırakmasıdır. İşletme VPN'i gibi herhangi bir koruma olmadığında, çalışan veya şirket bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan siber suçlular çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir.

Ancak VPN kullanırken internet servis sağlayıcısı (İSS) sadece VPN kullanıldığını ve bağlantı için gereken bant genişliğini görebilir. Tarama geçmişi, oturum açma kimlik bilgileri, sosyal medya erişimi ve kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere diğer tüm veriler gizli kalır. Sonuç olarak, kurumsal VPN'ler işletmenizin hassas bilgilerini gizli ve siber suçlara karşı güvende tutmanın basit ve büyük ölçüde uygun maliyetli bir yoludur.

üzerinde anahtar deliği olan bir kalkanla gösterilen bir iş VPN'i görüntüsü.

Farklı İşletme VPN Türleri

Genel olarak, işletmeniz için bir tane seçmeden önce bilmeniz gereken iki farklı türde işletme VPN'i vardır: uzaktan erişim ve siteden siteye. Her ikisi de benzer hedeflere ulaşır ancak kurulumları açısından farklıdır.

Uzaktan Erişim VPN'i

Uzaktan erişim VPN'i, çalışanların herhangi bir coğrafi konumdan şirketin özel ağına güvenli bir şekilde bağlanmasına olanak tanır. Uzaktan erişim VPN'i bir istemci/sunucu modelini takip eder, yani şirketin özel sunucularına erişmek için çalışanın cihazına bir uygulama veya yazılım indirilmesi gerekir. Yazılım hedef sunucuyla şifreli bir veri tüneli oluşturduktan sonra, söz konusu sunucu çalışanın kurumun intranetine veya merkezi veritabanına erişimini sağlar.

Sonuç olarak, uzaktan erişim VPN'leri, cihazınız ile sunucu arasında seyahat ederken çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi de şifreler. Bu, siber güvenlik açısından büyük bir avantajdır çünkü uzaktaki çalışanların güvenli olmayan bir Wi-Fi bağlantısı kullanırken bile hassas şirket dosyalarına ve verilerine erişebileceği anlamına gelir. Özetle, bir uzaktan erişim VPN'i, bir ekibin uzaktan çalışan çalışanları olduğunda idealdir. Ancak, güvenlik sorunları ve sorunların giderilmesi, cihazlarındaki yazılımla birlikte bireysel kullanıcıya bırakılmıştır.

Siteden Siteye VPN

Siteden siteye VPN'ler, internet veya bir şirketin intraneti üzerinden merkezi bir kurumsal ağa veya ana merkez veritabanına bağlanması gereken birden fazla ofis konumuna sahip işletmeler tarafından sürekli olarak kullanılır. Siteden siteye VPN'ler, iki veya daha fazla ağ arasında şifreli tüneller oluşturarak çalışır ve özel ve hassas veri alışverişi için güvenli yollar sağlar. Ağlar, trafiğin belirlenmiş sunucular üzerinden yönlendirilmesiyle birbirine bağlanır. Siteden siteye VPN'ler, her iki yerel alan ağındaki VPN ağ geçitleri (bir sunucu veya yönlendirici) arasında şifreli bir tünel oluşturdukları için bir VPN istemci/sunucu modeline dayanmaz (yani, bireysel bir kullanıcının cihazında bir VPN istemcisine ihtiyacı yoktur).

Örneğin, bir şirketin kendi yerel alan ağına veya LAN'ına sahip iki ofisi varsa, bunları birbirine bağlamak için bir siteden siteye VPN kullanılır. İşletmeler için siteden siteye VPN kullanmanın birçok faydası vardır. Genel olarak, siteden siteye VPN'ler hızlı bir bağlantı ve tutarlı bir veri akışı sağlar, bu da genel ağ performansını ve sonuç olarak işinizin günlük işleyişini optimize eder. Ağ geçitlerini genellikle yöneticiler çalıştırdığından, siteden siteye VPN'lere sahip işletmeler de güvenlik ve bakım üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanın avantajını yaşarlar.

İşletme VPN'inin Faydaları

Özel bir işletme VPN'ine sahip olmanın, işletmenizin siber saldırılara karşı güvende olmasını, günden güne sorunsuz çalışmasını ve daha verimli çalışmasını sağlayan bir dizi faydası vardır.

Uzaktan Erişim

Uzaktan Erişim VPN'i bölümümüzde tartışıldığı gibi, bir iş VPN'i kullanmanın en büyük avantajlarından biri, farklı coğrafi konumlarda uzaktan çalışan çalışanlara sağlanan uzaktan erişim fırsatlarıdır. Esnek çalışmanın tüm dünyada hızla norm haline gelmesiyle birlikte, kişisel ağ bağlantıları genellikle uygun şekilde güvence altına alınmamaktadır. Sonuç olarak, hassas şirket verilerine erişmek isteyen siber suçlular için birincil hedeftirler. Bir işletme VPN'i, çalışanınız ve işletmeniz arasında değiş tokuş edilen tüm verileri güvende tutacaktır. Bu, özellikle çalışanların iş yerinde kullanmak üzere kendi cihazlarını getirmelerine izin veren dinamik kuruluşlar için yararlıdır. Aynı şekilde bu, uluslararası ofislerin sorunsuz çalışması için de temel bir işlevdir.

Erişim Kontrolü

Şirketinizin verilerini güvende ve emniyette tutmanın en önemli parçalarından biri, kuruluşunuzda kimin neye erişebileceğini kontrol etmektir. Bir işletme kullanmanın en önemli faydalarından biri, ihtiyaç duyulduğu anda ve zamanda erişim kontrolü sağlamanızdır. Yöneticiler, genellikle kullanıcının/çalışanın kimliğini bir parola ile doğrulayarak yapılan kullanıcıların kimliklerini doğrulama ve yetkilendirme işlemi yoluyla erişim kontrolleri sağlayabilir. Yönetici buradan bu bilgilere ve çalışanın IP adresine göre erişim izinleri atayabilir.

Kısıtlanmış İçerik

Sürekli seyahat eden ve önemli uluslararası araştırma veya karşılaştırmaları çevrimiçi olarak yapması gereken bir işgücünüz varsa, coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmeleri gerekebilir. Coğrafi olarak kısıtlanmış içerik, bir devlet kurumu tarafından kısıtlanmış (genellikle kullanıcıları yönlendirmek için bir tür DNS kaçırma yoluyla) ve bu nedenle o konumda normal koşullar altında erişilemeyen çevrimiçi içeriktir. Dünyanın pek çok yerinde otoriter rejimler tarafından tamamen kısıtlanmış olan bir dizi önemli web sitesi ve çevrimiçi hizmet bulunmaktadır. Bir işletme VPN'i bu kısıtlamaları aşmanıza ve ihtiyacınız olan içeriğe erişmek için sizi kendi ülkenizdeki bir sunucuya bağlamanıza olanak tanır.

Tüketiciler için Güvenli Tarama

Bir kafe veya restoran gibi müşterilerin şirketinizin hizmetlerini kullanırken tesiste bulunduğu ve ücretsiz Wi-Fi sunduğunuz ticari mülkler için, verilerini korumak için küçük işletme VPN'i de kullanılabilir. Yönlendiricinizde bir VPN yapılandırılabilir ve müşterilerin internette güvenli bir şekilde ve herkese açık bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden hacklenme korkusu olmadan gezinmesine olanak tanır.

Tehdit Tespit ve Önleme>

Yüksek kaliteli işletme VPN'leri genellikle bir tür tehdit algılama ve önleme güvenlik özelliği içerir. Bunun nedeni, VPN'in tek başına sadece bir koruma katmanı olması, esas olarak gizliliğe odaklanması ve sonuç olarak kendi güvenlik çözümleri veya diğer güvenlik sağlayıcılarıyla ortaklıklar şeklinde daha fazla siber tehdit koruması gerektirmesidir. Dünyadaki kötü amaçlı yazılımların çoğu genellikle sahte e-postalar ve web siteleri aracılığıyla kimlik avı saldırıları yoluyla yayıldığından, birçok VPN internette gezinirken cihazınızı korumak için bir uyarı ve engelleme sistemine sahiptir.

Şifreleme ve Giriş Noktaları

Herhangi bir VPN'in birincil özelliği olarak, iyi bir işletme verileri karıştırmak için yüksek kaliteli şifreleme kullanır, böylece bir bilgisayar korsanı çalışanınızın sistem bağlantısına erişmeyi başarsa bile, verileri yorumlayamaz. Aslında, kurumsal düzeydeki VPN yazılımı, yönlendiricilerin ve DNS sunucularının korunması da dahil olmak üzere siber suçluları birden fazla giriş noktasında engeller.

Kaspersky olarak, çalışanlarınızın dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar neredeyse aşılmaz bir şifreli internet tüneline erişmelerini sağlayacak ödüllü bir sanal özel ağ (VPN) hizmeti sunuyoruz. AV-TEST GmbH tarafından 2022 yılında yapılan hız performansı testlerinin ardından "açık ara birinci" seçilen VPN hizmetimiz, size dünyanın her yerinde hızlı, güvenilir ve güvenli bir hizmet sunmak için 100'den fazla bölgede 2.000'den fazla sunucu kullanmaktadır. IP adresinizi güvence altına alır (güvenli olmayan Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanırken bile), her türlü kişisel veri sızıntısını önler, ev Wi-Fi ağınızdaki tüm cihazları korur (akıllı ev cihazları dahil) ve VPN çökerse internet bağlantınızı keser.

Şirketim için bir VPN'e ihtiyacım var mı?

Avrupa, ABD, Brezilya ve Asya Pasifik bölgelerinde tüketiciler, VPN kullanırken birincil hedeflerinin "çevrimiçi ödeme yapmak veya satın almak" olduğunu söylüyor. Bu nedenle, işlemleri düzenli olarak dijital olarak işliyorsanız, bir işletme VPN'i işletmenizi korumak için ödeme şifrelemesi sağlamak açısından hayati önem taşır.

Buna ek olarak, şirketiniz dijital bir iş akışı yürütüyorsa (yani, düzenli olarak dijital varlık alışverişi yapıyor veya internet üzerinden uygulamalar kullanarak çalışıyorsa), çevrimiçi iletişim yazılımı kullanıyorsa veya merkezi bir intranet ile etkileşime girmesi gereken uzak bir işgücüne sahipse, bir işletme VPN çözümüne sahip olmanız çok önemlidir. Veri ihlalleri ve siber suç faaliyetlerindeki artış göz önüne alındığında, bir işletme VPN'i hem çalışanlarınızı hem de kurumsal verilerinizi korumanın uygun maliyetli ve basit bir yoludur ve aynı zamanda iş gücünüze şirketinizin varlıklarına erişmek için güvenli bir araç sağlar.

Kaspersky Premium, kullanımı kolay tek bir pakette antivirüs, gizlilik ve kimlik koruması için ödüllü bir çoklu cihaz çözümüdür. Hem iş hem de ev kullanımı için uygun olan son teknoloji siber güvenlik yazılımımızla verilerinizin her santimini güvende tutun ve koruyun.

İlgili makaleler:

Önerilen ürünler:

İşletme VPN'i nedir?

İşletmenizin bir küçük işletme VPN hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağını mı merak ediyorsunuz? Öyleyse, iş VPN'leri ve verilerinizi nasıl koruyabilecekleri hakkındaki eksiksiz kılavuzumuzu okuyun.
Kaspersky Logo