Ana içeriğe atlayın

Bir şirketin, ürünün adı sözcük haline gelecek kadar etkili bir ürün geliştirmesi büyük bir onurdur.

Tipik bir örnek olarak, her gün çok sayıda kişinin biriyle "Skype" yapması verilebilir.

Aslında Skype, VoIP (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) olarak bilinen iletişim yeniliğinin en başarılı kullanımının arkasındaki şirkettir.

Bireyler ve işletmeler, iletişim kurmak için geleneksel telefon hatları yerine internet teknolojisini gün geçtikçe daha sık kullanıyor.

Bu teknolojiyi kullanan şirketler ekip performansında artış ve harcamalarda düşüş görürken bireysel kullanıcılar genellikle VoIP'yi kullanarak telefon faturalarını azaltabiliyor. Bu teknolojiyi kullanmak için tek yapmaları gereken bir internet bağlantısına sahip olmak ve seçtikleri VoIP servis sağlayıcısından bir ücretsiz yazılım indirmek.

Hizmet Seviyeleri

Farklı hizmet seviyeleri için farklı VoIP teknolojisi biçimleri bulunuyor:

 • Evler için VoIP
 • İşletmeler için VoIP Telefon Sistemleri
 • İşletmeler Arası VoIP Hizmetleri

VoIP Hizmetleri

Bir VoIP sağlayıcısı tarafından sunulan tipik ek hizmetler arasında şunlar bulunuyor:

 • Kablolu hizmetler (giderek artan bir şekilde fiber optik)
 • Kablosuz hizmetler (bunlara mobil hizmetler denir)
 • Multimedya Bant Genişliği Desteği
 • Sesli Hizmetler
 • Mesajlaşma

Size uygun bir VoIP hizmeti sağlayıcısı bulmak biraz zaman ve çaba gerektirebilir. Tedarikçi; güvenilir, yüksek kaliteli ekipman, istikrarlı bir bağlantı ve mükemmel müşteri hizmeti sunmalıdır.

Bazı tedarikçiler aynı zamanda arayan kimliği, sesli mesaj ve üç yönlü arama gibi gelişmiş işlevler de sunar.

EarthLink ve Skype gibi VoIP sağlayıcıları ücretsiz VoIP hizmetleri sunar. En azından, indirimli teklifler müşterilerin aileleri ve arkadaşlarıyla ücretsiz konuşmasını sağlar.

VoIP Akımına Katılma

Mecazi olarak telefon hattınızı kesmeye hazırsanız VoIP yatırımı yaparken birkaç basit adımı uygulamak faydalı olacaktır:

 1. Bir operatör seçin.
 2. Size uygun planı seçin.
 3. VoIP sistemini kurun.
 4. Telefon numaranızı seçin.
 5. Aksesuarları takın.

Bir operatör Seçin

AOL, Sprint, Verizon (ABD) ve daha birçok sağlayıcı, anlık mesajlaşma hizmetleriyle birlikte VoIP hizmeti de sunar. VoIP paketlerini önceden araştırın ve daha önce geçiş yaptığını bildiğiniz kişilerle konuşun.

Size Uygun Planı Seçin

Evlere yönelik planlar genellikle iki biçimde olur: temel (belirli sayıda dakika verilir) ve sınırsız. İşletmelere yönelik planlarda genellikle birden fazla telefon numarası, daha uzun konuşma süreleri ve grup büyüklüğüne göre değişen fiyatlar gibi imkanlar olabilir. Bazıları, bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak faks ve sesli mesajı ve dizin listeleme gibi ekstra imkanlar içerebilir.

VoIP Sistemini Kurun

Birçok hizmet sağlayıcı VoIP kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz ekipmanı size gönderir. Öncelikle bilgisayarınızın VoIP hizmetiyle uyumlu olduğundan ve yüksek hızlı internete sahip olduğunuzdan emin olun. VoIP'yi bir çağrı merkezinde hizmet çağrıları için kullanıyorsanız kurulumu bir profesyonele bırakmanız en iyisidir ancak VoIP'yi bir ev veya ev ofis için kurmak genellikle kolaydır.

Telefon Numaranızı Seçin

VoIP hizmetinin en iyi yanlarından biri, kendi telefon numaranızı seçebilmenizdir. Eski numaranızı yeni VoIP sisteminize aktarmak istiyorsanız nihai kararınızı vermeden önce hizmet sağlayıcınızın bunu yapıp yapamayacağını kontrol edin.

Birçok VoIP sağlayıcısı, telefon numaranızı aktarma imkanı sunar. Hatta yeni telefon numaranız için alan kodu bile seçebilirsiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızla aynı alan kodunu seçerseniz sizi geleneksel sabit hattan ararlarsa uzun mesafe ücreti ödemekten kurtulursunuz.

Aksesuarları Takın

Hizmet sağlayıcınıza bağlı olarak VoIP, hizmet planınıza dahil birçok özellikle birlikte gelebilir.

Küçük şirketler için çok telefonlu kullanıcılar, ücretsiz faks hatları ve web tarayıcısı entegrasyonu gibi imkanlar bulunur.

VoIP yeniliği ilerlemeye devam ettikçe bu teknolojiyi geliştiren yeni cihazlar çıkar. Kulaklık ve görüntülü telefon gibi aksesuarlarınızı kolayca takabilirsiniz.

VoIP, bazıları için fütüristik görünebilir ancak çok sayıda insan her gün arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla "Skype" yapıyor. Bu teknoloji kalıcı olacak gibi görünüyor.

İlgili makaleler:

İlgili ürünler:

IP Üzerinden Ses (VoIP) Nedir?

IP üzerinden ses (VoIP), işletmeler ve evlerde giderek daha fazla kullanılan bir iletişim yeniliğidir. Burada bunun hakkında bilgi edindiğinizden emin olun.
Kaspersky Logo