Ana içeriğe atlayın

Boş zamanlarınızda ekstra para kazanmanın yollarını arıyorsanız, muhtemelen çevrimiçi ücretli anketlere katılmayı duymuşsunuzdur. Anketler, bir dizi anketi tamamlama karşılığında nakit para, hediye kartları veya diğer küçük ödüller vaat eden çeşitli web siteleri tarafından sağlanmaktadır. Çevrimiçi ücretli anketler meşru bir iştir, çünkü birçok farklı şirket bunları pazar araştırması yapmak için kullanır.

Bununla birlikte, birçok saygın çevrimiçi ücretli anket arasında, aslında dolandırıcılar veya siber suçlular tarafından oluşturulan siteler olan başka anket siteleri de vardır. Esas olarak kimlik hırsızlığı amacıyla kişisel bilgilerinizi elde etmek için tasarlanmışlardır. Peki, çevrimiçi olarak hangi ücretli anketlere katılmanın güvenli olduğunu ve hangilerinden kaçınılması gerektiğini nasıl anlarsınız?

Çevrimiçi ücretli anketlere katılırken aranacak kırmızı bayraklar

Çevrimiçi ücretli anketler sağlayan çoğu web sitesi benzer şekilde çalışır. Bazı sitelerde herkesin istediği zaman katılabileceği anketler bulunurken, diğerleri belirli miktarda bilgi doldurmanızı gerektirir, böylece site sizi müşterilerinin pazarlama araştırması ihtiyaçlarına daha iyi uyan belirli anketlerle eşleştirebilir.

Genellikle, tüm anket siteleri anketleri tamamlamak için küçük bir miktar nakit para sunar. Anket sonuçlarının genellikle anonim olması amaçlandığından, topladıkları bilgiler genellikle asgari düzeydedir.

Bununla birlikte, aşağıdaki kırmızı bayraklarla çevrimiçi dolandırıcılık ücretli anketleri tespit edebilirsiniz:

Çevrimiçi ücretli anketler web sitesi büyük ödemeler vaat etmektedir

Kimse anket yaparak zengin olamaz. Yatırım yapmak için büyük miktarda zamanınız varsa, kesinlikle küçük bir miktar harcama parası kazanabilirsiniz. Ancak büyük miktarda nakit para vaat eden çevrimiçi ücretli anketler muhtemelen yasal değildir. Büyük bir ödemenin cazibesi sadece sizi çekmek ve bir sonraki kırmızı bayrak olan kişisel bilgilerinizi vermenizi sağlamaktır.

Sizden gizli veya kişisel bilgiler istenirse

Tüm saygın çevrimiçi ücretli anket web siteleri, hesabınızı oluşturmak amacıyla bir miktar bilgi isteyecektir. Çevrimiçi ücretli anketleri tamamlamak için gizli bilgiler vermeniz gerekiyorsa, bu muhtemelen bir aldatmacadır. Örneğin, sosyal güvenlik numaranızı, banka hesap bilgilerinizi, kredi kartı numaralarınızı, ehliyet bilgilerinizi ve hatta daha sonra dolandırıcılık planları için kullanılabileceğinden iş yerinizle ilgili bilgileri asla vermemelisiniz.

Ücret ödemek zorundasınız

Bazı dolandırıcı çevrimiçi ücretli anket siteleri, alabileceğiniz anketlerin haftalık bir listesi karşılığında bir ücret talep edecektir. Ancak gerçek şu ki, bu listeler aslında saygın çevrimiçi ücretli anket sitelerinde ücretsizdir. Çevrimiçi ücretli anketleri tamamlamak için hiçbir zaman bir ücret ödemek zorunda kalmamalısınız.

Ödemeye ilişkin bilgi eksikliği

Çevrimiçi ücretli anketleri tamamlamak için ödemeler veya ödül yapısı hakkında net ve özlü bilgiler bulamazsanız, o siteden kaçınmalısınız. Ayrıca, ödemelerle ilgili bilgiler sitede sunulsa bile, herhangi bir tuzak olmaksızın açık, anlaşılır ve güvenli olmalıdır.

Çevrimiçi ücretli anketlere katılırken gerekli önlemleri alın

Ücretli bir anket web sitesi hakkında %100 emin değilseniz, sitenin saygın olup olmadığını veya kaçınılması gerekip gerekmediğini belirlemek için alabileceğiniz bir dizi önlem vardır.

İncelemeleri kontrol edin

Çevrimiçi ücretli anket web sitesinin incelemeleri için Google veya Trustpilot gibi yasal inceleme sitelerini kontrol edin. Ayrıca sitenin Better Business Bureau'daki derecelendirmelerini de kontrol edebilirsiniz.

Gizlilik ilkesinin açıkça belirtildiğinden emin olun

Web sitesinin gizlilik ilkesini bulun ve dikkatlice okuyun. Gizlilik ilkesi, bilgilerinizin spam gönderenlere satılıp satılmayacağını veya gizli tutulup tutulmayacağını size söylemelidir.

Sitenin "çabuk zengin olma" taktikleri göstermediğinden emin olun

Bu taktikler heyecan ve aciliyet duygusu aşılamak içindir, bu da aslında tehlike işaretleri olan önemli ayrıntıları atlamanıza neden olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, çevrimiçi ücretli anketleri tamamlayarak zengin olmayacaksınız.

Çok fazla kişisel bilgi vermemeye dikkat edin

Verdiğiniz bilgilere çok dikkat edin. İçgüdülerinize güvenin. Bilgi gereksinimlerinden herhangi biri tuhaf görünüyorsa, formun geri kalanını doldurmaktan kaçının ve siteyi terk edin.

Sonuç olarak

Çevrimiçi ücretli anketleri tamamlamak, zamanınız varsa, burada ve orada biraz ekstra para kazanmak için iyi bir yol olabilir. Bu siteleri sık sık ziyaret eden kişiler paranın zamanla arttığını görebilirler, ancak ayıracak çok zamanınız yoksa, ücretli çevrimiçi anketler buna değmeyebilir. Kararınız ne olursa olsun, bilgilerinizi vermeden önce kırmızı bayrakları aradığınızdan ve herhangi bir çevrimiçi ücretli anket sitesinin yorumlarını okuduğunuzdan emin olun.

Önerilen ürünler

Kaspersky, özel bilgilerinizi kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar ve truva atları dahil olmak üzere tüm büyük tehditlerden korumanıza yardımcı olabilir. Total Security paketi, banka düzeyinde koruma sağlayarak hesaplarınıza bilgisayar korsanları tarafından sızılması riskini önemli ölçüde azaltır. Kaspersky'nin siber suçluların beş adım önünde olmanıza ve verilerinizi güvende tutmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Daha fazla bilgi için

Çevrimiçi Anket Sitelerini Kullanmak Güvenli midir?

Birçok çevrimiçi anket meşru ve güvenlidir, ancak bazıları dikkat edilmesi gereken dolandırıcılıklar olabilir. Daha fazlasını burada bulabilirsiniz.
Kaspersky Logo