Ana içeriğe atlayın

İnternette hiç olmadığı kadar çok bankacılık işlemi ve alışveriş yapıyoruz. Bunu da çok seviyoruz. Ancak bu aynı zamanda internet dolandırıcılarının kurbanı olma riskimizin de daha fazla olduğu anlamına geliyor. İşte bu nedenle PayPal, Amazon, Google Checkout ve diğer çevrimiçi ödeme hesaplarınızı dikkatle takip etmeniz gerekir. Böylece şüpheli etkinlikleri anında tespit edebilirsiniz.

İnternete baktığınızda ödeme hesabınız ele geçirildikten sonra yapmanız gerekenlere dair çok sayıda tavsiye bulursunuz. Peki hesabınızın siber suçlular tarafından ele geçirildiğinin işaretleri nelerdir? Paranızı korumaya yönelik başlıca ipuçlarımızı burada bulabilirsiniz.

  1. İzinsiz etkinliklere dikkat edin: Her zaman hangi işlemlerin beklendiğini bilin. En küçük izinsiz transfer bile bir tehlike işareti olabilir.
  2. İzinsiz etkinliklere dikkat edin: Her zaman hangi işlemlerin beklendiğini bilin. En küçük izinsiz transfer bile bir tehlike işareti olabilir.
  3. Bildirimleri görmezden gelmeyin: Hesap bilgilerinizin değiştirildiğine dair bir e-posta alırsanız ve bunları değiştiren siz değilseniz hesabınız ele geçirilmiş olabilir.
  4. Sahte aramalara dikkat edin: Birisi arayıp ödeme sağlayıcınız olduğunu iddia ederse onları şirketin iletişim numarasından geri arayacağınızı söyleyin.
  5. Mesajlara güvenmeyin: Sağlayıcınızın normalde kullanmadığı bir cep telefonu numarasından aniden mesaj ya da aramalar almaya başlarsanız çok şüpheci yaklaşın.
  6. Her e-postayı kontrol edin: Bir e-posta veya başka bir çevrimiçi iletişim gerçek gibi görünmüyorsa sağlayıcınızı kontrol etmeden yanıtlamayın.
  7. Sahte bağlantılara dikkat edin: Hesabınızda tuhaf etkinlik görürseniz yakın zamanda e-postanızda şüpheli bağlantılara tıklayıp tıklamadığınızı kontrol edin.

Güvenli çevrimiçi bankacılık işlevleri olan iyi bir internet güvenliği programınızın olduğundan emin olmanız gerekir. En sofistike siber suçlular günümüzde "tarayıcıdaki adam" saldırısı adı verilen tekniği kullanmaktadır.

Bu güvenlik açığı türünde, PC'nizdeki kötü amaçlı yazılım, çevrimiçi bankacılık etkinliğinizi kontrol etmek için meşru web sayfalarını görünmez şekilde değiştirir. Baktığınız web adresi doğru olabilir ve bankanızın yasal web sitesine giriş yapıyor olabilirsiniz ancak siber suçlular işlemi kesintiye uğratabilir, finansal bilgilerinizi ve daha da önemlisi paranızı çalabilir.

Kendinizi "tarayıcıdaki adam" saldırılarından ve diğer sofistike siber suç türlerinden tam olarak korumanın tek yolu, gelişmiş bir internet güvenliği paketidir.

Küçük işletme güvenliğiyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Çevrimiçi Ödeme Hesabınızın Ele Geçirildiğinin 6 İşareti

İnternette hiç olmadığı kadar çok bankacılık işlemi ve alışveriş yapıyoruz. Bunu da çok seviyoruz. Ancak bu aynı zamanda internet dolandırıcılarının kurbanı olma riskimizin de daha fazla olduğu anlamına geliyor.
Kaspersky Logo