Ana içeriğe atlayın

Bankacılık sitelerinden flört uygulamalarına kadar, dijital yaşamlarımız çok çeşitli parolalarla korunur. Bunları takip etmek hızla zorlaşır. Bazı kişiler kolaylıkla hatırlanan basit parolalar kullanırken diğerleri birden fazla hesapta tek bir karmaşık parolayı kullanır. Her iki yaklaşım da sizi hesabın ele geçirilmesi veya kimlik hırsızlığı gibi siber suçlara karşı savunmasız bırakır. Güvenli bir parola yöneticisi kullanmak daha iyi bir yaklaşımdır. Ancak sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz?

Parola yöneticisi nedir?

Parola yöneticisi, telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda ziyaret ettiğiniz tüm siteler için yeni, rastgele parolalar üreten bir uygulamadır. Bu kimlik bilgilerini sizin için güvenli bir sanal kasada saklarlar, böylece sizin bunları hatırlamanız gerekmez. Tek hatırlamanız gereken, parola yöneticisinin ana parolasıdır.

Birçok parola yöneticisi, parolalarınızı web sitelerine ve uygulamalara otomatik olarak girer, böylece bunları manuel olarak girme ihtiyacını ortadan kaldırır. Çoğu parola yöneticisi aynı zamanda web sitelerindeki formlarda isimler, adresler ve kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgileri de otomatik olarak tamamlar. Bazı parola yöneticileri; tıbbi bilgiler, güvenlik kodları, pasaportlar, kimlikler veya sürücü belgeleri gibi önemli belgeleri de kasada şifrelenmiş olarak saklar.

Neden bir parola yöneticisine ihtiyacım var?

Bir parola yöneticisinin en önemli faydalarından biri, günümüzde dijital yaşamın gerektirdiği çok sayıda parolayı takip etmektir. Ancak bu uygulamalar genellikle aşağıdaki özelliklere sahip olduklarından başka faydalar da sunar:

 • Güçlü parola önerilerinde bulunarak sizi yeni parola düşünme gereksiniminden kurtarmak.
 • Farklı hesaplarda aynı parolayı kullanıyorsanız size haber vererek her oturum açma işlemi için benzersiz parolaların kullanılmasını sağlamak.
 • Farklı cihazlardaki parolalarınızı eşitleyerek nerede olduğunuza ve hangi cihazı kullandığınıza bakılmaksızın daha kolay oturum açmanızı sağlamak.
 • Sahte web sitelerini tespit etmenize yardımcı olarak sizi kimlik avı saldırılarına karşı korumak.
 • Parolanız bir veri ihlalinden etkilendiğinde size haber vermek ve böylece parolanızı değiştirmenizin gerekip gerekmediğini öğrenmenizi sağlamak.
 • Kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde paylaşmak. Parolanızın içerdiği karakterleri yazmadan arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza hesap erişimi sağlayabilirsiniz.

Identify Theft Resource Center’a göre, 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen veri ihlallerinin %8’i sistem ve insan hatalarından kaynaklandı. Güvenli bir parola yöneticisi size bu iki konuda da yardımcı olabilir. Sonuçta parola yöneticileri tamamen güvenlikle ilgilidir. Ana parola ve şifrelenmiş kasayla kimlik bilgilerinizi güvende tutabilir ve yetkisiz hesap erişimi riskini azaltabilirsiniz.

Bağımsız ve tarayıcı tabanlı parola yöneticileri

Bir web sitesinde oturum açarken Chrome veya Safari gibi tarayıcılar, parolaları gelecekte erişmek üzere saklamak isteyip istemediğinizi sorar. Bu, kullanışlı olsa da özellikle cihazınıza birden fazla kullancının eriştiği durumlarda, tarayıcı tabanlı parola yöneticilerinin, bağımsız parola yöneticileri kadar güvenli olmadığı kabul edilir. Bağımsız parola yöneticisi, kullanmaya başlamadan önce bir uygulama veya yazılım yüklemenizi ve bir hesap oluşturmanızı gerektirir.

Bir dizüstü bilgisayara bakan iki adam

Parola yöneticisi nasıl seçilir?

Piyasada çok sayıda parola yöneticisi varken sizin için doğru çözümü bulmak zor olabilir. Ücretsiz parola yöneticileri mevcuttur, ancak ücretli hizmetler daha fazla özellik ve daha yüksek güvenlik sunar ve en iyi parola yönetimi uygulamalarına daha fazla önem verir. Bir parola yöneticisi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli sorulardan bazıları şunlardır:

Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) sunuyor mu?
MFA, kimliğinizi doğrulamak için yalnızca kullanıcı adınız ve parolanızdan fazlasını gerektiren bir kimlik doğrulama yöntemidir. Genellikle MFA, telefonunuza kısa mesajla veya bir kimlik doğrulama uygulamasıyla bir PIN gönderilmesini içerir. MFA sunan bir parola yöneticisi seçmeniz önerilir. Microsoft tarafından yapılan bir araştırmaya göre, MFA, hesap ele geçirme saldırılarının %99,9’unu önleyebilir.

Parola deposu nerede bulunur?
Çoğu parola yöneticisi, bulut veya masaüstü tabanlı çözümlerdir. Bulut tabanlı seçenekler, daha kullanışlı ve erişilebilir olma eğilimindedir, ancak bunlar herkes için gerekli olmayabilir. Örneğin, ofiste ortak iş istasyonlarında çalışan kişiler, iş uygulamalarını ve verilerini güvende tutmak için yerel depolama yönteminin işe yaradığını fark edebilir.

Ana parolayı kurtarma mekanizması nasıldır?
Parola yöneticileri sizi ayrı ayrı web sitelerinin ve uygulamaların parolalarını hatırlama sıkıntısından kurtarsa da parola yöneticisinin ana parolasını hatırlamanız kritik öneme sahiptir. Bazı parola yöneticileri, ana parolanızı unutmanız hâlinde bu parolanın şifresini çözmek için bir yöntem sunar. Diğerleri ise parolayı kurtarmak için özel bir anahtar sunar veya bir soru veya acil durum kişisi eklemenize olanak tanır. Bir hizmet sağlayıcısı seçmeden önce kurtarma mekanizması hakkında net bilgi sahibi olun.

Kullandığınız tüm donanım ve yazılımlarla uyumlu mu?
Kişisel bilgilerinizi muhtemelen dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınızın yanı sıra telefon ve tabletlerinizde de saklıyorsunuz; bu nedenle, parola yöneticinizin her yerde çalışması gerekir. Bir parola yöneticisi seçmeden önce farklı cihazlarda ve Mac, Windows veya Android olmak üzere farklı işletim sistemlerinde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca en sevdiğiniz tarayıcı için bir eklentisinin olup olmadığını da kontrol edin.

Hangi ekstra özellikler sunuluyor?
Bazı parola yöneticileri, ek güvenlik için otomatik cihaz eşitlemesi ve erişimi, çok faktörlü kimlik doğrulama, parolaları otomatik doldurma ve çoklu platform desteği gibi ekstra özellikler sunar. Bazıları zayıf veya yinelenen parolaları işaretleyerek sizi bu parolaları değiştirmeye yönlendirir veya parolaları otomatik olarak düzenli aralıklarla değiştirir. Ortak bir banka hesabı gibi erişimi paylaşmanız gereken programlarınız varsa güvendiğiniz kişilerle parola paylaşımını ayarlayabilirsiniz. Her kullanıcının ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle ek özellikleri ve hizmetleri keşfetmek, satın alma kararınıza yön verebilir.

Kullanımı kolay mı?
Parola yöneticisinin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olup olmadığını herkese açık incelemeleri okuyarak veya ekran görüntülerine bakarak öğrenebilirsiniz. İdeal olarak sistemde anlaşılır bir dil kullanılmalı ve jargondan kaçınılmalı, tarayıcı eklentileri ise otomatik olarak çalışmalıdır.

Güçlü şifreleme ve güncel güvenlik özellikleri sunuyor mu?
Bir parola yöneticisinin, birden fazla uygulamanın parolasını depoladığı kısma parola kasası adı verilir. Parola yöneticilerinde kimlik bilgilerini karıştıran ve saldırganların bunları okumasını engelleyen bir şifrelemenin bulunması gerekir. Hizmet sağlayıcıları, parolanızı şifrelenmiş hâlde saklamalıdır, böylece onlar da kimlik bilgilerinize erişemeyecektir.  

Kaspersky olarak bizim parola yöneticimiz, 256 bit AES şifrelemesiyle (2 üzeri 256 kombinasyon mevcuttur; bu, bir bilgisayar korsanının şifreyi kırması için evrenin var olduğu süreden daha fazla süreye ihtiyaç duyacağı anlamına gelir) korunan bir kasaya sahiptir. Ayrıca özel bir ana parolayla (sizin tarafınızdan, oluşturucumuz tarafından veya mobil cihazınızda parmak izi veya yüz kimliğiyle oluşturulan bir parola) birlikte gelir. Kaspersky Password Manager’ın ücretsiz sürümü, premium sürümüyle aynı işlevlere sahiptir ancak size en fazla 15 parola ve gizli belge depolama imkânı tanır.

Tarayıcı eklentileri otomatik olarak çalışıyor mu?
Parola yöneticileri, parola kasanızdaki kayıtlarla eşleşen sitelerde oturum açma bilgilerini otomatik olarak doldurabilir. Bu özellik, kimlik bilgilerinin yeniden kullanılması veya zayıf parolalar gibi güvenlik açısından risk teşkil eden uygulamaları önler. Bu nedenle, bir parola yöneticisinin parolaları otomatik olarak dolduran bir tarayıcı eklentisine sahip olması gerekir. 

Güçlü parolalar oluşturur mu?
Zayıf parolalar, parola yöneticisinin amacını boşa çıkarır. İyi bir parola yöneticisinin güçlü ve benzersiz parolalar oluşturması ve kullanıcıların kimlik bilgilerinin uzunluğunu ve karmaşıklığını seçmesine olanak tanıması gerekir.

Parola yöneticisi nasıl kurulur?

Parola yöneticinizi seçtikten sonra ondan en iyi şekilde yararlanmak ve güvende kalmak için onu düzgün şekilde kurmanız gerekir. Bir parola yöneticisinin kurulması genellikle kolaydır ve üç aşamadan oluşur:

 • Yazılımı indirin. Parola yöneticisi yazılımınızın en güncel sürümünü genellikle kullandığınız tüm cihazlara indirerek işe başlayın. Birçok kimlik bilgisi yöneticisi, masaüstü bilgisayarlar için bir tarayıcı eklentisi ve mobil uygulamalar sunar. 
 • Ana parolanızı oluşturun. Ardından parola yöneticinizde depolamak istediğiniz tüm verileri güvenli hâle getiren bir ana parola oluşturmanız gerekir. Güçlü bir parola oluşturmayı unutmayın çünkü bu kombinasyon, kimlik bilgilerinizin depolandığı şifrelenmiş kasanın kilidini açacaktır.  
 • Parolalarınızı kaydedin. Yönetmek istediğiniz hesaplara giriş yapın ve kimlik bilgilerini parola yöneticisine kaydedin.

Sistemin günlük kullanımı genellikle bir tarayıcı eklentisi veya mobil uygulama üzerinden gerçekleşir. Tarayıcınızı veya uygulamanızı açtığınızda parola yöneticiniz genellikle sizi ana parolanızı kullanarak hesabınıza giriş yapmaya yönlendirir.

En iyi parola yöneticisi hangisidir?

Kaspersky Password Manager, parolalarınızı ve belgelerinizi tüm cihazlarınızdan tek bir tıklamayla kolayca erişebileceğiniz güvenli bir özel kasada tutar. Kaspersky Password Manager:

 • Kolaylıkla kullanılır: Verilerinizi ihtiyacınız olduğunda kullanıma hazır olacak şekilde organize eder.
 • Güvenlidir: Hesaplarınız için benzersiz parolalar oluşturur, parolalarınızı şifreli bir kasada saklar ve parola güvenliğini gerçek zamanlı olarak izler. Ayrıca güvenilir olmayan web siteleri hakkında sizi uyarır.
 • Verimlidir: Oturum açma bilgilerinizi otomatik dolduran ve çevrimiçi formları otomatik tamamlayan teknolojiyle zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca ödeme sırasında kredi kartlarınızı tek bir tıklamayla girer ve istendiğinde çevrimiçi alışveriş için teslimat adreslerini sağlar.

İlgili ürünler: 

Daha fazla bilgi için: 

Doğru parola yöneticisi nasıl seçilir? Nelere dikkat edilmeli?

Parola yöneticileri, parolaları tek bir güvenli yere kaydetmenize ve bu yerden yönetmenize olanak tanır. Sizin için en iyi parola yöneticisini nasıl seçeceğinizi öğrenin.
Kaspersky Logo