Ana içeriğe atlayın

Parola temel bir güvenlik aracıdır ve çevrimiçi güvenliği ve gizliliği sağlamanın temel unsurlarından birisidir. Ne yazık ki parolalar aynı zamanda bilgisayar kullanıcıları ve güvenlik uzmanları için sonsuz bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Kullanıcılar parolalarını unutmaktan endişe ederler ve birden fazla parolanın kaydını tutmaktan yorgun düşerler. Bu nedenle genellikle kırılması son derece kolay parolalar seçerler.

Kullanıcılar güçlü parolalar seçtiklerinde bile genellikle bu parolaları yıllarca değiştirmezler, bu da er ya da geç bilgisayar korsanlarının onları tahmin etme riskini büyük oranda artırır. Ancak bir parola yöneticisi aracı ile kendiniz ve işiniz için güçlü, güvenli, güncellenmiş parola koruması sağlayabilirsiniz.

Güçlü Parolaların Düşmanı Zaman

Güvenlik uzmanları parolalarla ilgili çeşitli öneriler sunar. Bunların ilki ve en temel olanı siber suçluların kolayca tahmin edemeyeceği güçlü parolalar seçmektir. Tümü yaygın şekilde kullanılan "Parola" "12345" ve "Prenses", güçlü parolalar değildir. Güçlü parolaların anlamı olan bir kelimeden oluşmaması ve rastgele seçilmiş gibi görünen harfler, rakamlar ve özel karakterler içermesi gerekir. Bazı güvenlik uzmanları kolayca hatırlayacağınız ancak tahmin edilmesi zor olan bir cümlenin ilk harflerini kullanmak gibi yaklaşımlar önermektedirler. Parolayla ilgili yol gösterme konusundaki bir başka temel öğe de parolaları düzenli olarak (en az her 90 günde bir) değiştirmektir. Güçlü bir parola bile uzun süre değiştirilmeden kalırsa zaman içinde bilgisayar korsanlarının rastgele oluşturucular kullanarak onu kırması veya parolanın bir başka şekilde ortaya çıkması riski artar.

Kurumsal Parolalarla İlgili Zorluklar

Parolalarla ilgili bu zorlukların tümü işletmeler için daha da büyüktür, çünkü bir iş ağı yalnızca en zayıf bağlantısı kadar korunabilir. Parolası zayıf olan bir çalışan veya iş ortağı tüm ağı tehlikeye atabilir. Bir güvenlik ilkesi belirleyip uygulamak tüm işletmeler için şarttır. Ancak deneyimler işletme kullanıcılarına iyi güvenlik uygulamalarını izlemeleri konusunda öneride ve öğütte bulunmanın tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Bu, özellikle iş parolalara geldiğinde doğrudur.

Parola koruması konusundaki en etkin yaklaşım korumayı parolanın içine yerleştirmektir. Neyse ki bu amaçla kullanılan parola yöneticisi araçları mevcuttur. Bu araçlar kullanıcıların parolalarını belirlemelerini, hatırlamalarını ve güncellemelerini sağlar. Parola yöneticisi araçları ayrıca parolaların güçlü olmasını ve düzenli olarak güncellenmesini de sağlar.

Ücretsiz güvenlik araçları tek başlarına asla yeterli korumayı sağlamaz. Ancak ücretsiz bir İnternet güvenliği deneme sürümü, bir güvenlik çözümünü denemek ve işiniz açısından işe yarayıp yaramayacağını görmek için iyi bir yoldur. Ama yapılacak en kötü şey parola sorununu göz ardı edip yok olmasını ummaktır. Sağlam bir parola yöneticisi çözümü benimseyerek şirket ağınızı koruyun.

Parola Yöneticisi ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Parola Yöneticisinin Gücü

Parola temel bir güvenlik aracıdır ve çevrimiçi güvenliği ve gizliliği sağlamanın temel unsurlarından birisidir. Ne yazık ki parolalar aynı zamanda bilgisayar kullanıcıları ve güvenlik uzmanları için sonsuz bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Kullanıcılar parolalarını unutmaktan endişe ederler ve birden fazla parolanın kaydını tutmaktan yorgun düşerler. Bu nedenle genellikle...
Kaspersky Logo