Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/hardware-and-software-safety-img-27.jpg

Küçük işletme ağınız, siber suçluların saldırıları altında olabilir. Bunu bilmek için içeriden herhangi bir bilgiye ihtiyacımız yok ve bu korkulacak bir durum da değil. Bu yalnızca, İnternet çağındaki işletmeler için hayatın bir gerçeği. Girecek yerleri arayarak zaman ve çaba harcayan "bina" hırsızlarının aksine siber suçlular, birkaç tuşa basarak binlerce potansiyel hedefi izleyebilir. Sürekli yaşanan bu siber saldırılara karşı küçük işletme güvenliği sağlamak, işletme içerisinde bir güvenlik kültürü gerektirir.

Çalışanların ve işletme sahibinin, temel iyi güvenlik uygulamalarını öğrenip uygulaması gerekir. Ancak tetikte olmak yeterli değildir. İşletmeler uygun güvenlik araçlarına da yatırım yapmalıdır. Nihayetinde çalışanlara daha kilidi bile olmayan bir kapıyı daima kapalı tutmalarını öğretemezsiniz.

Küçük İşletme Ağını Koruma

Siber güvenlik uzmanları "ağ güvenliği" konusundan sıklıkla bahseder. Bu da kulağa sanki yalnızca büyük işletmeleri ilgilendiren bir durum gibi gelir, ancak birden fazla bilgisayar bulunan tüm işletmeler bir ağa sahiptir. Hatta çalışanların iş için akıllı telefonlarını kullandıkları durumda, masaüstü bilgisayarla birlikte bu akıllı telefonlar bir işletme ağı oluşturur.

İnternet güvenliği farkındalığı, korumanın birinci ve kritik katmanıdır. Ağ erişiminin güçlü parolalarla korunması gerekir. ("Parola" tek başına güçlü değildir.) Bu parolaların düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Ağ erişimi olan tüm kullanıcılar, e-posta konusunda dikkatli olmayı öğrenmelidir. Bir e-postanın gerçekten bilinen ve güvenilen bir kaynaktan geldiğinden emin olmadığınız takdirde, e-postalardaki bağlantılara tıklamayın. İş arkadaşlarınızdan geliyor gibi görünen, ancak hiçbir gerçek kişisel mesaj içermeyen e-postalara dikkat edin. Ayrıca, bankalar veya diğer işletmelerden geliyor gibi görünen ve hesap bilgilerinizi isteyen e-postalara karşı da dikkatli olun. Her ikisi de alıcıları kandırmaya çalışan "kimlik avı" dolandırıcılığı için tehlike işaretleridir.

Bir Kapıyı Kilitli Tutmak için Kilide Yatırım Yapın

İyi temel güvenlik uygulamaları, siber suçluların işletme ağınıza sızma ihtimalini büyük ölçüde azaltır. Ancak küçük işletme güvenliği uygun işletme çözümleri de gerektirir.

Ücretsiz küçük işletme koruması her zaman yeterli değildir. Ücretsiz yazılım güvenlik araçları aslında pazarlama cihazlarıdır. Her ne kadar "almadan önce dene" mantığıyla size potansiyel bir çözüm konusunda yardımcı olsa da doğası gereği kısıtlıdır. Etkili küçük işletme güvenlik araçları ise uygun bir fiyat karşılığında mevcuttur.

Etkili işletme çözümleri şu beş temel özelliğe sahip olmalıdır:

  • Bilgisayar virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma içermelidir.
  • Bazı mobil ağ erişimi türleri neredeyse evrensel olduğundan mobil güvenlik sunmalıdır.
  • Ayrı ayrı dosyalar, klasörler veya tüm veri diski için şifreleme sunmalıdır.
  • Ağ erişimi sağlayan çeşitli cihazlar ve konumlar gibi uç noktaları korumalıdır.

Son ve yine önemli olarak etkili bir işletme güvenliği, korumayı güncellemek için yama yönetimi gibi sistem yönetimi araçları içermelidir.

Etkili koruma ve iyi İnternet güvenliği uygulamaları sayesinde küçük işletmeler, kendilerini siber suçlular için zorlu hedefler haline getirebilir. Ağınızın kapılarından sızmayı deneyebilirler, ancak kapılar açılmadığında daha kolay bir kurban aramaya koyulurlar.

Küçük işletme güvenliğiyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Tetikte Olmanızı Sağlayacak Küçük İşletme Güvenlik Aramaları, Araçlar

Siber suçlular genellikle tedbir almayan işletmeleri hedef alır; bu nedenle küçük işletme güvenliği, ağ güvenliği ürünlerinin yanı sıra tetikte olmayı da gerektirir.
Kaspersky Logo