Ana içeriğe atlayın

Etik değerleri hiçe sayan tele pazarlamacılar ve dolandırıcılar, insanların çağrılarına yanıt vermesini sağlamak için her zaman yeni yollar arar. Çoğu telefonda, telefon çaldığında çağrıyı tarayarak arayan kişi hakkında bilgi sağlama özelliği bulunur. Ancak arayan kimliği bilgilerinde tahrifat yapmak veya “sahte” arayan kimliği bilgileri kullanmak, dolandırıcıların giderek daha yaygın kullandığı bir tekniktir.

Telefon numarası sahteciliği, Arayan Kimliğinin, çağrıların başka bir kişi veya işletmeden geliyormuş gibi görünmesine yol açan bir telefon numarası veya başka bir bilgi görüntülemesine neden olur. Arayan kişinin bilgileri yerel görünebilir, ancak aramalar genellikle eyalet veya ülke dışında bulunan tele pazarlamacılar tarafından yapılır. Sahtecilik genellikle arayan kişinin zararlı veya etik kuralları hiçe sayan amaçları doğrultusunda yapılır ve bu durum, birçok kişinin artık Arayan Kimliğine güvenilemeyeceğine inanmasına yol açmıştır.

Telefon Numarası Sahteciliğinin Geçmişi

Telefon numarası sahteciliği, telefon şirketiyle özel bir dijital bağlantıya sahip olan kişiler tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Kolluk kuvveti mensupları ve tahsilat kuruluşları bu uygulamayı yıllardır bazen yasal bir şekilde, çoğu zaman ise yasal olmayan yollarla kullanmaktadır. 2004 yılında Star38.com adındaki bir şirket, bir web arayüzü üzerinden sahte aramalar yapılmasına olanak tanıyan ilk yaygın arayan kimliği sahteciliği hizmetini kullanıma sundu. Ertesi yıl pek çok benzer site açıldı.

Telefon numarası sahteciliği, eBay ve Craigslist gibi web sitelerindeki satıcıları dolandırmak için de kullanılmaktadır. Bu dolandırıcılık faaliyetlerinde bir kişi satıcıyla iletişime geçerek Kanada’dan aradığını ve ilanı bulunan ürünleri satın almakla ilgilendiğini iddia eder. Genellikle satıcılardan tescil belgesi nüshası gibi kişisel bilgiler talep ederler ve ürünlerin sahte satışı için yeniden ilan yayınlarlar. Telefon numarası sahteciliği, ABD seçimleri sırasında da kullanılmış ve dolandırıcılar, potansiyel seçmenlerin telefona yanıt vermesini sağlamak için hastanelerin ve ambulans şirketlerinin sahte arayan kimliklerini kullanmıştır. Sahte bir arayan kimliğiyle yapılan ve çağrının bir eyalet çağrı merkezi yerine yerel bir numaradan geliyormuş gibi görünmesini sağlayan robot çağrılar da aynı şekilde kullanılmıştır.

Telefon numarası sahteciliği ayrıca kötü niyetli telefon şakaları için de kullanılır. Örneğin, bir kişi arama yaparken aranan kişinin ekranında bir televizyon kanalının veya doktor muayenehanesinin görünmesini sağlayabilir ve böylece aradığı kişiye şaka yapabilir. 2008 yılında çok konuşulan bir haberde, bir adamın kadınlara tehdit amaçlı aramalar yapması ve bu aramaların evin içinden geldiği izlenimini uyandırmak amacıyla arayan kimliğinde kadınların kendi ev telefonu numaralarının görünmesini sağlaması nedeniyle tutuklandığı bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda, telekomünikasyon şirketlerinin binlerce telefon numarasını anonim sesli mesaj hizmeti sağlayıcılarına kiralayarak telefon dolandırıcılığının giderek daha büyük bir sorun hâline gelmesine neden olması sonucunda VoIP üzerinden sahtecilik daha popüler hâle gelmiştir. Telefon dolandırıcıları da polis, kamu hizmeti şirketleri, göçmenlik görevlileri, sağlık sigortası şirketleri ve daha fazlasını taklit etmek için sahtecilik yöntemini kullanmaktadır. Birçok sahteciliğe dayalı dolandırıcılık faaliyetinde yaşlılar da hedef alınır ve aile bireyleri taklit edilerek sahte banka havaleleri talep edilir.

Sahtecilik Nasıl İşler?

Telefon Numarası Sahteciliği, dolandırıcıların arayan kimliklerinde sahte bilgi gösterilmesini sağlamasına olanak tanır. Bu dolandırıcı şirketler veya bireyler, çoğu kişinin artık 1-800’lü numaralar, tanıdık olmayan alan kodlarına sahip numaralar veya hiçbir arayan kimliği bilgisi görüntülenmeyen numaralardan (bazen bu numaraların arayan kimliğinde “bilinmeyen” ifadesi yer alır) gelen aramalara yanıt vermediğini anlıyor. Dolandırıcılar, arayan kimliğini tespit eden cihazlara sahte yerel telefon numaraları veya bilgiler göndererek aranan kişileri normalde reddedecekleri bir aramaya yanıt vermeye ikna etmeyi umuyor.

Örneğin, akıllı telefonunuzda sizin telefonunuzla aynı alan koduna sahip olan veya yalnızca birkaç hanesi sizin telefon numaranızdan farklı olan bir numaradan çağrı alabilirsiniz. Bazı durumlarda, bu kişiler tarafından yapılan aramalarda, arayan kimliğini tespit eden cihazınızda kendi adınızın ve telefon numaranızın görüntülendiğini dahi görebilirsiniz. Sahtecilik tekniğini kullanan dolandırıcılar, çeşitli yöntem ve teknolojilerden yararlanır.

banner

IP Üzerinden Ses

Telefon numarası sahteciliği ilk kez ortaya çıktığında, genellikle çok pahalı olan telefon ekipmanları hakkında derinlemesine bilgi birikimi gerektiriyordu. Son zamanlarda, açık kaynaklı yazılımlar, neredeyse herkesin çok az maliyet veya teknik bilgi birikimiyle sahte aramalar yapmasını mümkün kıldı. VoIP üzerinden sahtecilik, en yaygın sahtecilik yöntemlerinden biridir.

VoIP, Voice over Internet Protocol (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) ifadesinin kısaltmasıdır ve internet üzerinden sağlanan bir telefon hizmetidir. İnternet bağlantınızın kalitesi iyiyse telefon hizmetiniz, telefon operatörünüz yerine internet üzerinden sağlanabilir. VoIP hizmetleri, geleneksel telefon hizmetlerine harika bir alternatif olabilir, ancak aynı zamanda sahtecilik riskine de açık olabilir.

“IP adresi” terimini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu, İnternet Protokolü adresiniz anlamına gelir ve VoIP kullanılarak gerçekleştirilen aramalar bu şekilde yapılır. Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi cihazlar, internet üzerinden birbirleriyle IP adresini kullanarak iletişim kurar. Kullanıcılar, bir cihazın IP adresini kullanarak internet üzerinden çağrı yapabilir ve alabilir. Birçok işletme ve tüketici, VoIP’i yerel bir telefon şirketine en iyi alternatif olarak değerlendirmektedir.

VoIP’nin Gelişimi

Geniş bantlı internetin yükselişiyle birlikte VoIP, hem işletmeler hem de bireyler için popüler bir telefon hizmeti seçeneği hâline geldi. Yaygın kullanımı ve nispeten kolay kurulan ve çalıştırılan bir sistem olması düşünüldüğünde, bu kadar çok kişinin ve şirketin bu seçeneği tercih etmesi anlam kazanmaktadır. Geleneksel telefon operatörlerine kıyasla daha düşük maliyetler ve daha yüksek işlevsellik sunar. VoIP sağlayıcıları aynı zamanda standart telefon hizmetlerinde bulunmayan başka özellikler de sağlar. Örneğin, bazı hizmetler ikinci bir telefon numarasını ayarlamanıza yardımcı olur, böylece iş aramalarınız için sabit hatta, ikinci bir cep telefonuna ve hatta bir SIM karta ihtiyacınız kalmaz. Bu, bazı tüketiciler için gerçekten faydalıdır, ancak aynı zamanda VoIP hizmetlerinin dolandırıcılar tarafından faydalanılmaya tamamen açık hâle gelmesine neden olur.

Bazı VoIP sağlayıcıları, web arayüzlerindeki yapılandırma sayfasının bir parçası olarak kullanıcıların görüntülenecek numaralarını ayarlamasına izin verir. Bu işlem için herhangi bir ek yazılım gerekmez. Bazı durumlarda, arayan kişinin adı, aranan kişinin telefonuna bağlanan bir veri tabanı araması yoluyla numaraya göre oluşturulur. Ancak diğer durumlarda, arayan kişinin adı, istemcinin sahip olduğu bir analog telefon bağdaştırıcısı üzerindeki ayarlardan yapılandırılabilir. Kullanıcıların kendi cihazlarını kullanmasına izin veren sağlayıcılar, doğrudan dâhilî arama numaralarının giden arama dakikalarından ayrı olarak satın alınmasını mümkün kılıyor. Bu da bir kişinin gelen çağrı numarası ile giden aramalarının bağlantısını kolaylıkla kesebileceği ve arama kimliğini kendi seçeceği başka bir numarayla değiştirebileceği anlamına gelmektedir.

Skype gibi yerleşik donanım standartlarına uymayan veya Vonage gibi kullanıcıların donanım üzerindeki yapılandırma ayarlarını değiştirmesini engelleyen operatörler, sahte aramaların yapılmasını zorlaştırır.

Servis Sağlayıcısı

Bazı sahtecilik hizmetleri, ön ödemeli arama kartları gibi çalışır. Müşteriler, arama yapmak için kullandıkları bir PIN kodu için ön ödeme yapar. Daha sonra servis sağlayıcısı tarafından sağlanan numarayı çevirir, PIN kodlarını girer, giden çağrı numarasını girer ve ardından arayan kimlikleri olarak görünmesini istedikleri numarayı girerler. Ardından arama köprülenir veya aktarılır ve arayan kişi tarafından seçilen sahte numarayla aranan kişinin telefonunda gösterilir.

Bazı sağlayıcılar ayrıca kullanıcının bir hesap oluşturmasına, oturum açmasına ve arama yaptığı giden çağrı numarası ile birlikte arayan kimliği bilgilerini sağlamasına izin veren web tabanlı bir platform veya mobil uygulama sunar. Ardından servis sağlayıcı aramayı gerçekleştirir ve girilen bilgileri arayan kimliği olarak gösterir. Bazı durumlarda, şirketler veya bireyler sahte numaralardan kısa mesaj da gönderebilir.

Turuncu Kutu

Bir başka sahtecilik yöntemi de turuncu kutudur. Bu yöntemde ses sinyali üreten ve bu ses sinyalini daha sonra arama sırasında telefon hattıyla eşleştiren bir yazılım kullanılır. Amaç, hiç kimse aramamasına karşın kişinin sahte numaradan bekleyen bir çağrı olduğunu düşünmesini sağlamaktır. Bu dolandırıcılık yönteminde hattaki ikincil arayan gibi davranacak ikinci bir suç ortağına ihtiyaç duyulur.

Sahte Telefon Numarası Gösterimleri

Telefon ekipmanı üreticileri, arayan adlarını çeşitli şekillerde ele alır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı ekipmanlar, uzaktaki santrale yalnızca arayan kişinin numarasını gönderir ve ekipmanın numarayla birlikte gösterilecek adı bulmak için bir veri tabanı araması yapması gerekir. Kanada gibi diğer ülkelerde ise sabit hat santralleri Nortel ekipmanını çalıştırarak adı numarayla birlikte gönderir. Diğer santraller numaraları farklı şekillerde ele alır, bu nedenle özellikle iki santral arasında yapılan aramalar müdahaleye açıktır. Aynı durum, farklı ülke kodlarına sahip uzaktaki numaralardan gelen aramalar için de geçerlidir çünkü arayan kimliği genellikle ülke kodunu göstermeden yalnızca gelen çağrı numarasının yerel kısmını görüntüler. Bu nedenle, aramaların yurt içindeki bir numaradan geldiği düşünülebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yasallık

Telefon numarası sahteciliği, dolandırıcılık veya zarar verme amacıyla yapılmadığı sürece ABD’de genellikle yasaldır. ABD Federal İletişim Kurulu’nun (FCC) web sitesine ve ABD Arayan Kimliğinde Gerçek Beyan Kanunu’na göre, “FCC kuralları, herhangi bir kişi veya kuruluşun, dolandırıcılık yapmak, zarar vermek veya haksız bir şekilde değerli herhangi bir şey elde etmek amacıyla yanıltıcı veya yanlış arayan kimliği bilgileri iletmesini yasaklamaktadır.” Ancak bu kanuna göre, zarar verme niyeti bulunmuyorsa başka numaralar kullanabilirsiniz.

Zarar verme niyetinin kanıtlanmasının zor olması ve meşru işletmelerin zarar verme niyetine sahip olmakla suçlanamaması nedeniyle sahtecilik teknik olarak yasaldır. Bir işletmenin ücretsiz geri arama numarasını görüntülemesi veya bir doktorun cep telefonunu kullanırken muayenehane numarasının gösterilmesini sağlaması gibi durumlarda telefon sahteciliği yasaldır. Zarar verme veya dolandırıcılık yapma niyeti söz konusu olsa dahi çağrı merkezlerinin çoğu ABD dışındadır, bu nedenle bunların takip edilmesi ve düzenlenmesi kolay değildir.

Birinin Telefon Numaranıza Sahte Aramalar Yapmasını Nasıl Engellersiniz?

Gerçek şu ki telefon numaranızı sahteciliğe karşı korumak zordur. Numaralar genellikle rastgele seçilir, dolayısıyla kişiler genellikle özel olarak hedef alınmaz. Birincil savunma hattı, telefon numaranızı değiştirmektir, ancak elbette bu çok zahmetlidir ve bunu yapmak zorunda kalmak istemezsiniz.

Arayan kimliği sahteciliğinin kurbanı olduğunu düşünen ABD vatandaşları, FCC Tüketici Şikâyet Merkezi’ne ihbarda bulunabilir. FCC, ihlal başına 10.000 ABD dolarına kadar para cezası uygulamaktadır.

Telefon Numarası Sahteciliği Nasıl Ayırt Edilir?

Kendinizi korumak için en iyi yöntemlerden biri, sahteciliğin kullanıldığı dolandırıcılık faaliyetlerini ayırt etmeyi öğrenmek ve böylece sahte aramalara yanıt vermekten veya bu tür aramalarda etkileşimde bulunmaktan kaçınmaktır. Bu konuda yardımcı olacak bazı ipuçları aşağıda verilmiştir.

Şüpheci Davranın

Size gerçek adınızla hitap etmek yerine genel hitaplar kullanan kısa mesajlara veya arayan kişilere karşı şüpheci davranın. Arayan kişilerin söyledikleri kişi olduklarını varsaymayın. Bir şirketi veya kamu kurumunu temsil eden bir kişi sizi arıyorsa arayan kişiyi doğrulamak için telefonu kapatın ve şirketin veya kamu kurumunun web sitesindeki telefon numarasını arayın.

Sesli Mesajlarınızı Parolayla Koruyun

Sesli mesaj hesabınız için bir parola belirleyin. Dolandırıcılar, bir parolayla uygun şekilde güvenli hâle getirilmediği takdirde sesli mesajlarınıza sızabilir.

Bilinmeyen Numaralardan Kaçının

Yerel alan kodlarına sahip olsalar dahi bilinmeyen numaraları yanıtlamaktan kaçının.

Hiçbir Tuşa Basmayın

Arayan kişi sizden herhangi bir tuşa basmanızı isterse hemen telefonu kapatın.

Oyuna Gelmeyin

Arayan kişinin ses tonuna dikkat edin ve ısrarcı veya talepkâr görünen kişilere hiçbir bilgi vermeyin. Konunun acil olduğu izlenimini uyandırarak aranan kişinin tepki vermeye ve bilgi sunmaya daha yatkın olmasını sağlamak, tele pazarlamacıların kullandığı yaygın bir taktiktir. Arayan kişi, daha önce hiç duymadığınız bir etkinlik veya ürün için sizin bilgilerinize ihtiyacı olduğunu söylüyorsa dikkatli olun. Özellikle kişisel bilgilerinizle ilgili hiçbir soruya yanıt vermeyin. Dolandırıcıların Sosyal Güvenlik Numaranız, annenizin kızlık soyadı, parolalarınız veya kredi kartı bilgileriniz gibi bilgileri istedikleri bilinmektedir.

Hatta Kalmayın

İçgüdülerinize güvenin. Arayan kişi hakkında herhangi bir şüpheniz varsa hemen telefonu kapatın. Siz hatta kaldıkça arayan kişinin sizden bilgi alma olasılığı artar.

FCC, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) veya yerel polis karakolunuza ihbarda bulunmak genellikle kişisel bilgilerinizi korumanın en iyi yoludur. İstenmeyen aramaları durdurmak için diğer en iyi uygulamalar arasında aramaların filtrelenmesi ve spam numaraların engellenmesi bulunur. Bir numarayı filtreleme veya engelleme işlemi, iOS kullanıcıları ve Android kullanıcıları için farklıdır, ancak her ikisinde de telefonunuzda ayarlarınıza girmeniz ve bir çeşit “kişiyi engelle” seçeneğini seçmeniz gerekir. Operatörünüz de istenmeyen aramaları durdurmak için Verizon Mobile’ın Call Filter uygulaması gibi ek yöntemler sunabilir. Ayrıca istenmeyen veya bilinmeyen arayanları engellemeye yardımcı olacak bir dizi başka güvenlik ve spam uygulaması mevcuttur. Diğer uygulamalar, bilinmeyen veya potansiyel spam aramalar için özel bir zil sesi belirlenmesini veya bu aramaların filtrelenerek başka bir çağrı günlüğüne kaydedilmesini sağlayabilir, böylece bu aramalar sizi daha az rahatsız eder.

Telefon numarası sahteciliğine dayalı dolandırıcılık faaliyetlerinin defalarca hedefi olan kişiler, telefon numaralarını değiştirmek için telefon servis sağlayıcılarıyla iletişime geçmek isteyebilir. Verizon Mobile ve ATT gibi bazı operatörler, müşterilerin internet üzerinden ücretsiz olarak yeni bir numara seçmesine olanak tanır. Müşterilerin, sağlayıcılarının uygulamasında oturum açıp cep telefonu numaralarını değiştirmesi yeterlidir. Bu, telefonunuza başka dolandırıcılık aramalarının gelmesini geçici olarak durdurabilir, ancak kusursuz bir plan değildir. Dolandırıcılar yeni numaranıza da sahte aramalar yapmaya başlayabilir, bu nedenle yukarıda belirtilen ipuçlarına her zaman uymak en iyisidir.

Önerilen Yazılar

VoIP nedir?

Bir bilgisayar korsanı akıllı telefonunuzdan nasıl uzaklaştırılır

Telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa ne yapmalısınız?

Telefon Numarası Sahteciliği Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Telefon numarası sahteciliği, dolandırıcıların ve tele pazarlamacıların sahte bir arayan kimliğiyle sizinle iletişim kurmak için kullandığı popüler bir yöntemdir. Bundan nasıl kaçınacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.
Kaspersky Logo