Ana içeriğe atlayın

Söz konusu kötü amaçlı yazılımsa bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler bir dosyanın kötü amaçlı olup olmadığını anlamada zorlanabilir. Özellikle svchost.exe, bu belirsiz virüsler çatısının altında yer alır. Bu dosyaya eklenen virüs açıkça kötü olsa da svchost.exe dosyasının kendisi aslında temel bir Windows dosyasıdır.

Svchost.exe aslında "service host" (servis ana bilgisayarı) anlamına gelir ve çoğu Windows uygulaması tarafından kullanılan bir dosyadır. Buna rağmen, kötü amaçlı yazılım geliştiricilerin algılanmayı önlemek için svchost.exe servisine kötü amaçlı dosyalar ekledikleri bilindiğinden genellikle virüs olduğu düşünülür. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım yazarları sıklıkla gözlemcilerin algılamasını önlemek için "svhost.exe" ve "svchosl.exe" gibi adı yanlış yazılan dosyalar da oluştururlar.

scvhost.exe Virüslerini Kaldırma

svchost.exe gibi virüslerle mücadele ederken dikkatle ilerlemek önemlidir. Dijital virüsle mücadelenin ilk adımı, svchost.exe virüsünün tüm parçalarını algılayıp uygun şekilde kaldıracak sağlam bir kötü amaçlı yazılım kaldırma programı kullanmaktır. Bu tür programlar tehditleri algılayıp kaldırmak için tasarlanmış olsa da her zaman bir güvenlik paketi çalıştırmanın yerini tutmaz. Kötü amaçlı yazılım kaldırma programları daha çok virüs bulaştıktan sonra virüse odaklanıp ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Proaktif Yaklaşım

Bir virüs temizlendikten sonra bir kez daha virüs kapmadığınızdan emin olmak için hemen sağlam bir güvenlik uzmanı tarafından oluşturulmuş virüs tarayıcıyı yüklemeniz gerekir. Farklı tedarikçilerin yazılımlarını değerlendirirken ne kadar korumaya ihtiyaç duyduğunuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. Çoğu kullanıcı için bir internet güvenlik paketi satın almak genellikle en iyi yöntemdir, çünkü bu paketler çeşitli internet tehditlerine karşı kapsamlı koruma sağlar. En büyük üç bileşen; kötü amaçlı yazılımdan koruma, anti-spam ve güvenlik duvarıdır. Bu terime aşina olmayanlar için güvenlik duvarı, bilgisayarınıza girip çıkan trafiği kontrol etmek için tasarlanmış bir yazılım paketi olarak tanımlanabilir.

Bilgisayarınız için bir güvenlik paketi seçmek zorlu olsa da piyasadaki farklı ürünleri denemek ve sizin için hangisinin doğru olduğunu değerlendirmek amacıyla indirdiğiniz ücretsiz bir antivirüsü kullanarak süreci basitleştirebilirsiniz.

Svchost.exe ve bilgisayar virüsleriyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Svchost.exe Virüsünün Sinsi Saldırısıyla Başa Çıkma

Söz konusu kötü amaçlı yazılımsa bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler bir dosyanın kötü amaçlı olup olmadığını anlamada zorlanabilir. Özellikle svchost.exe, bu belirsiz virüsler çatısının altında yer alır.
Kaspersky Logo