Ana içeriğe atlayın

Windows için ücretsiz antivirüs ile ücretli antivirüs yazılımı arasındaki farkların neler olduğundan emin değil misiniz?

Bu makalede, sizin için en iyi olanı seçmenize yardımcı olmak üzere ücretsiz ve ücretli antivirüs seçeneklerinin arasında nasıl farklılıklar olduğu açıklanmaktadır.

Aşağıdaki konulara değindiğimiz makalemizi okuyarak bilgi edinin:

  • Ücretsiz ve ücretli antivirüs programı arasındaki temel farklılıklar.
  • En iyi ücretsiz antivirüs programını seçme.
  • PC ve Mac için uygun ücretsiz antivirüs seçenekleri.
  • Ücretli antivirüs yazılımı edinmenin getirdiği faydalar.
  • Ücretsiz antivirüs yazılımı kullanmanın riskleri.

Ücretsiz antivirüs yazılımı ve ücretli antivirüs yazılımı

Kaspersky Free Anti-virus for Windows gibi ücretsiz antivirüs yazılımları, bilgisayarınız için temel koruma sağlar. Bilgisayarınızı yaygın virüslere karşı korumaya yardımcı olur, tehlikeli dosyaları ve uygulamaları engeller ve şüpheli web siteleri konusunda sizi uyarır. Bu şekilde bilgisayarınızı güvende tutmanıza yardımcı olur.

Ücretsiz antivirüs yazılımlarının kullandığı teknolojiler büyük farklılıklar gösterebilir. Bizim yazılımımız, yeni tehditler hakkında otomatik olarak gerçek zamanlı veriler alan ödüllü güvenlik teknolojimizi kullanır. Böylelikle PC'nizi çeşitli çevrimiçi tehditlere karşı korumanıza yardımcı olur.

Woman browsing on a white laptop

Buna karşılık, ücretli antivirüs çözümleri bilgisayarınız için daha kapsamlı bir koruma sunar.

Her antivirüs çözümü farklı avantajlar sunar ancak kaliteli bir ücretli antivirüs çözümü kötü amaçlı saldırıları kesinlikle önlemelidir. Ücretli antivirüs yazılımlarını, bilgisayarınızı korumanın tamamen reaktif bir yolu olarak değil proaktif bir yolu olarak düşünün.

Ücretli antivirüs yazılımları tehlikeli uygulamaların ve kötü amaçlı yazılımların davranışlarını kontrol ederek bunların sisteminize bulaşmasını da önlemelidir.

En iyi ücretsiz antivirüs programı nedir?

İhtiyaçlarınıza en uygun ücretsiz antivirüs programının hangisi olduğuna karar vermek için mevcut farklı seçeneklerin özelliklerini ve avantajlarını incelemenizi öneririz.

Bazı antivirüs çözümleri zengin özelliklere sahiptir ancak kullanımı kolay olmayabilir. Diğerlerinin ise kullanımı basitleştiren anlaşılır kullanıcı arabirimleri vardır ancak bunlar çok sayıda özellik sunmayabilir.

Biz ise tüm en iyi özellikleri bir araya getiren bir çözüm sunuyoruz. Ücretsiz antivirüs yazılımımız, sezgisel ve kullanımı kolay bir arabirimle çevrimiçi ortamda güvende kalmak için gereken tüm temel özellikleri sunuyor.

Çevrimiçi ortamda incelemeleri okumak ve farklı ücretsiz antivirüs yazılımlarını nasıl kullanacağınızı gösteren videolar izlemek, sizin için en iyi çözüm hakkında bilgiye dayalı bir seçim yapmanıza yardımcı olur. Bazı tedarikçiler, ürünün size uygun bir çözüm olduğundan emin olmanız için deneme sürümünü kullanma olanağı sunar.

Bilgisayarınızın türü için hangi antivirüs programı uygun?

Mac kullanıcısı mısınız yoksa bir PC'niz mi var? PC'ler ve Mac'ler farklı çalıştığı için bilgisayar türünüze uygun bir antivirüs programı edinmeniz önemlidir.

Mac'ler, işletim sistemlerinin çalışma şekli nedeniyle genellikle daha aşılamaz olarak kabul edilir. Sistem "korumalı" olduğundan virüslerin farklı parçalar arasında geçiş yapması zorlaşır. Programlar arasında daha az iletişim olduğu için virüslerin yayılması daha zordur.

Bu nedenle, Mac'ler Windows bilgisayarlara göre korsanlar tarafından daha az hedef alınır. Ancak Mac'lere de bilgisayar virüsleri bulaşabilir. Virüs bulaşmasını önlemek için Mac'inizi ücretsiz veya ücretli antivirüs yazılımı kullanarak korumak akıllıca bir uygulamadır.

Two men working in a relaxed enviroment

PC'ler, bilgisayar korsanları tarafından Mac'lere göre daha fazla hedef alınır, bu nedenle virüs bulaşması riski daha yüksektir. Bir PC kullanıyorsanız en yüksek koruma seviyesinden faydalanabilmeniz için ücretli bir antivirüs seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz PC antivirüs yazılımı

Piyasada çok sayıda ücretsiz PC antivirüs yazılımı mevcuttur. Peki hangisinin sizin için en iyisi olduğuna nasıl karar verirsiniz?

Kendi araştırmanızı yapmanız önemlidir. Hangisini kullanmak isteyebileceğinizi görmek için bağımsız incelemeleri okumanızı ve "Nasıl kullanılır?" videolarını izlemenizi öneririz. PC Magazine her yıl en iyi ücretsiz antivirüs koruması seçeneklerini inceliyor. Araştırmanıza bu makale ile başlamanız akıllıca olacaktır.

Ayrıca, tercih ettiğiniz markanın ürünün tamamını belirli bir süre boyunca denemenize izin verip vermediğini kontrol edin. Böylece nasıl bir arabirimi olduğunu, cihazınızda nasıl çalıştığını ve cihazınıza zarar vermeden önce kötü amaçlı yazılımları tespit edip yakalamada başarılı olup olmadığını görebilirsiniz.

Ücretsiz Mac antivirüs yazılımı

Piyasada çok sayıda ücretsiz Mac antivirüs yazılımı seçeneği bulunmaktadır. Tech Radar, her yıl en iyi Mac antivirüs yazılımları ile ilgili bir inceleme yayınlar. Mac cihazlarınızı korumak istiyorsanız bu içeriğe kesinlikle göz atmalısınız.

Antivirüs yazılımı satın almanın avantajları

Çok sayıda ücretsiz antivirüs seçeneği varken neden antivirüs yazılımı için ödeme yapasınız ki? Yapacağınıza masrafa rağmen antivirüs yazılımı için ödeme yapmanın birçok avantajı vardır.

Ücretsiz antivirüs çözümleri yaygın virüslere karşı temel koruma sunarken, ücretli antivirüs yazılımları daha gelişmiş koruma sağlar. Örneğin, Kaspersky Internet Security henüz bilinmeyen kötü amaçlı yazılımları ve bilgisayar virüsü tehditlerini saptamada daha iyi olan bir sistem izleme bileşeni kullanır.

Antivirüs yazılımları için ödeme yapmak tüm cihazlarınızı (PC, Mac ve mobil cihazınız) güvence altına almanıza olanak tanırken ücretsiz seçenekler sadece bazı cihazları koruyabilir.

Woman browsing Samsung tablet with pen

Ücretli antivirüs seçenekleri, özel verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar ve bankacılık gibi hassas çevrimiçi faaliyetlere karşı korumayı artırır. Buna ek olarak, ücretli çözümlerin anti-spam, kişisel güvenlik duvarı ve çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmak için ebeveyn denetimi özellikleri gibi kapsamlı işlevler sunma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, ücretli seçenekler size parolaları depolama ve fotoğraf ve müzik gibi değerli dosyaları koruma seçeneği sunar.

Elbette, ücretli antivirüs yazılımının avantajları ve özellikleri markalara göre farklılık gösterir. Özetlediğimiz avantajlardan Kaspersky Internet Security kullanarak faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz antivirüs yazılımlarının getirdiği riskler

Ücretsiz antivirüs çözümleri sizi yaygın ve bilinen bilgisayar virüslerine karşı korur. Ancak sizi henüz bilinmeyen tehditlere karşı savunmasız bırakabilir.

Kaspersky Free Anti-virus for Windows ürününü tercih ederseniz ücretli ürünlerimizle aynı antivirüs özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, ücretli sürümümüzde yaygın olmayan ve yeni tür kötü amaçlı yazılımları engellemek için ek güvenlik katmanları bulunur.

Ücretsiz antivirüs çözümleriyle çevrimiçi ödemeler yaparken daha az güvende olabileceğinizi de unutmayın. Kaspersky Internet Security, sunduğu çevrimiçi ödeme güvenliği sistemiyle paranızın güvenliği konusunda içinizin rahat olmasını sağlar.

Hacked laptop with american dollar bills falling

Ücretsiz antivirüs yazılımının bir diğer dezavantajı da genellikle doğrudan teknik destek olmadan sunulmasıdır. Bunun aksine ücretli yazılımlar telefon, anlık mesaj veya e-posta yoluyla teknik desteğe erişmenizi sağlar.

En iyi korumayı hak ediyorsunuz. Kaspersky Internet Security hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz antivirüs yazılımı ile ücretli antivirüs yazılımı arasındaki fark nedir?

Windows için ücretsiz antivirüs ve ücretli antivirüs yazılımı karşılaştırması. Bilgisayarınızı nasıl koruyacağınızı gerçek bilgilere dayanarak belirlemeniz için bu iki seçenek arasındaki farkı açıklayacağız.
Kaspersky Logo