Ana içeriğe atlayın

Bilgisayar virüsleri, solucanlar ve Trojan virüsleri bilgisayarlara, ağlara, mobil cihazlara ve verilere farklı türlerde zararlar verebilir.

Kötü amaçlı yazılım sorunları ev kullanıcılarını ve işletmeleri nasıl etkileyebilir?

Kötü amaçlı yazılımların neden olduğu hasarın kapsamı, genellikle kötü amaçlı yazılımın bir ev bilgisayarına mı yoksa kurumsal bir ağa mı sızmış olduğuna bağlı olarak değişir. Hasarın sonuçları kötü amaçlı yazılımın türüne, virüsün sızdığı cihaz türüne ve cihazda saklanan ya da cihazın eriştiği verilerin niteliğine göre de farklılık gösterebilir.

Bu nedenle bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımların sızmasının sonuçları kullanıcı tarafından algılanmazken bazı durumlarda da oluşan hasar ciddi sonuçlar doğurabilir:

  • Ev kullanıcıları için kötü amaçlı yazılım sızıntısı kolaylıkla telafi edilebilecek, nispeten önemsiz bilgilerin kaybına neden olabilir veya siber suçlunun kullanıcının banka hesabına erişim sağlamasına olanak veren bilgilerin kaybıyla sonuçlanabilir.
  • Kurumsal ağlarda, spam gönderen bir Trojan virüsü iletişim trafiğinde küçük çaplı bir artışa neden olabilir veya başka türlü virüsler kurumsal ağın tamamen çökmesine ya da işletme için önemli verilerin kaybedilmesine yol açabilir.

Şu makaleleri okuyarak daha fazlasını öğrenebilirsiniz:

Kötü amaçlı yazılım hasarıyla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Kötü Amaçlı Yazılımların Neden Olduğu Hasarlar

Bilgisayar virüsleri, solucanlar ve Trojan virüsleri, bilgisayarlara, ağlara, mobil cihazlara ve verilere farklı türlerde zararlar verebilir.
Kaspersky Logo