content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/malware-img-19.jpg

Günümüzün "bilgi çağında", veri kaybı veya hırsızlığı çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bilgisayarınızda saklanan kişisel bilgilerin bazıları telafi edilemeyebilir ya da siber suçlulara dijital kimliğinizi ve paranızı çalma fırsatı sağlayabilir.

Veri Kaybı

Bir kötü amaçlı yazılım saldırısı bilgisayarınızda bulunan herhangi bir veriyi silerse saldırının sonuçları söz konusu bilginin sizin için ne kadar değerli olduğuna bağlı olarak değişir. Silinen dosyalar nispeten önemsizse saldırı yalnızca küçük bir sorun oluşturmakla kalabilir. Ancak bazı dosyaların silinmesi, önemli bilgileri kaybetmenize yol açabilir. Örneğin:

  • Fotoğraf arşiviniz
  • Bir proje üzerinde yıllardır yaptığınız çalışmalar
  • Önemli yazışmalar
  • Mali işlemler veya yatırımlarla ilgili önemli kayıtlar

Veri Hırsızlığı

Ev bilgisayarınıza sızan bir virüs önemli bilgilerin çalınmasına yol açarak şu sonuçları doğurabilir:

  • Gizliliğinizin ciddi şekilde ihlal edilmesi
  • Banka hesabınızdaki paranın çalınması

Verilerin bir işletmeden çalınması, şu gibi önemli bilgilerin yanlış ellere geçmesiyle sonuçlanabilir:

  • Müşteri veritabanları
  • Mali bilgiler
  • Teknik belgeler

Kurumsal bankacılık ayrıntıları

Veri kaybına ve veri hırsızlığına karşı korunma

Bilgisayarlarınızın ve mobil cihazların virüs saldırısına uğramasını engellemek için sıkı kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımlarının kullanılması son derece önemlidir. Ancak, cihazlarınızda saklanan bilgileri düzenli olarak yedeklemeniz de akıllıca bir önlem olacaktır. Cihazlarınız hiçbir zaman kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmeyecek olsa bile sabit disk veya diğer bileşenlerde oluşan arızalar değerli bilgilerinize erişmenizi zorlaştırabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda verilerinizi yedeklediğiniz için çok memnun olabilirsiniz.

Kaspersky Lab, bilgisayarları ve mobil cihazları koruyabilen çok çeşitli birinci sınıf kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri sunar. Bazı Kaspersky ürünleri, veri yedekleme ve çevrimiçi yedekleme özellikleriyle birlikte, siber suçluların banka hesabınızın veya çevrimiçi alışveriş hesaplarınızın parolalarını çalmasını önlemeye yardımcı olan benzersiz Kaspersky Safe Money teknolojisi gibi özel teknolojiler de içerir.

Veri kaybı ve veri hırsızlığıyla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Veri Hırsızlığı ve Veri Kaybı

Günümüzün "bilgi çağında", veri kaybı veya hırsızlığı çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bilgisayarınızda saklanan kişisel bilgilerin bazıları telafi edilemeyebilir ya da siber suçlulara dijital kimliğinizi ve paranızı çalma fırsatı sağlayabilir.
Kaspersky Logo