Ana içeriğe atlayın
Financial Data Infographic

Financial Data Infografik

Online bankacılık hizmetlerinin gittikçe popülerlik kazanmasıyla birlikte, bankacılık bilgilerine yönelik hırsızlık da internetteki en yaygın suç etkinliği türlerinden biri haline gelmiştir.  Siber suçlular kişisel banka hesaplarının ve kurumsal banka hesaplarının erişim kodlarını çalmanın yanı sıra kredi kartı ve diğer ödeme kartı numaralarını da ele geçirmektedir.

Bankacılık bilgileri hırsızlığı sizi nasıl etkileyebilir?

Suçlular, bankacılık bilgilerine erişerek para çalmak için çeşitli teknikler kullanırlar: :

 • Sahte web sitesi pencereleri
  Truva atı virüsleri, kullanıcıların bilgisayarlarına saldırarak her kullanıcının bilgisayarında bir iletişim penceresi veya görüntü gösterir. Pencere, kullanıcının kullandığı bankanın web sitesinin görünümünü taklit ederek kullanıcıdan kullanıcı adını ve parolasını girmesini ister.
 • Spam ve Kimlik Hırsızlığı
  Kimlik hırsızlığı amaçlı e-postalar, kurbanın bankasından gönderilmiş gibi görünerek kurbandan kullanıcı adını ve parolasını onaylamasını ister. Bu e-postalar, kullanıcıyı kişisel verilerini girmeye ikna etmek için genellikle gerekli bilgilerini girmeyen kullanıcıların hesaplarına erişiminin askıya alınacağını belirtir
 • Tuş Kaydedici Truva Atları
  Bu "klavye casusu" programlar, kurbanın bilgisayarındaki etkinliğini izler ve kullanıcının gerçek bir bankacılık web sitesine bağlanmasını bekler. Kullanıcı bankacılık web sitesine eriştiği anda (bu bankanın Truva atının banka siteleri listesinde bulunması gerekir), Truva atı virüsü kullanıcının klavyesinde yazdığı tuş vuruşlarını kaydeder. Böylelikle siber suçlu oturum açma bilgileri, kullanıcı adı ve parola gibi verileri çalarak kullanıcının hesabına erişebilir ve para transferi yapabilir.

Online bankacılık işlemlerinizi koruma

Kaspersky Lab; Truva atı virüslerine, solucanlara, bilgisayar virüslerine ve diğer tehditlere karşı koruma sağlayan birinci sınıf kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümleri sunar ve ayrıca kimlik hırsızlığı önleme ve anti-spam koruması sağlayarak aşağıdaki bilgisayar platformları aracılığıyla online bankacılık işlemlerinizi daha güvenli yürütmenize olanak verir:

 • Windows PC'ler
 • Apple Mac bilgisayarlar
 • Linux bilgisayarlar

Online Bankacılık Bilgilerini Çalma

Online bankacılık hizmetlerinin gittikçe popülerlik kazanmasıyla birlikte, bankacılık bilgilerine yönelik hırsızlık da internetteki en yaygın suç etkinliği türlerinden biri haline gelmiştir...
Kaspersky Logo