Ana içeriğe atlayın

Kripto para birimi son yıllarda büyük ilgi gördü ve birçok yatırımcı ilk kez kripto satın aldı. Ancak kripto paralarla ilgilenenler yalnızca yatırımcılar değil, her zaman bir sonraki fırsatı kollayan bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar da var. Kripto para birimine yatırım yapmanın önemli bir parçası, kripto cüzdanınızı güvende ve emniyette tutmaktır. Peki kripto cüzdan nedir, kripto cüzdanlar nasıl çalışır ve onları nasıl koruyabilirsiniz?

Kripto cüzdanı nedir?

Kripto para cüzdanı veya kripto cüzdanı, kripto para hesaplarının genel ve özel anahtarlarını saklayan bir yazılım ürünü veya fiziksel cihazdır. Anahtar, rastgele karakterlerden oluşan uzun bir dizedir. Açık anahtar, paylaşabileceğiniz bir bilgi olan banka hesap numarasıyla karşılaştırılabilir; özel anahtar ise banka hesabı parolası veya PIN kodu ya da korumanız ve gizli tutmanız gereken bir bilgi gibidir.

'Cüzdan' terimi, kripto cüzdanların fiziksel cüzdanların nakit para tuttuğu gibi kripto para saklamadığı anlamında mecazi bir terimdir. Bunun yerine, halka açık defteri - yani kripto para kayıt tutma sistemini - okurlar, böylece işlem yapmanızı sağlayan adreslerinizdeki bakiyeleri gösterirler.

Kripto cüzdanları nasıl çalışır?

Kripto para bir blok zincirinde bulunur ve kripto cüzdan yazılımı bu blok zincirindeki bakiyelerle etkileşime girmenizi sağlar. Blok zinciri, verileri bloklar olarak bilinen şekilde depolayan halka açık bir defterdir. Bunlar işlem kayıtları, herhangi bir adreste tutulan bakiyeler ve bu bakiyelerin anahtarının kime ait olduğudur. Cüzdan, adresleri saklar ve sahiplerinin blok zinciri ile etkileşime girmesine izin verirken, başkalarının da herhangi bir adresteki meta verileri görmesine izin verir.

Tüm kripto cüzdanları kullanıcıların kripto göndermesini, almasını ve depolamasını sağlar. Bazılarının kripto para satın alma ve harcama özelliği vardır. Bazı cüzdanlar tokenlar arasında takas, kullanıcılara ödenen sabit bir getiri için tokenları stake etme ve ayrıca çeşitli ağlar üzerine inşa edilmiş dApp'lere (merkezi olmayan uygulamalar) erişim gibi ek özelliklere sahiptir.

Her cüzdan kendi özelliklerine sahip olacaktır. Genel olarak, bir kripto cüzdanı kullanarak para gönderirken veya alırken genellikle izlediğiniz adımlar şunlardır:

  • Para almak için cüzdanınızdan bir adres almanız gerekir. Cüzdanınızdaki 'adres oluştur' özelliğine gidin, üzerine tıklayın, ardından alfanümerik adresi veya QR kodunu kopyalayın ve size kripto göndermek isteyen kişiyle paylaşın.
  • Para göndermek için alıcı cüzdanın adresine ihtiyacınız vardır. Cüzdanınızdaki 'gönder' özelliğine gidin ve coin göndermek istediğiniz cüzdanın adresini girin. Göndermek istediğiniz kripto miktarını seçin ve 'onayla' düğmesine tıklayın. Önemli bir gerçek de aynı varlığın birçok blok zincirinde bulunmasıdır. Gönderirken alıcı adresinden emin olmanız gerekir. En iyi ihtimalle cüzdan göndermenize izin vermeyecek, en kötü ihtimalle de fonlar kaybolacaktır. Bazı blok zincirleri not gibi başka meta bilgiler de gerektirir.

Bazı kullanıcılar önlem olarak büyük miktarlarda kripto göndermeden önce küçük bir test işlemi gönderir. Coin göndermek, işlemin gerçekleştirilmesi karşılığında madencilere ödenen bir ücrete tabidir.

Kripto cüzdan türleri

Kripto cüzdanları iki farklı kategoriye ayrılır. Bunlar 'sıcak' ve 'soğuk' cüzdanlardır.

Sıcak ve soğuk kripto cüzdanları

Sıcak cüzdanlar

Sıcak cüzdan, internete bağlı olan herhangi bir kripto cüzdanını ifade eder. Bunlar, kullanımı daha kolay olduğu için daha yaygın olma eğilimindedir. İnternete bağlanmaları onları daha kullanışlı hale getirirken, aynı zamanda bilgisayar korsanlarına karşı daha savunmasız hale getiriyor. Bu nedenle, önemli miktarda kripto paranın sıcak bir cüzdanda tutulması genellikle önerilmez.

Soğuk cüzdanlar

Buna karşılık, soğuk cüzdan çevrimdışı olan veya internete bağlı olmayan bir kripto cüzdanıdır. Blok zinciri ile etkileşime geçmenin tek yolu internet olduğundan, soğuk cüzdanlar sıcak muadillerine göre çok daha güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, soğuk cüzdanlar daha karmaşıktır ve daha fazla teknik bilgi gerektirir, bu nedenle daha deneyimli kripto para yatırımcıları veya önemli varlıkları olanlar tarafından kullanılma eğilimindedir.

Sıcak cüzdan türleri

Farklı türlerde sıcak cüzdanlar mevcuttur. Bunlar şunlardır:

Masaüstü cüzdanlar
Masaüstü cüzdanlar, kullanıcının özel anahtarlarını bilgisayarının sabit diskinde güvenli bir şekilde saklar.

Web cüzdanları
Web cüzdanları, bir web tarayıcısı aracılığıyla bir kullanıcının varlıklarına erişim sağlayan üçüncü bir tarafça sağlanan cüzdanlardır.

Mobil cüzdanlar
Mobil cüzdanlar, kullanıcıların telefonları aracılığıyla güvenli bir şekilde kripto para göndermelerine veya almalarına olanak tanır.

Soğuk cüzdan türleri

Donanım ve kağıt cüzdanlar, teknoloji spektrumunun zıt taraflarında yer alan en popüler iki soğuk cüzdan türüdür. Kağıt cüzdanlar son derece düşük teknolojili bir çözümken, donanım cüzdanları tipik olarak sofistike yüksek teknolojili bileşenler içerir. Her ikisi de kripto paranızı güvence altına almanın son derece güvenli bir yolu olarak kabul edilir.

Kağıt cüzdanlar
A paper wallet is an offline wallet solution where private keys are written down or printed and securely stored.

Donanım cüzdanları
Donanım cüzdanı, çeşitli formatlarda güvenli özel anahtar depolaması sunan daha yüksek teknolojili bir çözümdür. Genellikle bir flash sürücüye veya küçük bir uzaktan kumandaya benzeyen bu fiziksel cihazlar, bir bilgisayara veya mobil cihaza takılmadığı sürece çevrimdışıdır. Donanım cüzdanları, gizli tutmanız gereken bir PIN ile güvence altına alınır. Donanım cüzdanlarında ayrıca, cüzdanın kırılması veya kaybolması durumunda başka bir cihaza erişimi geri yüklemek için kullanılan anımsatıcı bir parola bulunur. Bu durumda, ifadenin ayrı ve güvenli bir şekilde saklanması tavsiye edilir. Cihazınızı güvenli ve emniyetli bir yerde saklamanız da önemlidir - çünkü kaybederseniz, kripto hesaplarınız kilitlenir ve bunları sizin için açacak bir çilingir yoktur.

Saklama amaçlı ve saklama amaçlı olmayan cüzdanlar

Sıcak ve soğuk cüzdanlara ek olarak, bahsedilmesi gereken bir diğer önemli ayrım da saklama amaçlı ve saklama amaçlı olmayan kripto cüzdanlarıdır. Bu seçenekler arasındaki temel fark, güvenlik dengesi ve bir cüzdanın özel anahtarlarını güvence altına almaktan kimin sorumlu olduğudur.

Saklama amaçlı olmayan cüzdan, kripto varlıklarınızın özel anahtarlarına sahip olan tek kişinin siz olduğunuz anlamına gelir. Cüzdandan parolanızı unutursanız, tekrar girmenize izin verecek bir "parolanızı mı unuttunuz?" uyarısı yoktur (ancak sıfırlayabilir ve tohum cümlesinden geri yükleyebilirsiniz). Bu güvenlik ağına sahip olmamak biraz daha fazla risk taşısa da, saklama amaçlı olmayan cüzdanlar daha güvenli bir seçenek olarak kabul edilir. Bunun nedeni, üçüncü taraf bir şirkette güvenlik ihlali konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Varlıklarınıza kendi başınıza bakabileceğinizden eminseniz, bu sizin için en iyi seçenek olabilir.

Saklama cüzdanı o kadar güvenli değildir ancak giriş yapmanıza ve kripto hesaplarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek üçüncü bir taraf içerir. Saklama amaçlı cüzdanlar genellikle web tabanlıdır ve en büyük avantajları kullanımlarının daha kolay olmasıdır. Meşru saklama amaçlı cüzdanlar güvenliği çok ciddiye alsa da, özellikle kripto hesapları siber suçlular için cazip hedefler olduğundan, her zaman bir ihlal olasılığı vardır.

Hangi kripto cüzdanı sizin için doğru?

Kripto cüzdanı seçenekleri arasında karar vermeden önce, kullanım kolaylığı ve güvenlik arasındaki dengeyi düşünerek önceliklerinizi göz önünde bulundurun. Kripto paranızın ne kadar kolay erişilebilir olmasını istediğinizi ve bu kolaylık için ne kadar güvenlikten ödün vermek istediğinizi düşünün. Bu, hangi cüzdanın sizin için doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kripto cüzdanı tutan bir adam

Kripto cüzdanınızı nasıl korursunuz?

Kripto cüzdan koruması, özellikle kripto cüzdanlarının saldırıya uğradığı yüksek profilli örnekler olduğu için önemlidir. Kripto cüzdanının hacklenme riskini en aza indirecek güvenlik ipuçları şunlardır:

Parolanızı düzenli olarak değiştirin ve bir parola yöneticisi kullanın
Güçlü bir parola belirlemek, güvenli bir şekilde saklamak ve sık sık değiştirmek önemlidir. Kripto cüzdanınız veya başka herhangi bir hassas site için parola seçerken, başka bir yerde kullanılan mevcut bir parolayerine benzersiz bir şey seçin. Parolanızın herhangi bir kişisel bilgi içermediğinden emin olun. Parolaları tarayıcınıza kaydetmek yerine, Kaspersky Premium gibi yerleşik Parola Yöneticisine sahip bir parolayöneticisinde saklamak daha güvenlidir. Parolanızı düzenli olarak, örneğin altı ayda bir değiştirmek iyi bir uygulamadır.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayın
İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğinizden emin olun, çünkü bu bir hırsızı caydırmanın en iyi yollarından biridir. Cihazınızda biyometrik kimlik doğrulama özelliği varsa, bu daha da iyidir. Bu, yalnızca yüzünüzün, sesinizin veya parmak izinizin taranmasının hesaplarınızı açacağı anlamına gelir.

Yatırımlarınızı birden fazla cüzdanda tutun
Diğer yatırım türlerinde olduğu gibi, tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymamak akıllıca olacaktır. Tüm NFT'lerinizi ve kripto paralarınızı tek bir cüzdana koymak yerine, bunları iki veya daha fazla cüzdana bölebilirsiniz. Ücretsiz NFT'ler basan airdropları avlıyorsanız, yeni DEX'leri ve bunun gibi etkinlikleri kullanıyorsanız, ana cüzdandan ayrı bir cüzdan kullanın. Yatırım ne kadar büyükse, bunları ayrı yerlerde saklamak o kadar önemlidir. Birçok yatırımcı günlük işlemler için sıcak bir cüzdan ve emeklilik birikimleri gibi uzun vadeli varlıkları tutmak için soğuk bir cüzdan kullanır.

Kimlik avı dolandırıcılığına karşı uyanık olun
Kripto para hesaplarınıza erişmeye çalışmakta ısrarcı olabilecek kimlik avcılarına dikkat edin. Herhangi biri e-posta, metin veya telefon yoluyla özel anahtarınızı isterse, mesajlarını görmezden gelin ve tetikte olun. Özel anahtarınızı asla kimseyle paylaşmayın. Kimlik avı girişimleri genellikle insanların duygularını sömürerek kişisel bilgilerini ifşa etmeleri için onları kandırır, bu nedenle yarışma veya hesaplarınızı geri yüklemek için özel anahtarınıza ihtiyaç duyan bir kripto şirketi gibi görünen mesajlara kanmayın.

Doğru sitede olduğunuzdan emin olmadığınız sürece kripto para borsanıza giriş yapmaktan kaçınmak da iyi bir fikirdir. Bağlantıyı favorilerinize kaydedin veya başkası tarafından size gönderilen bir bağlantıya tıklamak yerine URL'yi doğrudan kendiniz yazın.

Kripto para ticaretini kişisel hesaplardan ayrı tutun
Kripto para alım satım işlemlerinizi kişisel ve iş hesaplarınızdan ayrı tutun. Erişiminizi kaybedebileceğiniz kişisel, okul veya iş e-postası kullanmak yerine kripto cüzdanınıza adanmış bir e-posta oluşturun. Kripto cüzdanınıza bir iş veya kamu bilgisayarından erişmekten kaçının ve kripto ticaretiniz için özel bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon gibi ayrı bir cihaz kullanmayı düşünün.

Cüzdanınızla ilgili bilgileri ifşa etmeyin
Kripto para yatırım başarılarınızı sosyal medyada paylaşmak cazip gelse de, kazançlarınızı çevrimiçi olarak tartışmak saldırganlara açık bir davettir. Birçok kişi kimlikleriyle herhangi bir bağlantıyı ortadan kaldırmak için anonim olarak kripto para ticareti yapmaktadır. Hangi borsayı kullandığınız veya kazanç ya da kayıplarınız gibi alım satım faaliyetlerinizle ilgili bilgileri sosyal medyada ifşa etmekten kaçının.

Alıcının cüzdan adresini her zaman iki kez kontrol edin
Bir kripto para göndericisi veya alıcısı cüzdan adresi ile tanımlanır. Bu adres, tipik olarak 26 ila 35 karakter uzunluğunda alfanümerik ve özel karakterlerden oluşan bir dizidir. Kripto parayı başka bir cüzdana göndermeden önce, alıcı kimliğini her zaman iki kez kontrol edin. Kötü amaçlı yazılımlar, bir bilgisayar korsanına ait yanlış cüzdan adresini düzenleyip yapıştırabilir. İşlem yapıldıktan sonra blok zinciri ağında geri alınamaz - bu nedenle herhangi bir işlemden önce dikkatlice kontrol edin.

Güncellemeleri otomatik olarak yükleyin
Kullandığınız cihaz ne olursa olsun, en son güvenlik yamalarından yararlanabilmeniz için en son yazılımla güncel tutun. Bunu kolaylaştırmak için güncellemeleri otomatik olarak yüklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Cihazın yanı sıra, o cihazda yüklü olan uygulamaların da güncel olduğundan emin olun.

Halka açık Wi-Fi'den kaçının
Çevrimiçi kripto para borsanıza veya hesaplarınıza erişirken halka açık Wi-Fi kullanmayın. Mümkünse, IP adresinizi ve konumunuzu gizlemek için bir VPN kullanın. Veri gizliliğinizi korumak ve başkalarının faaliyetlerinizi gözetlemesini önlemek için herhangi bir cihazda VPN kullanabilirsiniz. VPN, çevrimiçi etkinliğinizi gizli ve güvenli tutan şifreli bir tünel oluşturarak verileriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Hesaplarınızı düzenli olarak kontrol edin
Hesaplarınızın düzenli göründüğünden emin olmak ve şüpheli faaliyetleri hızlı bir şekilde tespit edebilmek için kripto cüzdanınızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Cüzdanınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, hesabınıza bağlı tüm kredi kartlarını iptal edin ve parolanızı hemen değiştirin.

En son kripto tehditlerinden haberdar olun
Kriptoyu hedef alanlar da dahil olmak üzere siber saldırılar sürekli gelişiyor, ancak kendinizi koruma yöntemleri de değişiyor. Yeni saldırılar veya tehditlerle ilgili güncellemeler için haberleri izleyin, böylece kripto cüzdanınız savunmasız hale gelirse hızlı bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

İyi kalitede bir antivirüs kullanın
İyi bir antivirüs kripto korsanlığı ve kimlik avı girişimlerine karşı güçlü koruma sağlar. Bu programlar ziyaret etmeye çalıştığınız tüm web sitelerini ve bağlantıları tarar ve cüzdanlarınızı korumak için olası kimlik avı saldırılarını işaretler. Kaspersky Premium gibi yüksek kaliteli antivirüs yazılımı kullanın ve en son korumalardan yararlanmak için güncel tutun.

İlgili ürünler:

Daha fazla bilgi için:

Kripto Cüzdan nedir ve nasıl korunur?

Bir kripto cüzdanı, kripto para birimi işlemleri için genel ve özel anahtarları saklar. Kripto cüzdanların nasıl çalıştığını, kripto cüzdan türlerini ve kripto cüzdan korumasını öğrenin.
Kaspersky Logo