Ana içeriğe atlayın

Dünya genelinde e-postayla ilgili siber saldırıların ve kimlik avı dolandırıcılıklarının yaygınlığına karşılık, ortalama bir kullanıcının siber savunması gerektiği kadar güçlü değildir. Dijital etkileşimlerin günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği bir çağda, kişisel bilgilerimizi korumak hiç bu kadar kritik olmamıştı. E-posta maskeleme, kimliklerimizi meraklı gözlerden korumak için güçlü bir teknik olarak ortaya çıkıyor ve iletişimin güvenli ve gizli kalmasını sağlıyor. Peki, e-posta maskeleme tam olarak nedir? E-posta maskelemenin ne olduğu, size nasıl fayda sağlayabileceği, uygulayabileceğiniz yöntemler ve ağınızdaki bilinen ve güvenilen kullanıcılarla iletişim kurarken e-posta adresinizin maskesini nasıl kaldıracağınıza ilişkin bu kapsamlı kılavuzu hazırladık.

E-posta maskeleme, geçerli e-posta adresinizin görünümünü dijital olarak tanımlanamayan veya "maskelenmiş" bir adresle değiştirme uygulamasıdır. Bu işlem sizin (asıl gönderenin) kimliğinizi ve gizliliğinizi korur, böylece gerçek e-posta adresiniz alıcı tarafından veya çevrimiçi hesaplar aracılığıyla görülmez. Bazen maskeleme veya e-posta takma adı olarak da bilinen e-posta maskeleme (yine de maskelenmiş e-posta adresinin kullanıcı tarafından seçilmeyip yazılım tarafından rastgele oluşturulması nedeniyle takma addan biraz farklıdır), çevrimiçi gizliliğinizi korumanın uzun süredir kullanılan ve yeterince kullanım bulmayan bir yoludur.

Genellikle hesabınız için birden fazla rastgele e-posta adresi oluşturan bir e-posta maskeleme hizmeti tarafından sağlanır, maskelenmiş e-posta adreslerine gönderilen tüm e-postalar veya mesajlar doğrudan gerçek e-posta adresinizin gelen kutusuna gönderilir. Aynı şekilde, sizin için oluşturulan maskelenmiş e-posta adresleri, diğer çevrimiçi hesaplarda oturum açmak için (ideal olarak, her farklı çevrimiçi hesap için bir tane olmak üzere) oturum açma kimliği olarak kullanılabilir.

E-posta Maskelemenin Faydaları

CISA (ABD'nin kendi ulusal Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı) yetişkin Amerikalıların %47'sinin özel bilgilerinin bir siber saldırıda açığa çıktığını ve her gün en az 600.000 Facebook hesabının hacklendiğini bildirmiştir. Aslında, Forbes dergisinin kimlik avı istatistiklerine ilişkin bir raporu, kimlik avı saldırılarının (genellikle bir kullanıcının e-posta adresi üzerinden gerçekleştirilir) en yaygın siber suç türlerinden biri olduğunu ve 2022'de 500 milyondan fazla kimlik avı saldırısı rapor edildiğini göstermektedir (bu, 2021'de rapor edilen saldırıların iki katından fazladır).

Böylesine ciddi ve şok edici rakamlar ışığında, e-posta güvenliği her özel kullanıcının ve işletme sahibinin aklının bir köşesinde yer almalıdır. Neyse ki, e-posta adresinizin ve çevrimiçi olarak açtığı bilgilerin gizliliğini korumanın basit ve oldukça etkili bir yolu var: e-posta maskeleme.

Bu nedenle, e-posta maskelemenin dijital bilgilerinizi daha güvenli ve emniyetli bir şekilde saklamanıza olanak tanıyan bir dizi faydası vardır:

  • Daha düşük veri ihlali veya hesap ele geçirme olasılığı: maskelenmiş bir e-posta adresi esasen rastgele bir yönlendirme adresi olduğundan, kullanıcıya ait hiçbir kişisel bilgi içermez ve e-posta istemcisiyle normal bir e-posta adresine olduğu gibi "erişilemez". Bu, özellikle hassas kişisel ve finansal bilgilere açılan bir kapı olabilecek iş e-posta adresleri için kullanışlıdır.
  • Spam e-postaların ve kimlik avı saldırılarının sayısını büyük ölçüde azaltabilirsiniz: birçok maskeleme hizmetiyle (üçüncü taraf veya e-posta istemciniz tarafından sağlanan) tüm maskelenmiş e-posta adreslerinizi ve bunlar üzerinden posta akışını kolayca yönetebilirsiniz. Sonuç olarak, gelen spam e-postaları kolayca engelleyebilir veya spam veya kimlik avı girişimleriyle dolup taşarsa yönlendirme adresinizi devre dışı bırakabilirsiniz. Ek bir avantaj da, ek e-postalar göndermek veya uzun geri bildirim formları doldurmak zorunda kalmadan istenmeyen göndericilerin aboneliğinden çıkabilmenizdir.
  • Çevrimiçi ortamda birçok farklı durumda kullanılabilirler: maskelenmiş e-posta adresleri, bilinmeyen taraflara (kişisel bir hesaptan veya iş hesabından), yurt dışına e-posta gönderirken ve e-posta adresinizi tek seferlik bir bağlantı veya tek seferlik bir satın alma işlemi yapmak için kullanırken, yeni bir dijital hizmete kaydolurken (haber bülteni, promosyon bilgileri, yarışma, forum veya abonelik gibi), çevrimiçi olarak düzenli alışveriş yaparken, sosyal medya profillerini kullanırken ve halka açık bir Wi-Fi ağı kullanırken kişisel adresinizi gizlemek için kullanılabilir.

Aslında, ister iş ister kişisel bilgisayar sisteminizde olsun, herkese açık bir Wi-Fi bağlantısı kullanırken Kaspersky'nin VPN bağlantı yazılımını kullanmanızı öneririz. VPN, şifrelenmiş bir dijital tünel aracılığıyla şirketinizin varlıklarına uzaktan bağlanmanıza olanak tanıyarak, hareket halindeyken sisteminizi güvenli olmayan internet bağlantılarının neden olabileceği potansiyel tehlikelerden korur. VPN'lerin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz makalemize göz atın.

E-postanızı Nasıl Maskelersiniz

E-posta adresinizi maskelemenin üç yöntemi vardır: e-posta takma adı kullanmak, ikincil (veya sahte) bir hesap kullanmak ya da özel bir e-posta maskeleme hizmeti veya e-posta istemciniz aracılığıyla maskeleme yapmak.

E-posta Takma Adı Kullanın

E-posta takma adı, bir tür yönlendirme e-posta adresidir ve çoğu e-posta istemcisi tarafından sağlanan dijital bir hizmettir. Bir kullanıcının özel e-posta adresini çevrimiçi olarak ifşa etmeden normal gelen kutusundaki takma ad adresi aracılığıyla e-posta almasına olanak tanır. Kullanıcılar genellikle takma ad adreslerini seçerler. Bir kullanıcı hesabının kaç tane takma ad oluşturabileceğini e-posta istemcisi belirler. Tek bir gelen kutusunu çeşitlendirmek için harika bir yoldur, ancak spam mesajları azaltmanın ve kontrol etmenin veya çevrimiçi gizliliğinizi korumanın genellikle çok yönlü veya etkili bir yolu değildir. Ayrıca, "Farklı Gönder" özelliğini kullanırken birden fazla takma adı takip etmek zor olabilir ve bu da bir hata oluşması durumunda alıcıların kafasını karıştırabilir. Bir e-posta takma adı, geleneksel bir yönlendirme adresinden biraz farklıdır, çünkü ikincisi iletileri (orijinal e-posta gelen kutusuna gönderilen) otomatik olarak yönlendirme e-posta adresinin gelen kutusuna gönderirken, ilki iletileri orijinal e-posta gelen kutunuza yönlendiren tamamen farklı bir e-posta adresidir.

İkincil Bir Hesap Kullanın

Kişisel e-posta adresinizi maskelemenin en basit yollarından biri, tüm ilk yeni iletişimler için ikincil bir e-posta hesabı kullanmaktır; böylece mesajları kişisel e-posta adresinize iletmeden önce gönderenleri ve web sitelerini tarayabilirsiniz. İkincil/sahte hesap için çevrimiçi profilinizi gerçek olmayan kişisel bilgilerle doldurmayı unutmayın. Ayrıca, gerçek e-posta adresinize veya kişisel bilgilerinize ilişkin herhangi bir tanımlayıcı bilgi veya ipucu içermeyen ikincil bir e-posta adresi seçmek isteyebilirsiniz. İkincil bir hesabın avantajları, yalnızca başka bir hesabın giriş bilgilerini hatırlamak zorunda olmanız ve nispeten kolay ve maliyetsiz bir şekilde oluşturulabilmeleridir. Ancak, bir maskeleme hizmeti gibi birden fazla ikincil hesap kullanıyorsanız, tüm farklı adresleri oluşturmak ve takip etmek karmaşık ve zaman alıcı olabilir.

E-posta Maskeleme Hizmeti Kullanın

Özel bir e-posta maskeleme hizmeti (üçüncü bir taraf veya popüler bir e-posta istemcisi tarafından sağlanan) kullanmak, çevrimiçi hesaplarınızın güvenliğini artırmanın en iyi yollarından biridir çünkü herhangi bir hassas kişisel veriye ulaşmak için izlemesi çok zor, birden fazla şifrelenmiş vektör sağlar. E-posta maskelemenin en büyük faydalarından biri, her şey kontrol edildiği ve orijinal kişisel e-posta adresinize yönlendirildiği için e-postalarınızı görüntülemek için başka bir hesapta oturum açmanız gerekmemesidir. Aslında, birçok hizmet çevrimiçi hesaplar için bilgilerinizi otomatik doldurma olanağı ve e-posta yönetimi için ekstra araçlar sunar, böylece birden fazla rastgele e-posta adresini ve hangi hesaplara karşılık geldiklerini hatırlamanıza gerek kalmadan tüm süreç rahat ve verimli olur. Ayrıca, birçok e-posta maskeleme hizmeti tarayıcı ve mobil uzantılar sunar, bu nedenle bu tür bir e-posta güvenliği eklemek ve çevrimiçi formların otomatik olarak doldurulması gibi avantajlara sahip olmak kolaydır.

E-postamın Maskesini Nasıl Kaldırırım?

Doğrulanmış web siteleri, halka açık hizmetler veya kişilerinizdeki güvenilir alıcılar için e-posta adresinizin maskesini kaldırmak, e-posta maskeleme hizmetinize veya istemcinize erişmek ve alıcıların özel e-posta adresinizi görmesine izin vermek için uygun seçeneği seçmek veya göndericileri ve alıcıları onaylamak kadar basittir. Bunu yapmanın yolları hangi hizmeti kullandığınıza bağlı olarak değişecektir; ancak, çoğu saygın hizmet çevrimiçi olarak kapsamlı açıklamalara ve belgelere sahip olacaktır.

Sahte e-postaların "maskesini kaldırma" süreci çok daha karmaşıktır, ancak bir e-posta adresinin sisteminize zarar vermeyi amaçladığının en büyük göstergesi @domain.com bilgisini araştırmaktan geçer. Bu alan adına ilişkin bir Google araması, yasal bir şirkete veya ana alan adına bağlı görünmüyorsa, e-postayı açmayın, içeriğini silin ve tehdit veya spam olarak kaydedin. Sahte bir e-postanın sisteminize sızmak için maskeleme yazılımı kullandığından şüpheleniyorsanız, bunu tespit etmek ve bununla mücadele etmek için sisteminizde çalışan güvenilir ve özel bir antivirüs sağlayıcısına sahip olmak her zaman en iyi uygulamadır.

Eksiksiz güvenlik ve hem gelen virüsleri hem de kimlik avı girişimlerini tarayan bir hizmet için Kaspersky Premium'u hemen bugün denemenizi öneriyoruz. Eksiksiz ve ödüllü bir siber güvenlik sistemi (uzaktan yardım ve 7/24 destek ile) olan Kaspersky Premium, gelişen siber suç dünyasına karşı size en iyi savunmayı sunar.

E-posta Maskeleme Hakkında SSS

Maskelenmiş e-posta nedir?

Maskelenmiş e-posta adresi, bir mesajda veya çevrimiçi profilde kullanıcının gerçek e-posta adresinin görünümünü otomatik olarak değiştiren, tanımlanamaz, dijital olarak oluşturulmuş bir e-posta adresidir. E-posta maskeleme, çevrimiçi gizliliğinizi korumanın uzun süredir mevcut olan ve yeterince faydalanılmayan bir yoludur.

E-posta maskelemeye bir örnek verir misiniz?

Otomatik olarak oluşturulan benzersiz ve rastgele tanımlayıcılar kullanılarak maskelenmiş bir e-posta adresi örneği şu örnekte gösterilmiştir: orijinal e-posta adresi mycompany@test.com ise, maskelenmiş e-posta adresi 43534ffe345342@maskservice.com olabilir. Bir maskeleme hizmeti tarafından oluşturulan önerilen maskeler, kullanıcının orijinal e-posta adresini tamamen gizler.

E-posta takma adı nedir?

E-posta takma adı, kullanıcının bir takma ad e-posta adresi oluşturmasına olanak tanıyan bir e-posta yönlendirme türüdür; bu adres, kendisine gönderilen tüm iletileri taranmak üzere kullanıcının kişisel e-posta adresine yönlendirir. Kullanıcılar genellikle takma ad adreslerini seçerler ve kaç tane takma ad oluşturabileceklerini e-posta istemcisi belirler.

İlgili makaleler:

Önerilen ürünler:

E-postamı Nasıl Gizlerim: E-posta Maskeleme Nedir?

Daha iyi bir çevrimiçi gizlilik için e-postanızı nasıl gizleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? E-posta maskelemeyi deneyin, ne olduğunu ve sisteminizde nasıl uygulayabileceğinizi buradan öğrenin.
Kaspersky Logo