Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2018-images/antivirus-software-how-to-choose-the-right-antivirus-protection.jpg

Bilgisayarınızın veya cihazınızın Android, Mac veya Windows işletim sistemlerinden hangisini çalıştırdığından bağımsız olarak, siber suçlular farklı işletim sistemlerine sahip makineleri hedef alan karmaşık saldırılar kullanmaktadır. İşletim sisteminiz için tasarlanmış ve bilgi işlem davranışlarınıza göre uyarlanmış bir antivirüs yazılımı seçmeniz önemlidir.

Tüm antivirüs yazılımları aynı seviyede hizmet sunmadığından, dikkate alınması gereken birçok faktör mevcuttur. İnternette gezinmeniz sırasında, antivirüs yazılımınız kararlarınızı "değerlendirdikçe" bilgisayarınızın yavaşlaması son derece can sıkıcı bir durumdur. Yazılım bir sorun algılarsa 20 karmaşık adım uygulamanıza gerek kalmadan sorunu giderebilir mi?

Kötü tasarlanmış bir antivirüs yazılımı, tekerleksiz bir bisiklet kadar faydasız olabilir. Bilgileriniz tehlikedeyken karşılaşmak istediğiniz son şey hatalar, çökmeler ve siber güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamak için acemice denemelerdir. Burada, yaygın olarak karşılaşılan hataları ve önerileri de içerecek şekilde, antivirüs yazılımı seçmeye yönelik bir rehber sağlanmıştır.

Sistem Üzerindeki Yükü Hafif Olan Bir Yazılım Kullanmayı Tercih Edin

Bilgisayarınızın arka planında sürekli çalışan bir antivirüs yazılımı kullanıyorsanız yazılımın verimli bir şekilde çalışması önemlidir. Etkili ürünler, aşağıdakileri de içeren çeşitli görevler sırasında tarama yürütebilir:

 • Dosya kopyalama
 • Arşivleme ve arşivden kaldırma
 • Uygulama yükleme/kaldırma
 • Uygulama başlatma
 • Dosya indirme
 • Web sitelerinde gezinme

Tüm güvenlik yazılımları, testlerde mükemmel performans göstermemektedir. Bununla birlikte, bazı programların belirli görevler açısından diğerlerinden daha verimli olduğunu fark edebilirsiniz. En sık kullandığınız bilgi işlem türüne uygun özelliklere sahip bir yazılım seçin. Ayrıca, ileride ihtiyaçlarınızın değişmesi durumunda bu ihtiyaçlara uygun şekilde özelleştirebileceğiniz kapsamlı bir paket seçme fikrini değerlendirin. Belirli bir özelliğe şu anda ihtiyacınız olmadığını düşünseniz de bu özellik ileride faydalı olabilir.

Kullanımı Kolay bir Antivirüs Programı Seçin

Kendinizi saldırılara ve güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakmanın bir yolu da antivirüs yazılımı satın alıp kullanımı karmaşık olduğu için bunu devre dışı bırakmaktır. Dahası, insanlar çoğu zaman programların çalışmasına izin vermesine karşın bu programların en son yazılım sürümleriyle güncellenmesini sağlamamaktadır.

Çoğu kişi ne antivirüs programlarının ve ayarlarının iç dinamikleri hakkında yeterli bilgiye sahiptir ne de siber güvenlik uzmanıdır. Güvenlik duvarlarının kurulumu veya ortalama bir bilgisayarın bilgi işlem kaynaklarının yarısını kullanan yan programların çalıştırılması için mutlaka bir program kullanılması gerekmez. Bu işlem, yaptığınız, kullandığınız bilgi işlem türüne ve makinenizde hasta kayıtları veya kurumsal finans belgeleri gibi hassas veriler bulundurup bulundurmamanıza bağlıdır. Müdahale etmenize gerek olmadan sizin için anında otomatik olarak gerçekleştirilmesini isteyeceğiniz temel özellikler arasında güncellenen, yamalanan ve yeniden yapılandırılan bir yazılım yer alır. Bir programda aranacak bir başka faydalı özellik de bir tehdidin algılanma ve düzeltilme durumunu hızlıca anlamanızı sağlayacak kullanışlı bir kullanıcı arabirimine sahip olmasıdır.

Müşteri desteği de programın kullanılabilirliğini artıran önemli bir bileşendir. İnsanlar genellikle ücretsiz yazılımları tercih eder ve daha sonra bir sorunla karşılaştığında sorununu gidermesine yardımcı olacak yardıma erişemez. Antivirüs programlarının kullanımı konusunda fazla bilgi sahibi olmasanız dahi yetkin müşteri destek ekiplerine erişiminiz sayesinde yazılımdan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Böylece, sisteminizin iyi korunduğuna güvenebilir ve bu konuda endişe duymazsınız.

Kötü Amaçlı Yazılımı Algılama ve Kaldırma Konusunda Nelerin Etkili Olduğunu Belirleyin

Siber tehditler sürekli olarak değişmektedir, bu nedenle bilgisayarınızı her kötü amaçlı yazılım, casus yazılım veya reklam yazılımına karşı koruması için antivirüs yazılımına güvenmek mümkün değildir. Ancak bazı araçlar diğerlerinden daha iyi sonuç verir. Ürünlerin tehdit algılama ve düzeltme becerisi, işletim sistemleri arasında da değişiklik göstermektedir. En iyi Mac antivirüs yazılımı, PC’de en iyi performansı gösteren yazılım olmayabilir. İşletim sisteminiz için en güncel ve yüksek performans sunan programları belirlemek üzere saygın blog yazarlarının ve güvenilir haber kaynaklarının güncel haber ve test analizlerini okuyun.

Ayrıca, birden çok bağımsız laboratuvarın kapsamlı bir şekilde test ettiği ve onayladığı bir program bulmanız mantıklıdır. AV-TEST, NSS Labs ve AV-Comparatives gibi kuruluşlar, Windows, Mac ve Android işletim sistemleri için kötü amaçlı yazılımdan koruma araçlarına ve yazılımlarına yönelik testler gerçekleştirmekte ve incelemeler sunmaktadır. Yazılımın hatalı pozitif sonuçlarına yönelik derecelendirmelere dikkat edin; bu sonuçlar, program zararsız dosyaları kötü amaçlı olarak tanımladığında oluşur. İhtiyacınız olan dosyaları kaldıran bir yazılımı seçmek istemezsiniz.

Yüksek Performanslı Yazılımların Ek Özelliklerine Dikkat Edin

Bazı özellikler, diğer ürünlere kıyasla belirli bir antivirüs ürününü öne çıkarabilir. Yeni özellikler kullanıcıların korunmasına yardımcı olmak amacıyla genellikle yükselişteki eğilimler temelinde geliştirilir ve çoğu şirket özelliklerin sağladığı avantajların altını çizmekten çekinmez. Siber güvenliğin hızla değişen yapısı nedeniyle en yeni siber tehditlerin algılanması güç olsa da şu gibi yeni özellikler güvenliğinizin korunmasına yardımcı olabilir:

 • Ziyaret ettiğiniz veya arama sonuçlarında gösterilen URL'leri kırmızı-sarı-yeşil renk kodlama sistemi kullanarak derecelendirebilen çok katmanlı bir kötü amaçlı yazılım koruması
 • Tehditleri ve anormal durumları tanımlayan proaktif algılama yetenekleri
 • Güvenlik duvarları ve spam filtrelemesi
 • Finansal işlemler için güvenli tarayıcılar
 • Hassas dosyaların, gezinme geçmişinin, kredi izleme veya parolalar gibi diğer sanal içerik haritalarının güvenli bir şekilde silinmesi
 • Şifreli bulut yedekleme hizmetleri

Ne yazık ki bazı kişiler bir saldırıdan şüphelenene kadar antivirüs yazılımı satın almaktan kaçınmaktadır. Belirti ister yavaş bir bilgisayar ister şüpheli hatalar olsun, harekete geçmeden önce genellikle bilgisayarlarımızda anormal belirtiler fark edinceye kadar bekleriz. Bu durum sizin için de geçerliyse etkili antivirüs yazılımı kullanmayı öncelik haline getirin. Doğru program, tehdidi bulup bilgisayar kullanımınızı en hafif şekilde dahi etkilemeden engelleyebilir.

İlgili makaleler ve bağlantılar:

Ürünler:

Antivirüs Yazılımı: Android, Mac veya Windows Sisteminiz için Doğru Korumayı Seçme

Tüm antivirüs yazılımları aynı seviyede hizmet sunmadığından, dikkat edilmesi gereken birçok nokta söz konusudur. Antivirüs yazılımı satın alma ipuçları ve dikkate alınması gereken önemli faktörler için buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Kaspersky Logo