Ana içeriğe atlayın

Siber suçlular; bankacılık bilgilerini çalma, özel ücretli telefon numaralarından gelir elde etme veya fidye ödemeleri talep etme gibi çok çeşitli siber suçlar işlemek için çoğu internette salgınlara yol açan ağ solucanları oluşturmuş ve dağıtmıştır.

Toplu bilgisayar virüsü saldırıları

Siber suçlular, bilgisayar virüsü gönderme yöntemlerini hedefleri doğrultusunda değiştirmektedir. Siber suçlular, genellikle dünya çapında olabildiğince çok sayıda bilgisayara Truva atları yüklemeyi amaçlamaktadır. Bu solucanların geçmişte görülen örnekleri şunlardır:

  • Mydoom
  • Bagle
  • Warezov – posta solucanı

Bilgisayar virüsü saldırılarının yayılmasını sınırlama

Bazı durumlarda, siber suçlu bilgisayar virüslerini maksimum sayıda kullanıcıya yaymaya çalışmak yerine virüs göndereceği bilgisayarların sayısını kasıtlı olarak sınırlı tutabilir. Böylelikle suçlular hem insanların hem de emniyet güçlerinin dikkatini fazlasıyla çekmekten kaçınabilirler.

Virüs gönderilecek bilgisayarların sayısını sınırlı tutmak isteyen suçlu, kontrolsüz bir ağ solucanı kullanmayı tercih etmez. Bunun yerine Truva atı içeren bir web sitesi kullanabilir. Suçlu, web sitesinin aldığı ziyaretçi sayısını izleyerek Truva atının saldıracağı bilgisayarların sayısını sınırlayabilir.

Cihazlarınızı ve verilerinizi koruma

Truva atlarına, solucanlara ve virüslere karşı korunma hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bağlantıları tıklatın:

Virüs gönderme yöntemleriyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Gelişen Bilgisayar Virüsü ve Kötü Amaçlı Yazılım Gönderme Yöntemleri

Bilgisayar virüsü ve kötü amaçlı yazılım gönderme yöntemleri, en yeni ağ solucanlarını ve virüslerini dağıtmak için büyük siber saldırıları içerecek şekilde gelişti. Daha fazla bilgi edinin.
Kaspersky Logo