Ana içeriğe atlayın

VPN'ler - Sanal Özel Ağlar - internette gizli bir şekilde gezinmek ve kısıtlanmış içeriğe erişmek için kullanışlı bir yol sağlar. Ancak bazen bağlanamayarak rahatsızlık ve hayal kırıklığına neden olabilirler. Bu kılavuzda, VPN bağlantı sorunlarının ana nedenlerine ve bunların nasıl düzeltileceğine bakacağız. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin:

VPN'im neden bağlanmıyor?

Yaygın VPN bağlantı sorunları şunlardır:

 • Güvenlik duvarınız VPN'i engelliyor olabilir.
 • VPN yazılımınız eski olabilir.
 • VPN ayarlarınız doğru yapılandırılmamış olabilir.
 • İnternet bağlantınız zayıf olabilir veya ağ bağlantınız kesintili olabilir. Sorun bir VPN sorunu olmayabilir - ancak VPN'inizin bağlanmasını engelleyen internet bağlantınız olabilir.
 • VPN sunucusu kesinti veya teknik sorunlar yaşıyor olabilir.
 • Giriş bilgilerinizi doğru girmemiş veya süresi dolmuş bir parola kullanıyor olabilirsiniz, bu da VPN'inizin bağlanmasını engelliyor olabilir.
 • Konum tabanlı kısıtlamalara takılmış olabilirsiniz. Bazı ülkelerde VPN'ler yasa dışıdır. Aksi takdirde, ağlar VPN kullanımını kısıtlayarak bağlantıyı engelleyebilir.
 • VPN'inizi çalıştırmak için ihtiyaç duyduğunuz bağlantı noktaları engellenmiş olabilir. Bağlantı noktaları, bilgilerin gönderildiği sanal konumlardır. Her bağlantı noktası belirli bir trafik türüne atanmıştır, bu nedenle e-postalar bir bağlantı noktasından geçerken web sayfaları başka bir bağlantı noktasından geçer. Birçok farklı protokol ve sağlayıcı tarafından çeşitli bağlantı noktaları kullanılır, ancak VPN'ler genellikle 1194 TCP/UDP bağlantı noktası ve 443 TCP bağlantı noktası ile çalışır.

VPN bağlantı sorunları nasıl giderilir

VPN'iniz çalışmıyorsa veya VPN bağlantı kesilmesi sorunları yaşıyorsanız, aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını deneyin:

İnternet bağlantınızı test edin.

VPN'iniz internet bağlantınızı özel bir sunucu üzerinden yeniden yönlendirse ve bu süreçte IP adresinizi maskelese de, çalışması için yine de internet bağlantınızın aktif olması gerekir. Bu olmadan çalışmaz. İnternet bağlantınızı geri yüklemeye yardımcı olmak için:

 • Wi-Fi ağınızın bağlantısını kesin ve yeniden bağlanın.
 • Yönlendiricinizi yeniden başlatın.
 • Bağlı veya hasarlı olup olmadığını görmek için yönlendiricinizin ethernet kablosunu kontrol edin.
 • Bağlantınızı yeniden kurmak için hala yardıma ihtiyacınız varsa internet servis sağlayıcınızla (İSS) iletişime geçin.

İnternetinizin ve VPN'inizin her ikisinin de çalışıyor olabileceğini unutmayın, ancak bazen hücresel veri ile Wi-Fi bağlantısı arasında geçiş yapmak VPN'inizin sunucularından biriyle bağlantı kurmakta zorlanacağı anlamına gelebilir.

VPN giriş bilgilerinizi kontrol edin

Kulağa çok açık gelse de, VPN sorunları yaşıyorsanız, VPN giriş bilgilerinizi kontrol edin. Kullanıcı adınızı ve parolanızı girerken yapacağınız basit bir yazım hatası VPN'e bağlanmanızı engelleyebilir.

Kimlik bilgilerinizi unuttuysanız, parolanızı sıfırlamayı deneyin veya yardım için VPN sağlayıcınızın müşteri destek ekibiyle iletişime geçin. VPN hesabınız için karmaşık parolalar kullandığınızdan ve güvende kalmak için bunları sık sık değiştirdiğinizden emin olun. Kaspersky Password Manager gibi bir parola yöneticisi kullanarak parolalarınızı güvenli ve her cihazdan erişilebilir şekilde saklayabilirsiniz. Yönlendiricinizde VPN yazılımı çalıştırıyorsanız, bunun için doğru hizmet kimlik bilgilerinin girildiğinden emin olun - bunlar VPN hesabınızdan ayrıdır. Eğer yanlışlarsa, bir VPN sunucusuna bağlanamazsınız.

VPN yazılımınızı yeniden başlatın

Çoğu zaman, yazılımın yeniden başlatılması işlerin tekrar sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. VPN'inizin kendi programı varsa, programdan çıkın ve sorunu çözüp çözmediğini görmek için yeniden başlatın. VPN bir tarayıcı eklentisi ise, tarayıcınızı kapatın ve yeniden başlatın. Yeniden başlatma sorunu çözmezse, ek bir önlem olarak VPN'i yeniden yüklemeyi deneyin. Bu, bir VPN yavaş bağlanıyorsa, sık sık çöküyorsa veya VPN istemci ağına bağlanıyor ancak bağlantıları açmak gibi eylemleri gerçekleştirmenize izin vermiyorsa yardımcı olabilir.

Eski VPN yazılımını cihazınızdan temizleyin

Geçmişte denemek için VPN indirdiyseniz - sizin için doğru olanı aramanın bir parçası olarak - o zaman eski yazılımın yeni seçtiğiniz yazılımın düzgün çalışmasını engellemesi mümkündür. Kullanmış olabileceğiniz önceki VPN yazılım paketlerini devre dışı bırakmayı veya ideal olarak kaldırmayı deneyin ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğine bakın.

VPN ayarlarınızı kontrol edin

VPN ayarlarınız da sorunlara neden oluyor olabilir. Bir şeylerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız bunları kolayca varsayılana sıfırlayabilirsiniz.

VPN'inizi güncel tutun

VPN yazılımı düzenli olarak güncellenir. Bazı güncellemeler, programın kullanımını kolaylaştırmak için yapılan küçük değişikliklerdir, ancak diğerleri VPN'in güvenliği ve işlevselliği için daha temeldir, bu nedenle güncelleme isteklerini göz ardı etmemeniz önemlidir. Yazılımınızın güncel olup olmadığını, çalıştırdığınız sürümü sağlayıcının sitesindeki sürüm numarasıyla karşılaştırarak öğrenebilirsiniz. Genellikle bu bilgiyi VPN yazılımınızın Hakkında bölümünde bulabilirsiniz.

VPN uygulamanızın en son sürümü, performansına zarar veren bilinen tüm hataları ve güvenlik kusurlarını düzeltmiş olacak ve sizi dolandırıcılıklardan korumaya yardımcı olacaktır.

VPN uygulamasını yeniden yükleyin

Sorunlar devam ederse, VPN uygulamanızı yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz:

 • Mevcut VPN uygulamasını cihazınızdan kaldırın.
 • Uygulamayı kaldırdıktan sonra, kalan tüm uygulama verilerinin cihazınızın belleğinden temizlendiğinden emin olmak için cihazınızı yeniden başlatın.
 • Uygulama mağazanızdan veya sağlayıcı web sitesinden VPN uygulamasının en son sürümünü indirin ve yükleyin.
 • Yeniden yüklenen VPN uygulamasını açın ve hesabınızda oturum açın.
 • VPN ayarlarını gerektiği gibi yeniden yapılandırın ve düzgün çalıştığından emin olmak için VPN sunucusuna bağlanmayı deneyin.

Dizüstü bilgisayar kullanan bir adam VPN bağlantı sorunlarını gidermeye çalışıyor

VPN sunucusunu değiştirme

VPN'ler bağlanmak için yüzlerce sunucu sunar, ancak hepsi doğru çalışmıyor olabilir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir - örneğin, geçici olarak kapalı olabilirler, trafikle aşırı yüklenmiş olabilirler veya hatta kullanmaya çalıştığınız hizmet tarafından kara listeye alınmış olabilirler. Neyse ki, neredeyse tüm VPN sağlayıcıları farklı sunuculara bağlanmayı seçmenize izin verir, bu yüzden başka bir tane deneyin. İçeriğe erişmek için belirli bir ülkenin konumunu kullanıyorsanız endişelenmeyin - kaliteli VPN'ler genellikle aynı ülkede birden fazla sunucu sunar, bu nedenle başka bir tane bulmak kolay olacaktır.

Farklı bir VPN protokolü kullanarak bağlanma

VPN'e bağlanmak için kullandığınız protokolü değiştirmek bağlantı ve hız sorunlarını çözebilir. Bir protokol, veri alışverişi için kullanılan bir ağdır - bunun en yaygın örneği, Hypertext Transfer Protocol Secure anlamına gelen HTTPS'dir - ve tarayıcınızda baktığınız her web sitesinden önce gelir. Bağlantınızla ilgili sorunlar varsa, protokol ayarlarını yapmak yardımcı olabilir. Ayarlarınızdaki protokolü değiştirmek bile daha hızlı bir bağlantı sağlayabilir.

Bununla birlikte, HTTPS kullanıldığında bile, teknik olarak düşünen bir kişinin bir kullanıcının hangi sitelere istek gönderdiğini bulabileceğini akılda tutmak önemlidir. Bunun nedeni, talep içindeki alan adlarının hala görünür kalmasıdır. Kaspersky VPN, yüksek hızları korurken kişisel bilgilerinizin izniniz olmadan çevrimiçi ortamda ifşa edilmesini önleyen güvenli veri aktarımlarını etkinleştirmek için gelişmiş protokoller kullanır.

Güvenlik duvarınızı kontrol edin

Güvenlik duvarları VPN trafiğini engelleyebilir veya VPN istemcisinin sunucuya bağlanmasını önleyebilir, bu da bağlantı sorunlarına neden olabilir, bu nedenle güvenlik duvarınızın VPN bağlantısını engelleyip engellemediğini kontrol etmek önemlidir. Windows Defender Güvenlik Duvarı da dahil olmak üzere güvenlik duvarınızın VPN engellemesine neden olup olmadığını kontrol etmek için, geçici olarak devre dışı bırakmayı veya kişisel güvenlik duvarı ayarlarınızda VPN istemcisi için bir istisna eklemeyi deneyin.

VPN'in yardım işlevini kullanın

Çoğu VPN sağlayıcısı, yerleşik bir yardım işlevi olmasını sağlar - bu nedenle ihtiyacınız olursa kullanın. Çoğu kullanıcı dostudur ve uzman düzeyinde bilgiye sahip olduğunuzu varsaymaz. Bu işe yaramazsa, doğrudan VPN sağlayıcısıyla iletişime geçebilirsiniz. Bazıları telefon veya sohbet desteği sunarken, diğerleri e-postaya güvenebilir.

VPN mobil cihazda bağlanmıyor

VPN uygulamanızın mobil Android veya iOS cihazınızda çalışmadığını fark ederseniz, uygulama için gerekli erişimi vermemiş olabilirsiniz. Bunu ele almak için genellikle şunları yapmanız gerekir:

 • Telefonunuzun ayarlar menüsünü açın.
 • Ağ ve İnternet seçeneğine dokunun.
 • VPN bölümünü arayın. Eğer bulamazsanız, arama fonksiyonunu kullanın.
 • Düzenlemek istediğiniz belirli VPN'i bulun ve yanındaki Ayarlar seçeneğine dokunun.
 • VPN ayarlarını gerektiği gibi değiştirin. İstediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra, bunları uygulamak için Kaydet'e dokunun.

Ayrıca, mobil veri ve Wi-Fi arasında sürekli geçiş yapmanın da VPN sorunlarına neden olabileceğini unutmayın - sonuç olarak VPN bağlantınız kopabilir.

Netflix'te VPN bağlanmıyor

VPN neden Netflix ile çalışmıyor? If Netflix isn't working with your VPN, it could indicate that Netflix has banned your VPN server's IP address. Yayın izleme için optimize edilmiş bir VPN'e geçmeyi veya ülkenizdeki bir sunucuyu kullanmayı deneyin. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için tarayıcı önbelleğinizi ve çerezlerinizi silmeyi de deneyebilirsiniz.

Güvenilir bir VPN seçtiğinizden emin olun

VPN sorunlarını ve VPN bağlantı sorunlarını en aza indirmek için yüksek kaliteli ve güvenilir bir VPN seçmeniz önemlidir. Güvenilir bir VPN, kullanıcı verilerinizin güvenli bir şekilde işlenmesinden sorumlu olduğu için çok önemlidir. Kaspersky VPN Secure Connection, sektör lideri hızlarda güvenli ve anonim olarak çevrimiçi gezinmenizi ve her yerden kısıtlama olmadan küresel içeriğe erişmenizi sağlar. Kaspersky VPN Secure Connection hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili ürünler:

Daha fazla bilgi için:

VPN'im neden bağlanmıyor? Yaygın VPN sorunları ve bunların nasıl düzeltileceği?

VPN bağlanmıyor mu? Yaygın VPN sorunları ve VPN bağlantı sorunları kılavuzumuzu okuyun ve bunları nasıl çözeceğinizi öğrenin. Daha fazla bilgi. VPN'im neden bağlanmıyor? Yaygın VPN sorunları ve bunların nasıl düzeltileceği
Kaspersky Logo