Ana içeriğe atlayın

Emniyet kemerinizi takıyorsunuz. Aracınızı sokak lambasına yakın bir yere park ediyorsunuz. Hava bulutluyken bile güneş kremi sürüyorsunuz. Yani hiç risk almıyorsunuz! Peki internette gezinirken ne yapıyorsunuz? Paranızı ve kimliğinizi internetin tehlikelerine maruz bırakıp bırakmadığınızı öğrenmek için listemize göz atın.

 1. Bankacılık sitenizin güvenli olduğunu varsayıyorsunuz.
  Suçlular paranız neredeyse orayı hedef alır. İşte bu nedenle bankanızın URL'sini aceleyle yanlış yazmak veya sahte bir web sitesine yönlendirildiğinizi fark etmemek, siber hırsızlığa yol açabilir. Kaspersky'nin Güvenli Para teknolojisiyle kimlik avı web sitelerini tespit ederek ve çevrimiçi bankacılık deneyiminizi her yönüyle koruyarak istenmeyen para çekme işlemlerini önleyin.
 2. Şüpheli yerlerde alışveriş yapıyorsunuz.
  İnternette harika bir indirim gördüğünüzde heyecanlanmanız kolaydır ancak "Sepete Ekle"ye tıklamadan önce dikkatli olmanız gerekir. Bilinmeyen bir alışveriş sitesindeki indirim oltasına takılırsanız veya URL'yi doğrudan girmek yerine bir arama sonucuna tıklarsanız bir siber suçlunun alışveriş çılgınlığı için ödeme yapabilirsiniz. Peki internette nasıl güvenli alışveriş yapabilirsiniz? Kaspersky'nin Güvenli Para teknolojisiyle her işlemi baştan sona koruyun.
 3. Yalnızca bir parola kullanıyorsunuz.
  Parolalarınız üzerinde yeterince düşünmüyorsanız korsanlar paranızı ve çevrimiçi kimliğinizi çalabilir. Birden fazla parola kullanarak tüm çevrimiçi dünyanıza tek parolayla erişmelerini engellersiniz. Güçlü parolalar düşünmek de çok önemlidir. Kaspersky'nin Password Manager özelliği, parolalar oluşturur ve bunları tüm cihazlarınızda güvenli biçimde saklar. Tüm siteleriniz güvende olur ve sizin yalnızca bir parolayı hatırlamanız gerekir.
 4. Tüm arkadaşlarınızı tanımıyorsunuz.
  Bütün şehri Facebook'ta arkadaş olarak eklemek iyi hissettirebilir ancak sosyal ağınızı genişletirken dikkatli olmak daha güvenlidir. Tanımadığınız birinden gelen davet isteğini kabul ettiğinizde kötü amaçlı yazılımları veya kimlik hırsızlarını yakın çevrenize davet etmiş olursunuz.
 5. Otoriteyi sorgulamıyorsunuz
  İnternette gezinirken en azından biraz şüpheci davranmak önemlidir. Her gün 5000'den fazla ele geçirilmiş web sitesi algılanıyor. Ziyaret ettiğiniz sayfaların meşruluğunu asla sorgulamazsanız paranızı ve verilerinizi siber suçlulara kaptırabilirsiniz. Bilinmeyen e-posta veya mesaj gönderenlerden gelen alışılmadık reklamlar ve bağlantılardan da kaçının.
 6. Oldukça sosyalsiniz.
  Önemli bilgileri arkadaşlarınız ve daha geniş ağınızla paylaşmak tehlikeli olabilir. Adınız, okulunuz veya ailenizin geçmişiyle ilgili kişisel bilgileri yayınladığınızda parola güvenlik sorularının yanıtlarını vermiş olursunuz. Bilgilerinizi gören kişileri sınırlandırmak için gizlilik kontrollerinizi ayarlayın.
 7. Dipnotları okumuyorsunuz.
  Kimse dipnot okumayı sevmez. İşte bu nedenle belirli çevrimiçi işletmeler, özenle seçilmiş kelimeleri pas geçmeniz için bu alanlardan faydalanır. Hüküm ve koşulları okumadan kabul ederseniz bilmeden çevrimiçi gizliliğinizi bu şirkete ve bağlı kuruluşlarına açmış olabilirsiniz.
 8. Herkese açık Wi-Fi ağı üzerinden alışveriş ve bankacılık işlemi yapıyorsunuz.
  Siber suçlular herkese açık Wi-Fi ağlarında casusluk yapmayı ve kullanıcıları sahte ağlara yönlendirmeyi severler. Tüm Wi-Fi bağlantılarını sorgulayın ve önemli verileri şifrelemek için VPN (sanal özel ağ) kullanın. İnternette alışveriş ve bankacılık işlemleri yaparken Kaspersky'nin Güvenli Para teknolojisini kullanarak bağlantınızın tamamen güvenli olduğundan emin olun. Mobil cihaz kullanıyorsanız önemli işlemler için cep telefonunuzun kendi ağını kullanın.
 9. Mobil cihazlarınıza jailbreak uyguluyorsunuz.
  Jailbreak uygulamak, akıllı telefon veya tabletinize özellik eklemekten daha fazlasını yapar. Önemli korumalarınızı da ortadan kaldırarak koca bir mobil kötü amaçlı yazılım dünyasını cihazınıza davet eder. Jailbreak ve üçüncü taraf indirme sitelerinden, kötü uygulamalardan ve bunların getirdiği diğer çevrimiçi tehlikelerden kaçınarak güvende olun.
 10. Çocuklarınızın internette hangi adreslere girdiklerini bilmiyorsunuz.
  Çocuklarınız varsa favori web sitelerini ve sosyal ağlarını bilmeniz gerekir. İnternet çocuğunuzun hayatının parçası olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzu uygun internet kullanımı, siber zorbalık ve çevrimiçi yaşamın sürekli değişen zorlukları konusunda yönlendirmek için bu sürece dahil olmanız önemlidir.

Diğer makaleler ve bağlantılar

İnternette Yaptığınız Tehlike Potansiyeli Taşıyan 10 Şey

Emniyet kemerinizi takıyorsunuz. Aracınızı sokak lambasına yakın bir yere park ediyorsunuz. Hava bulutluyken bile güneş kremi sürüyorsunuz. Yani hiç risk almıyorsunuz! Peki internette gezinirken ne yapıyorsunuz?
Kaspersky Logo