Ana içeriğe atlayın

Spam metin mesajlara maruz kalmayan kişi yok denecek kadar azdır. İstenmeyen metin mesajları yalnızca son derece sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu durumda dolandırıcılık amaçlıdır. Bu kılavuzda, aldığınız spam metin mesajlarıyla nasıl mücadele edebileceğiniz ve kimlik avı amaçlı metin mesajlarının sayısını nasıl azaltabileceğiniz yer alıyor.

Spam metin mesajları nedir?

Spam, istenmeyen ve gereksiz mesajları ifade eder. Spam metin mesajları genellikle başka bir telefondan gelmez. Çoğunlukla bir bilgisayardan gelir ve bir e-posta adresi veya anlık mesajlaşma hesabı aracılığıyla telefonunuza gönderilir. Dolandırıcılık amaçlı mesajlar internet üzerinden gönderildiklerinden, bunu yapmak ucuz ve kolaydır. Bu, spam gönderenler için bir skor oyunudur. Genellikle rastgele seçilen veya otomatik olarak oluşturulan çok sayıda numaraya toplu mesajlar gönderilir. Çabalarının sonuç verdiğini söylemek içinse sadece birkaç yanıt yeterlidir.

Robot metin mesajlar nedir?

Robot metin mesajlar bir spam metin türüdür. Ancak göz ardı etmek daha kolay olduğundan, rahatsız edicilik seviyesi robot çağrılara göre daha düşüktür. Yine de, gelen bir kısa mesajın sesini duymak ve telefonunuza baktığınızda sadece bir spam mesaj görmek sinir bozucudur. Bundan daha da kötüsü, spam metin mesajları ve robot metin mesajları genellikle bir dolandırıcılık teşebbüsünün ilk adımıdır. Gönderenlerin amacı, sizin hakkınızda dolandırıcılık amaçlı olarak kullanılabilecek türden kişisel bilgiler edinmektir.

Bu metinler kimlik hırsızlığına yol açabilir ve telefonunuza yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım yükleme riskini artırabilir. Kablosuz operatörünüz metin mesajı aldığınız için size ücret yansıtıyorsa telefon faturanızda istenmeyen artışlar da söz konusu olabilir.

Spam metin mesajı örnekleri

Tüm istenmeyen metin mesajları dolandırıcılık amaçlı olmasa da bu az rastlanan bir durumdur. Dolandırıcılar sizi kandırmak için çeşitli hikâyeler kullanır.

Yaygın örnekler:

 • Ödül, hediye kartı veya acil kullanmanız gereken bir kupon kazanırsınız.
 • Size düşük faizli ya da faizsiz bir kredi kartı teklif edilir.
 • Sizden fazla para alınmıştır ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi bir devlet kurumu size geri ödeme yapacaktır.
 • Hesabınız koruma amaçlı olarak devre dışı bırakılmışı ve yeniden etkinleştirmek için gerekli adımları uygulamanız gerekmektedir.
 • Öğrenci kredinizi ödemek için destek alabilirsiniz.
 • Kredi notunuz düşüktür, makul bir ücret karşılığında düzeltmeniz mümkündür.
 • Hesabınızda şüpheli bir işlem tespit edilmiş ve bir işlem yapmanız gerekiyor.
 • Ödeme bilgilerinizle ilgili bir sorun var, işlem yapmanız gerekiyor.
 • Size teslim edilmesi gereken bir paket hakkında bir bildirim gelir ve teslimatın yapılacağı adresi teyit etmeniz veya bir teslimat ücreti ödemeniz istenir.
 • Bir satın alma veya işlem hakkında bilgilendirme gelir ve bu işlem size ait değilse bilgilendirme yapmanız istenir.
 • “Kısa sürede zengin olun” ya da “kendi işinizin patronu olun” türünden mesajlar.

Sahte metin mesajları genellikle aciliyet duygusu oluşturmaya çalışır; örneğin, “acil eylem gerekli” veya “yalnızca iki gününüz var” gibi iddialar sunulabilir.

Mesajlarda genellikle, hediyeyi almak veya teklifi kullanmak için banka veya kredi kartı bilgileriniz ya da kimlik numaranız gibi bazı kişisel bilgilerinizi vermeniz istenir. Bundan başka, sorun hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir bağlantıya tıklamanız da isteniyor olabilir. Bu bağlantı sizi, oturum açtığınız takdirde dolandırıcıların giriş bilgilerinizi çalabileceği sahte bir web sitesine götürür.

Bazı SMS spam mesajları telefonunuza kötü amaçlı yazılımlar yükleyebilir ve bunlar, siz fark etmeden kişisel bilgilerinizi çalar.

Bir mesajın dolandırıcılık amaçlı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Dolandırıcılar, dolandırıcılık amaçlı metin mesajlarının özgün görünmesini sağlayıp arayan kimliği olarak görüntülenen adı değiştirmek için kimlik maskeleme teknolojisini kullanır. Bu, sahte numaradan arama olarak bilinir. Bir mesajın dolandırıcılık olup olmadığını merak ettiğinizde dikkat edilecek birkaç işaret vardır:

 • Beklenmeyen kişi. Bir kuruluşun sizinle genellikle nasıl iletişim kurduğunu düşünün. Normalde metin mesajı yoluyla iletişim kurmuyorlarsa, mesajın gerçek olup olmadığını kontrol etmek için doğrudan onlarla iletişime geçin. Gerçek kuruluşların sizinle durup dururken iletişime geçmeyeceğini ve kişisel veya finansal bilgilerinizi bir metin mesajı aracılığıyla istemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Yazım ve dilbilgisi hataları. Bir mesaj profesyonelce yazılmadığı izlenimini bırakıyorsa, bu muhtemelen dolandırıcılığa dair bir tehlike işaretidir. Gerçek kuruluşların müşteri iletişimlerinde nadiren yazım veya dilbilgisi hataları olur.
 • Mesaj gerçekten sizinle alakalı mı? Örneğin, size bir paket teslimatı hakkında bilgi geldi peki ama siz gerçekten bir sipariş verdiniz mi ya da beklediğiniz bir paket var mı? Bir ödül hakkında bilgilendiriliyorsanız katıldığınız bir yarışma var mıydı? Mesaj bir hediye kartıyla ilgiliyse daha önce alışveriş yaptığınız bir yerden mi geliyor?

Çevrimiçi olsun ya da olmasın, konu dolandırıcılık olduğunda altın kuralı şudur: bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa muhtemelen gerçek değildir.

banner

Neden spam metin mesajları alıyorum?

Spam gönderenlerin, SMS spam mesajları ve pazarlama metinleri gönderebilmek için cep telefonu numaranızı ele geçirmelerinin birçok yolu vardır:

 • Otomatik olarak numara üretmek için teknolojiden yararlanırlar; böylece, numaranız yeni olsa bile hem robot çağrılar hem de robot metin mesajları alabilirsiniz.
 • Sosyal medya siteleri verilerinizi satar. Popüler ve iyi bilinen sosyal ağ platformları, çevrimiçi etkinliğinizi takip eder ve bilgilerinizi reklamverenlere aktarır. Telefon numaranızı sosyal medyada herkese açık olarak yayınladıysanız, çok sayıda pazarlama veritabanında yer alması olasıdır.
 • İnsanların telefon numaralarını çevrimiçi olarak ifşa etmesi için birçok neden vardır; çevrimiçi formları doldurmak, yarışmalar veya sadakat programlarına katılmak vb. Cep telefonu numaranızı çevrimiçi olarak her verdiğinizde, yanlış ellere teslim edilmesi potansiyeli söz konusudur.
 • ABD'de 800, 888 veya 900 ile başlayan numaraları aramış olabilirsiniz. Bu tür numaraları aradığınızda, cep telefonu numaranız Otomatik Numara Tanıma (ANI) sistemi tarafından toplanır. ANI sistemi, numaranızı tanımlamanın ve saklamanın yanı sıra, sizinle ilişkili diğer dijital verilerle de eşleştirme yapabilir.

Ayrıca, yanlışlıkla bile bir spam metin mesajına yanıt verdiyseniz, telefon numaranız büyük olasılıkla geçerli olarak etiketlenmiştir ve diğer spam göndericilerine satılıyor olabilir. Böylece istenmeyen mesajlar ve SMS spam mesajları alma olasılığınız artar.

Spam text messages

Spam metin mesajları alırsanız ne yapmalısın

 1. Asla yanıtlamayın
  Bir spam metin mesajını hiçbir zaman yanıtlamamanız gerekir. Yanıtlamak, sadece spam göndericileri için gerçek bir kişi olduğunuzu ve potansiyel bir hedef olduğunuzu doğrular. Bazen istenmeyen posta göndericileri, “Listeden çıkmak için İPTAL yazıp cevaplayın” veya benzeri bir ifadeyle yanıt vermek için sizi kandırmaya çalışır. Buna kanmayın. Yanıt vermeniz durumunda gelecekte daha fazla spam mesajı ve arama ihtimaliniz artar. En iyisi hiçbir şekilde yanıt vermemektir.
 2. Herhangi bir bağlantıya tıklamayın
  Spam metin mesajında yer alan bir bağlantıya tıklamak, paranızı veya kişisel bilgilerinizi çalmak üzere hazırlanmış sahte bir web sitesine yönlendirilmenize neden olabilir. Bazı durumlarda, web sitesi telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir ve sizi gözetleyebilir. Ayrıca telefonunuzun belleğinde yer kaplayarak telefonunuzun performansını da yavaşlatabilir.
 3. Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın
  Banka veya devlet kurumları gibi meşru kuruluşların istenmeyen metin mesajları yoluyla kişisel veya finansal bilgiler istemediğini unutmayın. Bu nedenle, kişisel verilerinizi dikkatli bir şekilde koruyun ve çevrimiçi ortamda nasıl paylaştığınız konusunda dikkatli olun. Hesap ayrıntılarını “güncellemenizi” veya “doğrulamanızı” isteyen yazılı mesajlara karşı dikkatli olun.
 4. Bir kuruluşun kendi web sitesini doğrudan ziyaret edin
  Bir metin mesajının gerçek olup olmadığından emin değilseniz yapmanız gereken en iyi şey ilgili kuruluşla doğrudan iletişime geçmektir. Web sitelerini bir arama motoru kullanarak arayıp, siteye arama motoru sonuçları sayfasından tıklayarak ya da doğrudan URL adresini adres çubuğuna yazarak girebilirsiniz. İsterseniz telefon numaralarını bularak kontrol etmek için onları arayabilirsiniz.
 5. Dolandırıcılık bildirimi yapma
  Birleşik Krallık'ta spam metin mesajlarını 7726'ya (tuşlar SPAM harflerine karşılık gelir) yönlendirerek spam metin veya robotları mobil operatörünüze bildirebilirsiniz. Orijinal numaranın gösterildiğinden emin olun. Bu raporlama yöntemi birincil ağ sağlayıcıları için çalışır. Rapor için size teşekkür eden ve gerekirse ek talimatlar sunan otomatik bir yanıt alabilirsiniz. 7726’ya mesaj göndermek ücretsizdir.
  Ayrıca spam mesajları kullandığınız mesajlaşma uygulamasına da bildirebilirsiniz. Önemsiz veya spam bildirimi yapma seçeneğini bulun:
  1. iPhone için spam veya önemsiz posta bildirimi
  2. Android telefonlarda spam veya önemsiz posta bildirimi
 6. Şikayette bulunma
  Kullanıcılara rızası olmadan istenmeyen ticari mesajlar göndermek yasalara aykırıdır. Şikayetlerle ilgili prosedürle yargı bölgelerine göre farklılık gösterecektir. Örneğin:
  1. ABD’de, Federal Ticaret Komisyonuna (FTC) bildirim yapabilirsiniz
  2. Birleşik Krallık'ta Bilgi Komisyonu Ofisine şikayette bulunabilirsiniz
  3. Avustralya'da Avustralya İletişim ve Medya Kurumuna şikayette bulunabilirsiniz

Bir dolandırıcılık mesajının veya kimlik avı metninin hedefi olduğunuzda ne yapmanız gerekir?

Bir spam mesajı ile kişisel veya finansal bilgilerinizi bir dolandırıcıya aktarmış olabileceğinizi düşünüyorsanız:

 • Derhal bankanızla veya finans kuruluşuyla iletişime geçerek onları uyarın.
 • Tüm hesaplarınızdaki kullanıcı adlarınızı ve parolalarınızı değiştirin.
 • Dolandırıcılığı telefon servis sağlayıcınıza bildirin; aynı deneyime sahip başka müşteriler de olabilir ve müşterilerinin benzer spam mesajlara maruz kaldığını görmeleri durumunda harekete geçebilirler.
 • Mali kayıpların söz konusu olduğu durumlarda emniyet teşkilatlarını konuya dahil edin.

Spam metin mesajlarını durdurma

Spam mesajları almayı durdurmanın iki basit yolu, numaraları engellemek ve mobil cihazınızda spam filtreleri kullanmaktır.

Numaraları engelleme

Numaraları engellemek kolaydır. Ancak kesin talimatlar mobil cihazınızın üreticisine, modeline ve işletim sistemine göre değişiklik gösterebilir. Dolandırıcıların her seferinde farklı bir numaradan mesaj göndermeyi deneyebileceğini ve bu yüzden manuel işlemlerin biraz zahmetli olabileceğini dikkate alın.

iPhone'da metin mesajlarını engelleme:

 • Engellemek istediğiniz numaradaki metni açın ve gönderinin yapıldığı numaraya dokunun.
 • Bilgiye (i) dokunun.
 • Aşağı kaydırın, sonra Bu Arayanı Engelle ya da Kişiyi Engelle'yi seçin.

Android'de spam metin mesajlarını engelleme:

 • Android'de telefon uygulamanızı açın, sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun ve “Ayarlar” öğesini seçin.
 • “Numaraları Engelle”ye dokunun.
 • Karşınıza bilinmeyen arayanlar, son aramalar veya kişi listenizden çeşitli seçenekler çıkabilir.
 • Engellemek istediğiniz numarayı seçin veya kendiniz girin.

Bilinmeyen göndericileri filtreleme

Spam mesajları ve robot mesajlarını azaltmanın bir başka yolu da mobil cihazınızda spam filtreleri kullanmaktır.

iPhone'da spam mesajları filtreleme:

 • Telefon uygulamasına gidin ve “Mesajlar” bölümüne gidin.
 • “Bilinmeyenleri Filtrele” seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın.
 • Düğmeyi sağa kaydırarak açın. Kişi listenizde bulunmayan bir numaradan gelen tüm mesajlar, “Filtreler” altında bulunan “Bilinmeyen Göndericiler” sekmesine alınır.

Android'de spam mesajları filtreleme:

 • Mesajlaşma uygulamasına gidin ve ekranın sağ üst kısmındaki üç nokta simgesine dokunun.
 • “Ayarlar” –>”Spam Koruması” seçeneğine dokunun."
 • “Spam Korumasını Etkinleştir” öğesini bulana kadar aşağı kaydırın.
 • Düğmeyi sağa kaydırarak açın.

İpuçları: Kendinizi spam mesajlara karşı koruma

Çok gerekli olmadığı sürece cep telefonu numaranızı çevrimiçi olarak paylaşmayın

Çevrimiçi formlar genellikle telefon numaralarını vermenizi ister ancak gönderdiğiniz bilgilerin genellikle pazarlama listelerine veya veritabanlarına kaydedilebileceğini unutmayın. Zorunlu veya gerekli olmadıkça, istenmeyen mesaj ve çağrı sayısını azaltmaya yardımcı olması adına numaranızı vermekten kaçının.

Cep telefonu numaranızı herkese açık olarak göndermeyin

Örneğin, cep telefonu numaranızı Facebook, Twitter veya başka bir yerde sosyal medya profilinizde listelemekten kaçının.

Cep telefonu faturanızı takip edin

Telefon faturanızı düzenli olarak gözden geçirin. Doğru görünmeyen bir ücretlendirme görürseniz, telefonunuzda spam mesajlar alıp almadığınızı ya da farkında olmadan bu tip mesajlar gönderip göndermediğinizi kontrol etmesi için ağ operatörünüzle iletişime geçin.

Operatörünüzün arama engelleme özelliği sunup sunmadığını kontrol edin

Birçok büyük operatör, belirli bir süre boyunca bilinmeyen arayanların telefon numaralarını engellemenize olanak tanıyan çağrı engelleme hizmetleri sunar. Nomorobo, Robokiller, Truecaller, TrapCall gibi pek çok üçüncü taraf uygulaması da istenmeyen mesajları engelleyebilir. Ancak bu uygulamaları kullanmanın verilerinizi onlarla paylaşmak anlamına geldiğini unutmayın.

Numaranızı Telefon Rehberinde Yer Almayanlar Listesine alın

Farklı ülkelerin farklı uygulamaları vardır ancak ABD'de Federal Ticaret Komisyonunun bir Ulusal Telefon Rehberinde Yer Almayanlar Listesi vardır. Bu, kullanıcıların istenmeyen mesajlar ve pazarlama amaçlı aramalar almamasını sağlar. Ancak, gerçek dolandırıcıların bu listeye riayet etmediğini, dolayısıyla ne olursa olsun dolandırıcılık metinleri göndermeye devam edeceklerini unutmayın.

Telefonlar için antivirüs koruması kullanın

Kişisel bilgilerimizin çoğu akıllı telefonlarda ve tabletlerde saklanır, bu nedenle bu bilgileri korumak için mobil güvenlik kullanmanız önerilir. Kaspersky Internet Security for Android ve Kaspersky Security Cloud (iOS cihazlarında kullanılabilir) şüpheli uygulamaları, web sitelerini ve dosyaları engeller ve casus yazılımları durdurur, çağrıları ve metinleri izler. Aynı zamanda, yeni ortaya çıkan tehditlere karşı elini sağlam tutmak için makine öğrenimini kullanır.

Spam mesajlar ve istenmeyen metin mesajları, hem rahatsızlık verir hem de genellikle dolandırıcılık için bir başlangıçtır. Her zaman olduğu gibi, güvende kalmanın anahtarı farkındalık ve iyi siber güvenlik hijyeni uygulamasıdır.

İlgili Makaleler:

Önerilen ürünler:

Spam metin mesajları nedir ve spam metin mesajlarından nasıl kurtulabilirim

Spam metin mesajları sinir bozucudur ve çoğunlukla dolandırıcılık amaçlıdır. iPhone ve Android'de spam metin mesajlarının nasıl bildirileceğini ve nasıl engellenebileceğini öğrenin.
Kaspersky Logo