Ana içeriğe atlayın

Telefonunuzun Ele Geçirilmesini Önleme

Telefon korsanları, haberiniz bile olmadan kimliğinizi ve gizliliğinizi ifşa edebilir. Dolandırıcılar, bilgisayar korsanlığı yöntemlerini sürekli geliştirip iyileştirdiği için tespit edilmeleri daha zor bir hâl alır. Bu da ortalama bir kullanıcının farkında olmadan çok sayıda siber saldırıya uğradığı anlamına geliyor. Neyse ki en güncel korsanlık yöntemleri hakkında bilgi edinerek kendinizi koruyabilirsiniz.

Akıllı telefonlar tüm özel hesaplarımızı ve verilerimizi tek bir kullanışlı yerde toplayarak telefonlarımızı korsanlar için mükemmel bir hedef hâline getirdi. Bankacılıktan e-posta ve sosyal medyaya kadar her şey telefonlarımızla bağlantılı durumda. Yani bir suçlu telefonunuzu ele geçirdiğinde tüm uygulamalarınız siber hırsızlık için açık kapılar hâline gelir.

Telefon Korsanlığı Nedir?

Telefon korsanlığı, birisinin zorla telefonunuza veya iletişimine erişim sağladığı tüm yöntemleri kapsar. Bu, gelişmiş güvenlik ihlallerinden güvenli olmayan internet bağlantılarını dinlemeye kadar değişiklik gösterebilir. Ayrıca telefonunuzun fiziksel olarak çalınmasını ve kaba kuvvet gibi yöntemlerle ele geçirilmesini de içerir. Telefon korsanlığı, Android ve iPhone dâhil olmak üzere her türden telefonun başına gelebilir. Herkes telefon korsanlığına karşı savunmasız olabileceğinden tüm kullanıcılara bir cihazın güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini anlama yöntemlerini öğrenmelerini öneririz.

Birinin Telefonunuzu Ele Geçirip Geçirmediğini Anlama

Aşağıdakilerden bir veya birkaç tanesi telefonunuzun güvenliğinin ihlal edildiğinin belirtisi olabilir:

  1. Telefonunuzun şarjının çok çabuk bitmesi. Zararlı ve dolandırıcılık amaçlı yazılımlar genelde çok fazla güç tüketen kötü amaçlı kodlar kullanır.
  2. Telefonunuzun normalden daha yavaş çalışması. Güvenliği ihlal edilmiş bir telefon, tüm işlem gücünü korsanın şüpheli faaliyetleri için kullanıyor olabilir. Bu, telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Beklenmeyen donmalar, kilitlenmeler ve yeniden başlatmalar da bazen belirtilerden birkaçı olabilir.
  3. Diğer çevrimiçi hesaplarınızda şüpheli faaliyetler fark etmek. Bir korsan telefonunuzu ele geçirdiğinde değerli hesaplarınıza erişim sağlamaya çalışır. Sosyal medya hesaplarınızda veya e-postanızda parola sıfırlama girişimleri, farklı oturum açma konumları veya yeni hesap oluşturma doğrulamaları olup olmadığını kontrol edin.
  4. Kayıtlarınızda bilmediğiniz aramalar veya mesajlar fark etmek. Korsanlar, bir SMS truva atı ile telefonunuzu dinliyor olabilir. Yakınlarınızdan kişisel bilgilerinizi çalmak için sizi taklit ediyor da olabilir. Her iki yöntem de ardında gönderilen mesajlar gibi izler bırakacağından bunlara karşı dikkatli olun.

how to keep your smartphone protected from hackers

Akıllı Telefonunuzun Ele Geçirildiğini Anladığınızda Ne Yapmalısınız?

Birisinin telefonunuzu ele geçirip geçirmediğini nasıl anlayacağınızı öğrendiniz. Artık savaşmaya hazırsınız. Kişisel teknolojik cihazlarınızı siber suçlulardan arındırma yöntemi aşağıda açıklanmaktadır.

İlk olarak, cihazınıza sızan zararlı yazılımları ortadan kaldırmalısınız. Veri ihlalini ortadan kaldırdıktan sonra hesaplarınızı korumaya ve korsanları telefonunuzdan uzak tutmaya başlayabilirsiniz.

banner

Korsanı Telefonunuzdan Uzaklaştırma

Zararlı yazılımları tespit edip silmek için mobil antivirüs programı indirin. Kaspersky Android Security gibi Anroid ürünleri, uygulamaya özel parolalar ile korsanları uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir.

Telefonunuzdaki korsanları temizledikten sonra, tüm önemli hesaplarınızdaki parolaları güncelleyin.

Aşağıdakiler bunlara dâhildir:

  • İnternet bankacılığı
  • E-posta (iş ve kişisel)
  • Apple ID veya Google hesabı
  • Telefon şifresi
  • Tüm sosyal medya hesapları

Ayrıca kredi kartlarınızın ve banka bilgilerinizin kayıtlı olduğu finans ve çevrimiçi alışveriş hizmetleri (Amazon, e-Bay vb.) ile irtibata geçin. Bu, herhangi bir dolandırıcılık işlemi olup olmadığını tespit etmenize ve bu harcamaları bankanıza bildirip harcamalara itiraz etmenize yardımcı olur.

keeping your smartphone safe from hackers

Birisinin Telefonunuzu Yeniden Ele Geçirmesini Önleme

Kişisel bilgilerimizin çoğunun dijital hâle gelmesi ve mobil cihazlara bağlanması nedeniyle telefon korsanlığına karşı güvenlik faaliyetleri giderek önem kazanmaktadır. Korsanlık yöntemleri sürekliği geliştiği için güvenlik konusunda daima tetikte olmalısınız.

Dijital ortamdaki davranışlarınıza dikkat etmek kendinizi korumanın en iyi yoludur ve bilgisayar korsanlığı risklerini azalttığı kanıtlanmış bilinen birçok uygulama vardır.

Telefonunuzun Ele Geçirilmesini Önleme

Baştan savma veya güvenilir olmayan uygulamaları indirmeyin. Emin değilseniz yüklemeden önce yorumlara ve incelemelere göz atın. Uygulamanın güvenliğinden emin değilseniz yüklemeyin.

Telefonunuza jailbreak uygulamayın.Jailbreak yöntemi, resmi olmayan uygulama mağazalarından indirme yapmanıza olanak sağlarken farkında olmadan ele geçirilme riskinizi artırır. Kötü amaçlı yazılım veya casus yazılımın yanı sıra, en son işletim sistemi güncellemelerinde güvenlik yamalarını kaçıracağınız anlamına gelir. Jailbreak yapanlar, jailbreak yönteminin çalışması için güncellemeleri almazlar. Bu, saldırıya uğrama riskinizi normalden daha yüksek düzeye çıkarır.

Telefonunuzu daima yanınızda tutun. Fiziksel erişim, bir korsanın telefonunuzu ele geçirmesi için en kolay yöntemdir. Hırsızlık veya küçük bir teşebbüs telefonunuzun güvenliğinin ihlal edilmesine neden olabilir. Telefonunuzu yanınızda bulundurursanız korsanın telefonunuzu ele geçirmek için daha fazla uğraşması gerekecektir.

Her zaman ekran kilidi ve karmaşık parolalar kullanın. Doğum günleri, mezuniyet tarihleri ya da “0000” veya “1234” şeklinde varsayılan şifreler gibi kolayca tahmin edilebilen PIN kodları kullanmayın. Mümkünse 6 karakterden oluşan uzun bir ekran kilidi kullanın. Aynı parolayı birden fazla yerde kullanmayın.

Parolalarınızı cihazınızda saklamayın. Her hesabın farklı parolasını hatırlamak zor olabilir. Bunun yerine Kaspersky Password Manager gibi bir güvenli parola yöneticisi kullanın. Bu hizmetler, tüm güvenli kimlik bilgilerinizi dijital bir kasada saklayarak size kolay erişim ve ihtiyacınız olan güvenliği sağlar.

İnternet geçmişinizi sık sık temizleyin. Tarayıcı geçmişinizdeki bilgilerden, hayatınızla ilgili eğilimlerin profilini çıkarmak kolay olabilir. Bu nedenle, tanımlama bilgileri ve önbellek dâhil olmak üzere her şeyi temizleyin.

Kayıp cihaz izleme hizmetini etkinleştirin. Dışarıdayken cihazınızı kaybederseniz mevcut konumunu belirlemek için kayıp cihaz bulma uygulamasını kullanabilirsiniz. Bazı telefonlarda bunun için yerleşik bir uygulama bulunurken, bazılarında bu özelliği eklemek için üçüncü taraf bir uygulama gerekebilir.

Tüm uygulamalarınızı güncel tutun. Güvenilir uygulamalarda bile korsanların sisteminize sızmasını sağlayacak programlama hataları olabilir. Uygulama güncellemeleri, sizi bilinen risklerden koruyacak hata düzeltmeleri sunar. Bu işletim sisteminiz için de geçerlidir, bu nedenle telefonunuzu her zaman güncel tutun.

Her zaman iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Bu, parolanızı kullandıktan sonra ikinci bir doğrulama yöntemi gerektiren bir uygulamadır. 2FA, başka bir özel hesabınızı veya fiziksel sahip olduğunuz bir cihazı kullanır. Apple ID ve Google hesapları, cihazınızın istenmeyen kişiler tarafından kullanılması durumunda 2FA yöntemini sunar; bu nedenle, daha fazla güvenlik sağlamak için bu yöntemi etkinleştirmenizde fayda var. Parmak izi ve Face ID gibi biyometrik veriler giderek daha popüler seçenekler hâline gelmektedir. Fiziksel USB anahtarlar da mevcut olduğunda mükemmel bir seçimdir.

2FA yönteminiz için mesaj veya e-posta kullanırken dikkatli olun. Kısa mesaj veya e-posta ile 2FA yapmak, hiç koruma olmamasından iyidir ancak SIM değiştirme gibi korsanlık faaliyetleri ile ele geçirilebilir.

Sanal özel ağ (VPN) olmadan herkese açık Wi-Fi ağlarını kullanmayın. Kaspersky VPN Secure Connection gibi ürünler verilerinizi şifreleyerek anonim hâle getirir; böylece istenmeyen kişiler verilerinizi görüntüleyemez.

İlgili makaleler:

Bir korsanı akıllı telefonunuzdan nasıl uzaklaştırırsınız?

Telefon korsanlığı (hacking) hakkında endişelenmeli misiniz? Akıllı telefonunuzu ele geçirmeye çalışan korsanları nasıl durduracağınızı ve özel hayatınızı ve verilerinizi meraklı gözlerden nasıl gizleyebileceğinizi öğrenin.
Kaspersky Logo