Ana içeriğe atlayın

Bilgisayarlar modern yaşamın ayrılmaz bir parçası olmasına rağmen çoğu kişi teknolojiyle sürekli etkileşimin getirdiği büyük risklerin farkında değil.

Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı yazılımların, diğer bir deyişle zarar vermek üzere tasarlanan kötü yazılımların en eski biçimlerinden biri olmasına rağmen algılama engelleme ve kendilerini çoğaltma yeteneği bu programların her zaman bir endişe kaynağı olacağını göstermektedir. Bir virüsün bilgisayarınıza ne yapabileceğini anlamak, sisteminizi güvenceye almanın ve ailenizi saldırıdan korumanın ilk adımıdır.

Bir Bilgisayar Virüsünün Potansiyeli

Bir yazılımın "virüs" olarak nitelendirilmesi için tek gerçek özellik, bu programın kendisini diğer makinelerde çoğaltabilme yeteneğidir. Bu da tüm virüslerin bilgisayarınızda doğrudan bir tehdit oluşturmadığı, ancak gizli virüslerin bile sıklıkla siber hırsızlara ve korsanlara solucanlar ve Truva atları gibi daha zararlı programları yükleme olanağı sağlayacağı anlamına gelir.

Bu program, bilgisayar virüsünün amacından bağımsız olarak, çalıştığı sürece sistem kaynaklarının bazılarını kullanır. Bu da sisteminizi yavaşlatır, hatta virüs yeterince kaynağı kullandığı veya birkaç virüs aynı anda çalıştığı takdirde bilgisayarınızın aniden durmasına neden olur.

Çoğunlukla bilgisayar virüsünün kötü bir amacı bulunur; bu işlev virüsün kendisine veya virüsün yüklediği diğer kötü amaçlı yazılımın parçalarına yazılır. Bu yazılım, bilgisayarda korsanların sistemin kontrolünü ele geçirebildiği bir arka kapı açma, çevrimiçi bankacılık kimlik bilgileri veya kredi kartı numaraları gibi gizli kişisel bilgileri çalma gibi bir dizi zararlı işlem gerçekleştirebilir. Ayrıca, Web tarayıcınızı istenmeyen, genellikle pornografik sitelere yönlendirebilir veya bilgisayarı kilitleyip geri açılması için sizden fidye isteyebilir. En ciddi durumlardaysa virüsler, önemli bilgisayar dosyalarını bozarak sistemi kullanılmaz hale getirebilir. Windows işletim sistemi ürünleri genellikle bu tür güvenlik açıklarının hedefidir. Bu nedenle, ister en yeni işletim sistemini ister XP'yi veya Windows 8'i kullanıyor olun, güvenliğinizi sağlayın. Güvenlik olmazsa olmazdır.

Bilinçli Bir Bilgisayar Kullanıcısı Olma

Bir virüsün verebileceği her türlü hasarı göz önünde bulundurarak kendinizi ve ailenizi bu tehditlere karşı nasıl koruyacağınızı merak ediyorsunuzdur. İlk adım çok açıktır; bilgisayarınızı akıllıca kullanmanız gerekir.

Tüm programlarınızda antivirüs yazılımının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Bu, özellikle işletim sisteminiz, güvenlik yazılımınız ve Web tarayıcınız söz konusu olduğunda geçerlidir, ancak aslında sıklıkla kullandığınız neredeyse tüm programlar için de doğrudur. Virüsler yeni makinelere yayılmak için genellikle bu program kodlarındaki hatalardan veya girişimlerden faydalanır ve programları yapan şirketler çoğunlukla bu gedikleri onarma konusunda hızlı davransa da düzeltmelerin çalışabilmesi için bilgisayarınıza indirilmesi gerekir.

Bilgisayarınızı riske atabilecek işlemlerden kaçınmak da önemlidir. İstenmeyen e-posta eklerinin açılması, bilinmeyen web sitelerinin ziyaret edilmesi veya güvenilmeyen web sitelerinden ya da eşdüzeyler arası dosya aktarım ağlarından yazılım indirmek bunlara dahildir. Tüm ailenizin bu risklerin bilincinde olmasını sağlamak için bu prosedürlerin herkese anlatılması ve şüpheli web sitelerine girmedikleri veya rastgele program ya da dosya indirmediklerinden emin olmak amacıyla çocukların İnternet kullanımının takip edilmesi gerekir.

Virüs Koruması ve Algılama Yazılımı Yükleme

Bilgisayarınızı ve ailenizi korumanın bir sonraki önemli adımı, sisteminizi etkin bir şekilde tarayabilecek ve virüs koruması sağlayabilecek güvenilir bir bilgisayar güvenlik yazılımı yüklemektir. Ancak, tüm güvenlik çözümlerinin aynı olmadığını bilmeniz gerekir.

İnternette çok sayıda ücretsiz antivirüs yazılımı bulunmaktadır, ancak bunların çoğu eksiksiz bir koruma sunmak konusunda yeterince güçlü değildir ya da kullanışlı olacak kadar sık güncellenmemektedir. Daha kötüsü, bu ücretsiz yazılımların bazıları hiçbir işlev sunmamasının yanında programı indirip yüklemeye çalıştığınızda virüs, reklam yazılımları, casus yazılımlar veya Truva atları da yükler.

Fiyat sizin için önemli bir etkense ücretsiz antivirüs deneme sürümü sunan, uygun fiyatlı bir İnternet güvenliği çözümü bulmak en iyi seçenektir. Böylece satın alma kararını vermeden önce yazılımın çalışmasını ve bilgisayarınızın temizlendikten sonraki durumunu inceleyebilirsiniz.
Tüm bunların en zor yanı, her gün birçok tehdit bertaraf edilirken bir yandan bunların yerine çok daha fazlasının gelmesidir. Bu da İnternetin olduğu yerde bilgisayar virüslerinin de sorun olmaya devam edeceği anlamına gelir. Sorunu görmezden gelmek veya sizi etkilemeyeceğini düşünmek, bilgisayarınızı tehlikeye, ailenizin bilgilerini ve huzurunuzu ise riske atmanın kesin yoludur.

Bilgisayar virüsleriyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Çocuklar için İnternet Güvenliği Sunma Hakkında

Bilgisayarlar ve İnternete bağlı cihazlar yaygınlaştıkça (örn. iş, oyun veya okul ödevleri için) ebeveynler için çocuklarını web'deki sayısız tehditlere karşı korumak gittikçe daha zor hale gelebiliyor. "Çocuklar için İnternet güvenliğini nasıl sağlarım?" sorusu göz korkutucu...
Kaspersky Logo