Ana içeriğe atlayın

İşletmeler çalışanların verimli biçimde birlikte çalışmaya devam etmeleri için akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarla her zaman bağlantıda olmalarını gerektiriyor. Bu işletmeler için önemli bir avantaj olsa da şirketleri dijital tehditlere açık hale getirir. Bunlara karşılık vermek için sağlam cep telefonu virüs koruması çok önemlidir.

Mobil Virüsler Sizi Nasıl Etkiler?

Mobil cihazlar için en yaygın tehdit türü Trojan virüsleridir. Trojanlar karmaşıktır ve genellikle uygulama veya reklam şeklindedir. Trojan bir kez başlatıldıktan sonra e-posta, parolalar, iş verileri gibi cihaz verileriyle eşitlenir ve bunları anonim bir sunucuya aktarır.

Başlıca Trojan örneği, 2011 yılında Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi araştırmacıları tarafından keşfedilen DroidKungFu'dur. Android telefonları etkileyen bu virüs, alternatif uygulama mağazalarındaki veya çevrimiçi forumlardaki uygulamalara dahil edilmiştir. Özellikle Çince konuşan kullanıcıları hedef alan DroidKungFu, yeni bir hizmet ve alıcıyla cihaza bulaşır. Bu nedenle, Android işletim sistemi başlatıldığında virüs cihazın verilerini otomatik olarak uzaktaki bir sunucuya iletir.

SMS Spam'leriyle Mücadele

SMS spam'leri mobil kullanıcıların diğer büyük sorunlarından biridir. E-posta spam'lerine benzer olarak bunlar da çoğunlukla çok sayıda kişiye SMS ile gönderilen reklamlardır. Örneğin son günlerde İngiliz hükümet yetkilileri; ödeme koruma sigortası, kredi ve emeklilik hakkındaki e-posta sorunlarına dikkat çekmektedir. Bu mesajların çoğunda rastgele bir adla birlikte bir bağlantı bulunur ve mesajda şuna benzer bir metin yazar: "Merhaba Ahmet, işte sana bahsettiğim site. Geçen hafta 630 £ aldım bile." Bu mesajlar alıcıdan bir yanıt almaya çalışır ancak yanıt vermek sadece bu spam gönderenlerin gerçek bir numaraya ulaştıklarını öğrenmelerine yarar ve bu nedenle durmaları olası değildir.

Bununla savaşmak için kullanıcılar numaralarını kimlere verdiğine dikkat etmeli, yeni hizmetlere kaydolurken dikkatli olmalı ve üçüncü taraf mesajlarıyla alakalı hiçbir şeyi seçmemelidir. Ayrıca kullanıcılar, istenmeyen mesajları sınırlandırmak için SMS spam filtreleme yazılımı da yükleyebilirler.

Cihazınıza Cep Telefonu Virüs Koruması Ekleme

Telefonunuzu bu tehditlere karşı korumak için ücretsiz virüs korumaları kullanılabilir. Bu programların yüklemek karmaşık görünebilir; ancak, çok basit işlemlerdir. Kullanıcılar telefonlarının uygulama mağazasına giderek virüs yazılımı arayabilir. Bir program bulduktan sonra, yazılımın gerçek ve güvenilir olduğundan emin olmak için geliştirici bilgilerini, derecelendirmeleri ve kullanıcı yorumlarını mutlaka kontrol edin. Tatmin olduktan sonra uygulamayı indirin, yükleyin, güncellemeleri denetleyin ve çalışmasına izin verin.

Virüs algılamalarının %90'ı üçüncü taraf uygulama ve geliştiricilerinden kaynaklandığından kullanıcılar, Android uygulama mağazasını kullanırken özellikle dikkatli olmalıdır. Yeni uygulamalar eklemeden önce her zaman uygulamanın gerektirdiği izinlere bakın; böylece erişebileceği veriler konusunda memnun olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcılar mobil cihazlarındaki olağandışı davranışlara dikkat etmeli ve cihazlarının güvenlik yazılımının en son sürümle güncel olduğundan emin olmalıdır.

Mobil Koruma ile ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Mobil cihazlarınızı virüslerden korumak günlük iş etkinliklerinin önemli bir parçasıdır

Cep telefonu virüs koruması, artık işletmeler için yeni bir olmazsa olmaz
Kaspersky Logo