Ana içeriğe atlayın

Çevrimiçi bankacılık ve alışveriş olanaklarının büyük bir kolaylık sunması nedeniyle gün geçtikçe daha fazla insan mali işlemlerini ve alışverişlerini yapmak için internetten yararlanmaktadır. Ancak, siber suçlular tüketicilerin parolalarını, kimliklerini ve paralarını çalmak için fırsat kollamaktadır.

Çevrimiçi ortamda paranızı ve kredi kartlarınızı korumanıza yardımcı olacak İnternet Güvenliği ipuçları

Kaspersky Lab'in güvenlik uzmanları ekibi, çevrimiçi işlemlerinizde paranızı ve verilerinizi korumanıza yardımcı olacak şu faydalı ipuçlarını önermektedir:

 • Bağlantıların gerçek olduğunu varsaymayın
  Bir çevrimiçi bankayı, satıcıyı veya ödeme web sitesini ziyaret etmeniz gerektiğinde bir bağlantıyı tıklatmak yerine URL'yi manuel olarak yazmanız gerekir. Web sitelerini şunları tıklatarak ziyaret etmeyin:
  • E-postalardaki bağlantılar
  • Sosyal ağ sitelerindeki mesajlar
  • Sohbet odalarındaki mesajlar
  • Şüpheli web sitelerindeki başlık reklamları
  • Tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen bağlantılar
 • Sahte iletişimlere karşı dikkatli olun
  Çoğu mali kuruluş, müşterilerine şunları isteyen e-postalar göndermez:
  • Bir e-posta ile kişisel verileri gönderme
  • Onaylama için kuruluşun sitesini ziyaret etme
  • Açılır pencerelere kişisel veriler girme
 • URL'yi kontrol edin
  Gizli verilerinizi girmenizi gerektiren bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde tarayıcıda gösterilen sayfanın adresinin erişmek istediğiniz sayfayla eşleşip eşleşmediğini dikkatle kontrol edin. URL rastgele seçilmiş harf ve sayılardan oluşuyorsa veya şüpheli görünüyorsa herhangi bir bilgi girmeyin.
 • Şifreleme kullanın
  Gizli veriler girmeniz gerektiğinde şifrelenmiş bir bağlantı kullandığınızdan emin olun. Bir bağlantının güvenli olduğu, URL'nin "https" harfleriyle başlamasından veya tarayıcının durum çubuğunda küçük bir kilit simgesinin görüntülenmesinden anlaşılır. Kilit simgesine tıkladığınızda görüntülenen, site için yayınlanmış SSL kimlik doğrulama sertifikası hakkındaki bilgileri yakından inceleyin (sertifikanın ne zaman, kimin tarafından yayınlandığını ve geçerli olduğu dönemi not edebilirsiniz).
 • Kendi bilgisayarınızı ve kendi internet bağlantınızı kullanın
  İnternet kafeler, havaalanları, kulüpler, oteller, kütüphaneler veya diğer yerlerde çevrimiçi bankacılık hizmetlerine veya çevrimiçi satıcılara erişmeniz gerektiğinde halka açık bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Bu halka açık bilgisayarlar çeşitli casus yazılım programları çalıştırıyor olabilir. Bu durumda, bu kötü amaçlı yazılım programları parolalarınız dahil olmak üzere klavyede yazdığınız her şeyi kaydedebilir ve internet trafiğini engelleyebilir.

  Çevrimiçi işlemleriniz için kendi bilgisayarınızı kullansanız bile internete halka açık Wi-Fi ağı üzerinden bağlanmaktan kaçınmanız gerekir. Halka açık bir Wi-Fi ağında, trafiğin ağ yöneticisi veya siber suçlular tarafından engellenmesi ve ağ solucanları içeren saldırıların başlatılma riski bulunur.
 • Ana kredi kartınızı veya banka kartınızı kullanmayın
  Yalnızca çevrimiçi alışverişlerinizde kullanacağınız özel bir kartınızın bulunması faydalı olabilir. "Çevrimiçi kredi kartınızın" kredi kartı limitini sınırlayabilir ya da "çevrimiçi banka kartınızda" sınırlı miktarda para bulundurabilirsiniz.
 • Diğer insanların deneyimlerinden ders alın
  Çevrimiçi alışveriş yapmadan önce söz konusu satıcıyla ilgili müşteri görüşlerini okumayı deneyin.
 • Olasılıkla güvenilir olmayan sitelere dikkat edin
  Ücretsiz barındırma hizmetlerine kayıtlı web sitelerine sahip satıcılardan alışveriş yapmaktan kaçınmak da iyi bir fikir olabilir.
 • Web sitesi hakkında ek bilgiler edinin
  Bir satıcının web sitesiyle ilgili şüpheleriniz varsa etki alanı hakkında, ne zamandır kullanıldığı ve kime ait olduğu gibi ayrıntılı bilgilere ulaşmak için bir "WhoIs" IP hizmetinden yararlanabilirsiniz. Etki alanı için ne kadar süredir ücret ödendiğine dikkat etmeniz önerilir.
 • İşletim sisteminizde ve uygulamalarınızda bulunan güvenlik açıklarını ortadan kaldırın
  Bilgisayarınızdaki ve diğer cihazlarınızdaki işletim sisteminin ve tüm uygulamaların en son güncellemelerinin yüklendiğinden her zaman emin olun. Böylelikle kötü amaçlı yazılım programlarının ve saldırıların yararlanabileceği işletim sistemi ve uygulama güvenlik açıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Windows işletim sistemi ürünleri genellikle güvenlik açıklarının hedefidir. Bu nedenle, en yeni işletim sistemini, XP'yi veya Windows 7'i kullanıyor olun, güvenliğinizi sağlayın. Güvenlik olmazsa olmazdır.
 • Güvenlik duvarınızı koruyun
  Ek güvenlik için yalnızca standart bir güvenlik duvarı kullanmak yerine uygulama ve yazılım tabanlı güvenlik duvarları çalıştırmayı tercih edebilirsiniz.
 • Kötü amaçlı yazılım ve internet güvenliği risklerinden korunun
  Sıkı bir kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümü sizi bilgisayar virüslerine, solucanlara, Trojan virüslerine ve benzeri tehditlere karşı koruyabilir. Bazı kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri, çevrimiçi alışveriş ve bankacılık web sitelerini kullanırken ek güvenlik katmanları sağlayan özel teknolojiler de içermektedir.

Çevrimiçi güvenlikle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Paranızı Koruma - Güvenlik İpuçları

Siber suçluların kişisel kimlikleri ve çevrimiçi paraları elektronik hesaplarınızdan çalma olanaklarını engellemek için para güvenliği ipuçlarını öğrenin.
Kaspersky Logo