Ana içeriğe atlayın

Çevrimiçi alışveriş web sitelerinin sayısının artması, habersiz tüketicileri hedefleyen siber suçluların etkinliklerinde de artışa yol açmıştır. Suçlulara ve internet dolandırıcılığına maruz kalmadan çevrimiçi alışveriş etkinliklerinizi en iyi şekilde yürütmek istiyorsanız bazı önlemler almanız gerekir.

Daha güvenli çevrimiçi alışveriş için İnternet Güvenliği ipuçları

Kaspersky Lab'in internet güvenliği uzmanları ekibi, internetten daha güvenli bir şekilde yararlanmanızı sağlayacak şu faydalı çevrimiçi alışveriş ipuçlarını önermektedir:

 • İnternette güvenli bir şekilde arama yapın
  Arama motorları; ürünler, müşteri görüşleri veya fiyat karşılaştırmaları için arama yaparken oldukça kullanışlı olsalar da yanlışlıkla amaçladığınız hedef yerine kötü amaçlı yazılımlara yönlendirilmenize neden olacak "zehirli" arama sonuçlarını tıklatmanıza yol açabilir. Bu zehirli arama sonuçları, arama motoru sonuçlarını kötü amaçlı bağlantılar içerecek şekilde değiştiren ve bazen Kara SEO adıyla anılan arama motoru optimizasyonu (SEO) hilelerinden yararlanan siber suçlular tarafından oluşturulur. Kaspersky URL Advisor (veya Web of Trust gibi üçüncü taraf tarayıcı eklentileri) zehirli bağlantıları tıklatmanıza ve kötü amaçlı web sitelerine girmenize engel olabilir.
 • URL'yi adres çubuğuna yazın
  İstediğiniz satıcının web sitesine yönlenen bağlantıyı tıklatmak yerine, satıcının URL'sini web tarayıcınızın adres çubuğuna girmeniz daha güvenli olacaktır. URL'yi yazmak daha uzun sürse de bu basit işlem sahte veya kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret etmenizi önleyebilir.
 • Geçici bir kredi kartı edinin
  Bazı kredi kartı şirketleri, müşterileri için geçici kredi kartı numaraları çıkarabilir. Bu geçici numaralar, tek seferlik alışverişlerde kullanışlı olabilir. Ancak otomatik yenileme veya düzenli ödeme gerektiren alışverişlerinizde bu kredi kartı numaralarını kullanmamanız gerekir.
 • Çevrimiçi bankacılık ve alışveriş için özel bir bilgisayar kullanın
  Ekstra güvenlik için çevrimiçi bankacılık ve alışveriş işlemlerinize yönelik, özel bir bilgisayar kullanabilirsiniz. Bu bilgisayar, bilgisayar virüslerinden veya diğer kötü amaçlı yazılımlardan tamamen arındırılmış "temiz" bir bilgisayar olmalıdır. Temiz tutulması için makinenin normal internette gezinme, sosyal ağlara bağlanma veya e-posta işlemlerinde kullanılmaması gerekir. Zorunlu HTTPS içeren Google Chrome tarayıcısını kullanın.
 • Özel bir e-posta adresi kullanın
  Yalnızca çevrimiçi alışveriş işlemlerinize özel bir e-posta adresi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle satış promosyonları veya diğer bildirimler gibi görünen olasılıkla kötü amaçlı e-posta veya spam mesajlarını açma riskini azaltmış olursunuz. Bu mesajlar birincil e-posta adresinize gönderildiğinde mesajların sahte veya kötü amaçlı olma olasılığının yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Çevrimiçi parolalarınızı yönetin ve koruyun
  Bir parola yöneticisi kullanmak, çeşitli hesaplarınızı ve parolalarınızı yönetmenize ve aksi halde düz metin halinde görünen parolaları şifrelemenize yardımcı olabilir. Bazı antivirüs ve internet güvenliği yazılım ürünleri, parola yönetimi ve parola güvenliği özellikleri içerir.
 • Halka açık Wi-Fi bağlantılarını kullanırken dikkatli olun
  Alışveriş merkezinde alışveriş yapmak üzere olduğunuz sırada, internet satıcılarının sunduğu en iyi fırsatlarla bir son dakika karşılaştırması yapmak faydalı olabilir. Ancak herkese açık Wi-Fi ağı üzerinden internete erişmek, çeşitli güvenlik risklerini beraberinde getirir. Siber suçlular verilerinizi ele geçirerek parolalarınızı, oturum açma ayrıntılarınızı ve mali bilgilerinizi yakalayabilirler. Alışverişteyken internete bağlanmanız gerekirse cep telefonu ağınızı tercih etmeniz daha güvenli olacaktır.
 • Tabletinizi kullanmayı tercih edin
  Samsung tablet veya Linux işletim sistemi çalıştıran başka bir cihaz gibi Linux tabanlı bir cihaza sahipseniz çevrimiçi işlemlerinizde bu cihazı kullanmanız daha güvenli olabilir. Apple iPad'ler de, cihazınızda jailbreak uygulanmamış olması koşuluyla, çevrimiçi alışveriş işlemleriniz sırasında daha düşük bir girişim olasılığına sahiptir. Ancak, her zaman halka açık Wi-Fi ağını kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde parolalarınızın veya diğer verilerinizin çalınması riskine maruz kalabilirsiniz.

Mobil güvenlik ve bilgisayar güvenliğiyle ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Daha Güvenli Çevrimiçi Alışveriş

Çevrimiçi alışverişin tüketiciler arasında giderek yaygınlaşmasıyla birlikte siber saldırılar ve internet tehditleri de arttı. Kendinizi korumak için bu çevrimiçi alışveriş ipuçlarını uygulayın.
Kaspersky Logo