Skip to main

Günlük yaşamımızın çoğu internet etrafında döner. A 2021 'de yapılan bir anket, ortalama ABD hanesinin 2019' daki 11 'den artışla 25 internete bağlı cihaza sahip olduğunu ortaya koydu. Ne kadar çok çevrimiçi hesabınız ve cihazınız varsa, siber suçluların size zarar verme kapsamı o kadar fazladır. Bu nedenle sizi ve ailenizi verilerinize ve cihazlarınıza zarar verebilecek tehditlerden koruyan internet güvenliği kurallarını anlamak çok önemlidir. Önemli internet tehlikeleri ve bunların nasıl önlenebileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Anahtar internet tehlikeleri

Ailenizle birlikte interneti kullandığınızda, kendinizi bir dizi potansiyel çevrimiçi tehdide maruz bırakırsınız. Siber suçlular internet kullanıcılarını hedef almak için yeni yöntemler geliştirdikçe tehdit ortamı sürekli olarak gelişmektedir. En büyük internet tehlikelerinden bazıları şunlardır:

 • Kimlik hırsızlığı
 • Veri ihlalleri
 • Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler
 • E-dolandırıcılık ve dolandırıcılık e-postaları
 • Sahte web siteleri
 • Çevrimiçi aldatmacalar
 • Aşk dolandırıcıları
 • Uygunsuz içerik
 • Siber zorbalık
 • Hatalı gizlilik ayarları

Temel internet güvenliği ipuçları

Bu çevrimiçi tehlikelerden kaçınmak için, herkesin uyması gereken internet hakkındaki ana kuralların farkında olmak önemlidir. Bunlara aşağıdakiler dâhildir:

#1: İnternet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olun

Örneğin herkese açık bir yerde bir Wi - Fi bağlantısı kullanarak çevrimiçi olduğunuzda, güvenliği üzerinde doğrudan kontrolünüz yoktur. Herkese açık Wi-Fi kullanmak her zaman güvenli değildir, ancak dışarıdayken kaçınılmaz olabilir. Genel Wi - Fi kullanıyorsanız, çevrimiçi bankacılık veya çevrimiçi alışveriş gibi kişisel işlemler yapmaktan kaçının.

Bunu yapmanız gerekiyorsa, Sanal Özel Ağ veya VPN kullanın. A VPN will protect any data you send over an unsecured network. VPN kullanmıyorsanız, güvenilir bir internet bağlantısı kullanana kadar tüm kişisel işlemleri kaydedin.

#2: Güçlü şifreler seçin

Şifreler siber güvenlik söz konusu olduğunda en büyük zayıf noktalardan biridir. İnsanlar genellikle hatırlaması kolay ve dolayısıyla bilgisayar korsanlarının tahmin etmesi kolay olan şifreleri seçerler. Buna ek olarak, birden fazla site için aynı parolayı kullanmak kullanıcıları riske sokar – çünkü korsanlar kimlik bilgilerinizi bir siteden alırlarsa, potansiyel olarak aynı girişi kullanan diğer sitelere erişebilirler.

Siber suçlular için gizliliği ortadan kaldırması daha zor olan güçlü şifreler seçin. Güçlü bir şifre:

 • Uzundur; en az 12 karakterden ve ideal olarak daha fazlasından oluşur.
 • Karakterlerin bir karışımı – büyük ve küçük harfler artı semboller ve sayılar.
 • Ardışık sayılar (“1234”) veya doğum tarihiniz veya evcil hayvanınızın adı gibi sizi tanıyan kişiler tarafından tahmin edilebilir kişisel bilgileri içermez.
 • Kolay tahmin edilebilir tuş dizilerinden oluşmaz.

Parola yöneticisi kullanmak yardımcı olabilir. Parola yöneticileri, kullanıcıların güçlü parolalar oluşturmasına, bunları tek bir ana parola ile korunan dijital bir kasada depolamasına ve hesaplara giriş yaparken bunları almasına yardımcı olur.

#3: Mümkün olan yerlerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), kullanıcılardan bir çevrimiçi hesaba erişmek için iki veya daha fazla doğrulama yöntemini kullanmalarını gerektiren bir kimlik doğrulama yöntemidir. Yalnızca bir kullanıcı adı veya parola istemek yerine, aşağıdaki gibi ek bilgiler isteyerek güvenlik seviyesini daha da ileriye taşır:

 • Web sitesinin kimlik doğrulama sunucularının kullanıcının telefonuna veya e-posta adresine gönderdiği tek seferlik ek bir parola.
 • Kişisel güvenlik sorularının yanıtları.
 • Parmak izi veya ses veya yüz tanıma gibi diğer biyometrik bilgiler.

Çok faktörlü kimlik doğrulama, bir siber saldırının başarılı olma olasılığını azaltır. Çevrimiçi hesaplarınızı daha güvenli hale getirmek için, mümkün olduğunca çok faktörlü kimlik doğrulaması uygulamak iyi bir uygulamadır. İnternet güvenliğine yardımcı olmak için Google Authenticator ve Authy gibi üçüncü taraf bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanmayı da düşünebilirsiniz.

#4: Yazılım ve işletim sistemlerini güncel tutun

İşletim sistemlerinizi ve kullandığınız uygulamaları güncel tutun. Geliştiriciler, ürünleri güvenli hale getirmek için sürekli çalışıyor, en son tehditleri izliyor ve güvenlik açıkları durumunda güvenlik yamalarını kullanıma sunuyor. İşletim sistemlerinizin ve uygulamalarınızın en son sürümlerini kullanarak, en son güvenlik yamalarından yararlanabilirsiniz. Bu özellikle ödeme, sağlık veya diğer hassas bilgileri içeren uygulamalar için önemlidir.

#5: Web sitelerinin güvenilir görünüp görünmediğini kontrol edin

Ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesi için, ancak özellikle e - ticaret siteleri gibi işlem yaptığınız web siteleri için, güvenilir olmaları çok önemlidir. Dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur, güncel bir güvenlik sertifikasıdır – 'HTTP' (' s '' güvenli 'anlamına gelir) yerine' https 'ile başlayan ve adres çubuğunda bir asma kilit simgesine sahip URL'leri arayın. Diğer güven sinyalleri şunlardır:

 • Yazım ve dilbilgisi hatalarından arındırılmış metin – saygın markalar, web sitelerinin iyi yazılmasını ve düzeltilmesini sağlamak için çaba gösterecektir.
 • Pikselli olmayan ve ekranın genişliğine doğru şekilde uyan görüntüler.
 • Organik hissettiren ve çok güçlü olmayan reklamlar.

#6: Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin ve gizlilik politikalarını anlayın

Pazarlamacılar sizinle ilgili her şeyi bilmek ister. Korsanlar da öyle... İkisi de göz atma geçmişinizden ve sosyal medya kullanımınızdan çok şey öğrenir. Ancak bilgilerinizin sorumluluğunu üstlenebilirsiniz. Hem web tarayıcıları hem de mobil işletim sistemleri, gizliliğinizi çevrimiçi olarak korumak için ayarlara sahiptir. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve diğerleri gibi sosyal medya sitelerinin gizlilik artırıcı ayarları vardır. Yönetim kurulundaki gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmek ve bu ayarların sizin için uygun bir seviyeye ayarlandığından emin olmak için biraz zaman ayırmanızda fayda var.

Çoğumuz gizlilik politikalarını okumadan kabul ederiz, ancak pazarlama ve reklam amacıyla kullanılan bu kadar çok veriyle, verilerinizin nasıl toplandığını ve kullanıldığını anlamak için kullandığınız web sitelerinin ve uygulamaların gizlilik politikalarını gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Ancak, ayarlarınız özel olarak ayarlanmış olsa bile, çevrimiçi hiçbir şeyin tamamen özel olmadığını unutmayın. Korsanlar, web sitesi yöneticileri ve kolluk kuvvetleri, özel olduğunu düşündüğünüz bilgilere erişmeye devam edebilir.

#7: Tıkladığınız yere dikkat edin

Dikkatsiz bir tıklama, kişisel verilerinizi çevrimiçi olarak açığa çıkarabilir veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir. Bu nedenle, güvenilmeyen kaynaklardan gelen bağlantılar ve spam e – postalar, çevrimiçi quizler, tıklama yemi, ‘ücretsiz‘ teklifler veya istenmeyen reklamlar gibi belirli çevrimiçi içerik türlerinden bilinçli olarak göz atmak ve kaçınmak önemlidir.

Emin olmadığınız bir e - posta alırsanız, içindeki bağlantılara tıklamaktan veya ekleri açmaktan kaçının.

Aslında, güvenilmeyen e - postaları açmaktan kaçınmak en iyisidir. Bir e - postanın yasal olup olmadığından emin değilseniz doğrudan kaynağa gidin. Örneğin, bankanızı arayın ve e - postanın gerçek olup olmadığını sorun.

Bir web sitesindeyken, bağlantıların ilgili veya beklenen konulara tıkladığından emin olun – örneğin, Afrika'da safariler hakkında olduğunu düşündüğünüz bir bağlantıya tıklarsanız, bunun yerine ünlülerin kilo kaybı veya 'şimdi neredeler ?' tarzı bir parça hakkında tıklama stili bir sayfaya yönlendirilirseniz, sayfayı hızlıca kapatın.

Hesaplarına erişmek için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanan bir adam. MFA'yı etkinleştirmek en iyi siber güvenlik kurallarından biridir.

#8: Cihazlarınızın güvenli olduğundan emin olun

Bir rapor, akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin telefonlarını kilitlemek için şifreler, kilit ekranları veya diğer güvenlik özelliklerini kullanmadığını ortaya koydu. Tüm cihazlarınızda – telefonlar, bilgisayarlar, tabletler, akıllı saatler, akıllı TV'ler vb. – parola veya parola ve parmak izi okuyucular veya yüz tarama teknolojisi gibi diğer güvenlik seçeneklerini kullanmak iyi bir uygulamadır.

#9: Verileri düzenli olarak yedekle

Harici sabit disklerdeki önemli kişisel bilgileri yedeklemek ve düzenli olarak yeni yedeklemeler oluşturmak önemlidir. Bir tür kötü amaçlı yazılım olan fidye yazılımı, bilgisayarınızı kilitleyen siber suçluları içerir, böylece değerli dosyalara erişemezsiniz. Verilerinizi – ve ailenizin verilerini – yedeklemek, bir fidye yazılımı saldırısının etkisini azaltmaya yardımcı olur.

#10: Kullanılmayan hesapları kapat

Birçoğumuz artık kullanmadığımız eski hesapları biriktiriyoruz. Bunlar, internetin güvenli kullanımı açısından zayıf bir bağlantı olabilir – yalnızca eski hesapların daha zayıf parolalara sahip olma olasılığı değil, aynı zamanda bu sitelerin bazılarının zayıf veri koruma politikaları olabilir. Buna ek olarak, siber suçlular, kimliğinizin bir resmini oluşturmak için, örneğin doğum tarihiniz veya konumunuz gibi eski sosyal medya profillerinde bıraktığınız bilgileri bir araya getirebilir.

#11: Ne indirdiğinize dikkat edin

Siber suçluların en önemli amacı, kötü amaçlı yazılımları indirmeniz için sizi kandırmaktır. Kötü amaçlı yazılım bir uygulama olarak gizlenebilir: popüler bir oyundan trafiği veya havayı kontrol eden bir şeye kadar her şey. Veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışan kötü amaçlı bir web sitesinde gizlenmiş olabilir.

Kötü amaçlı yazılımlar, cihazınızın çalışma şeklini bozmak, kişisel verilerinizi çalmak veya makinenize yetkisiz erişime izin vermek gibi hasarlara neden olur. Bu genellikle sizin tarafınızdan bazı eylemler gerektirir, ancak bir web sitesinin önce izin istemeden bilgisayarınıza yazılım yüklemeye çalıştığı Drive-by yüklemeleri de vardır. Cihazınıza herhangi bir şey indirmeden önce dikkatlice düşünün ve yalnızca güvenilir veya resmi kaynaklardan içerik indirin.

#12: Ne paylaştığınıza dikkat edin

İnternette sil tuşu yoktur. Çevrimiçi olarak yayınladığınız herhangi bir yorum veya resim sonsuza kadar çevrimiçi kalabilir, çünkü orijinali kaldırmak diğer kişilerin yapmış olabileceği kopyaları kaldırmaz. Yapmamış olmayı dilediğiniz bir yorumu ‘geri almanız’ veya yayınladığınız utanç verici bir resmi kaldırmanızın hiçbir yolu yoktur. Bir ebeveynin veya potansiyel işverenin görmesini istemeyeceğiniz hiçbir şeyi internete koymayın.

Benzer şekilde, çevrimiçi ortamda kendinizle ilgili kişisel bilgileri ifşa ederken de dikkatli olun. Örneğin, sosyal medya biyolarında adresinizi veya doğum tarihinizi ifşa etmekten kaçının. Kişisel bilgileri yabancılara bireysel olarak vermezsiniz; bu nedenle çevrimiçi olarak milyonlarca insana vermeyin.

E - posta adresinizi nerede görüntülediğinize veya gönderdiğinize dikkat edin. Yalnızca e - posta kayıt ve abonelikleri için kullandığınız, arkadaşlarınız ve aileniz için kullandığınızdan ayrı ve iş için kullandığınızdan ayrı ikincil, atılabilir bir e - posta hesabınızın olması iyidir.

#13: İnternette kiminle tanıştığınıza dikkat edin

İnternette tanıştığınız kişiler her zaman söyledikleri kişiler değildir. Hatta gerçek bile olmayabilirler. Sahte sosyal medya profilleri, bilgisayar korsanlarının dikkatsiz internet kullanıcılarını tımar etmelerinin ve siber ceplerini seçmelerinin popüler bir yoludur. Çevrimiçi sosyal yaşamınızda da, yüz yüze sosyal yaşamınız için uyguladığınız aynı dikkati uygulayın. Bu, özellikle son yıllarda çevrimiçi flört dolandırıcılıklarının artması nedeniyle geçerlidir.

#14: Çevrimiçi bilgileri iki kez kontrol edin

Ne yazık ki, sahte haberler, yanlış bilgiler ve dezenformasyon internette mevcuttur. Her gün maruz kaldığımız bilgi seliyle kaybolmuş hissetmek kolay. Emin olmadığınız bir şey okursanız, gerçekleri belirlemek için kendi araştırmanızı yapın. Güvenilir web siteleri orijinal bilgi kaynağına referanslara sahip olacaktır. Şüpheli sayfalar hiçbir referans sunmaz. Sahte haberleri tespit etme kılavuzumuzu buradan okuyun.

#15: İyi bir antivirüs kullanın ve güncel tutun

Çevrimiçi davranış için güvenlik ipuçlarını takip etmenin yanı sıra, kaliteli bir antivirüs kullanmak önemlidir. İnternet güvenlik yazılımı cihazlarınızı ve verilerinizi korur ve virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar gibi yaygın tehditlerin yanı sıra casus uygulamalar, kriptolockerlar ve XSS saldırıları gibi karmaşık tehditleri engeller. İşletim sistemleri ve uygulamalarda olduğu gibi, en son siber tehditlerin önünde kalmak için virüsten koruma programınızı güncel tutmak önemlidir.

Önerilen ürünler:

Daha fazla bilgi için:

En iyi 15 internet güvenliği kuralı ve çevrimiçi yapılmaması gerekenler

Çevrimiçi ortamda güvende olmak herkes için hayati bir özelliktir. Bilmeniz gereken internet ve internet güvenliği ipuçları ile ilgili anahtar kurallar nelerdir? Riskleri nasıl engelleyebileceğinizi ve çevrimiçi güvende kalabileceğinizi öğrenin.
Kaspersky Logo