Ana içeriğe atlayın

Günümüzde piyasada bulunan takip cihazları hem olumlu hem de olumsuz çağrışımlara sahiptir. Öncelikle birçok kişi telefonlarının onlara mevcut konumlarına göre mesajlar, reklamlar ve öneriler göndermesini biraz ürkütücü buluyor. Elbette telefonun sistem yazılımının ve birçok uygulamanın hedefe yönelik ve kişiselleştirilmiş hizmetleri uygulamak için telefonun GPS’ini kullandığını artık hepimiz biliyoruz.

Ayrıca “Telefonumu Bul” takip özelliği ve benzer takip uygulamaları da zaman zaman kesinlikle kullanışlı oluyor. Arabanız, kaybetmek istemediğiniz eşyalarınız ve hatta evcil hayvanlarınız için de takip cihazları mevcuttur. Peki, çocuklar için bir cihaz var mı? Evet, çocuklar için de takip cihazları var ve bunlar genellikle çocuğunuzun nerede olduğunu takip etmek için kullanılan telefon uygulamalarından daha fazla işlevsellik sunuyor.

Ancak “Çocuklara yönelik bir takip cihazına ihtiyacınız var mı?” sorusunu düşünüyor olabilirsiniz. Çocuğunuzun güvenliği ve iyiliği hakkında herhangi bir endişe duyuyorsanız cevap kesinlikle evet olacaktır. İşte bunun nedeni…

Neden Çocuklara Yönelik Bir Takip Cihazına İhtiyacınız Var?

Çocuğunuzun sürekli ebeveynleri tarafından takip edildiğini hissetmeden özgürce istediğini yapabilmek istemesi kesinlikle anlaşılabilir bir durumdur. Ancak ne yazık ki tehlikeli bir toplumda yaşıyoruz. Güvenli görünen mahallelerde bile çocuklar aniden kaybolabiliyor.

Özellikle küçük çocuklar ilginç bir şey gördüklerinde ebeveynlerinden uzaklaşmayı severler. Bir markette bir an için rafları inceliyor olabilirsiniz ve arkanızı döndüğünüzde çocuğunuz ortadan kaybolmuş olabilir. Bir ebeveyn olarak muhtemelen bu durumu birçok kez yaşamış ve beraberinde gelen korku ve kaygıyı hissetmişsinizdir. Çocuklara yönelik bir takip cihazı, böyle bir durum yaşandığında veya çocuğunuz mahallede arkadaşlarıyla dışarıda olduğunda çocuğunuzun nerede olduğunu bilmenizi sağlayarak size gönül rahatlığı sunar.

Çocuklara yönelik takip cihazları, size çocuğunuzun konumuna ilişkin gerçek zamanlı GPS ayrıntılarını sunar. Bu, çocuğunuz yürüyerek bir arkadaşının evine giderken veya okuldan eve dönerken, mahallede bisiklet sürerken ya da çocuğunuzun bulunduğu yerin belirsiz olabileceği başka herhangi bir durumda son derece faydalı bir araçtır.

Geliştirilmiş Güvenlik Özellikleri

Çocuklara yönelik bazı gelişmiş GPS takip cihazları ayrıca gerektiğinde çocuğunuzla arama, sohbet veya mesaj yoluyla iletişim kurabilmenizi sağlayan bir iletişim seçeneğine sahiptir. Bazıları acil bir durumda çocuğun hızla 911’i aramasına da olanak tanır. Bu, özellikle çocuğunuzun mobil cihazı yoksa kullanışlı bir seçenektir. Aslında küçük bir çocuğa akıllı telefon yerine bu özelliğe sahip bir GPS takip cihazı vermek akıllıca bir fikirdir.

Akıllı telefonlar küçük çocukların internetteki her türlü gizli tehlikeye maruz kalmasına yol açabilir. Ayrıca kötü niyetli yabancıların çocuğunuzla iletişim kurmasını kolaylaştırır ve çocuğunuz bu tür bir iletişimin karanlık sonuçlarından habersiz olabilir.

GPS takip cihazlarında bulunan bir başka akıllı özellik de çocuğunuzun içinde kalması gereken belirli bir alan için parametreleri belirlemektir. Çocuğunuz bu alandan ayrıldığında hemen bir uyarı alırsınız. Bu özellik, sizi çocuğunuzun konumunu sürekli izleme zahmetinden kurtarır. Örneğin, çocuğunuz okuldan erken çıktığında veya gitmemesi gereken bir yere gitmeye çalıştığında size haber verilmesi açısından faydalı olabilir. Ardından çocuğunuza nereye gittiğini sormak için iletişim özelliğini kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza Takip Cihazı Vermek İçin Çocuğunuzun Kaç Yaşında Olması Gerekir?

Çok küçük çocuklara (yedi yaş ve üzeri) tablet ve akıllı telefon verildiğini düşündüğünüzde, çocuklara yönelik bir takip cihazının bu çocuklar için daha yararlı olabileceğini hayal etmek o kadar da zor olmamalı. Birçok küçük çocuk okul sonrası etkinliklere katılıyor ve daha önce de bahsedildiği gibi yürüyerek uzaklaşma eğiliminde oluyor. Onlara bir GPS takip cihazı almak, çok erken akıllı telefon verme gereksinimini ortadan kaldırır.

Daha büyük çocuklar ve gençler de takip cihazından yararlanabilir. Biraz itiraz edebilirler ancak güvenlik daha önemlidir. Ayrıca gerektiğinde çocuğunuzu kontrol edebileceğinizi bilmenin verdiği gönül rahatlığıyla çocuğunuzun bağımsızlığını teşvik edebilirsiniz. Bunu çocuğunuz da kesinlikle takdir edecektir.

Çocuğunuzu Takip Etmek Yasal mıdır?

Rızası dışında takip edilen kişilerle ilgili haberleri gördüyseniz bu soruyu sorabilirsiniz. Bu gibi durumlar, kendi çocuğunuzun güvenliğini sağlamaktan tamamen farklıdır. Çocuğunuz 18 yaşın altında olduğu ve siz onun ebeveyni veya yasal vasisi olduğunuz sürece konumunu takip etmek için GPS takip cihazı kullanma konusunda tamamen yasal bir hakkınız bulunur. Ayrıca öğretmenler, çocuk bakıcıları veya büyükbaba ve büyükanneler gibi başka kişilerin GPS takip bilgilerine erişmesine izin verme hakkınız vardır.

Sonuç

Bazı kişiler, çocuklara yönelik bir GPS takip cihazının gerekli olduğu konusunda hemfikir değildir. Ancak onların kendi çocukları hakkında endişelenmesine izin verirken kendi çocuklarınız ile ilgili bazı endişeleri hafifletebilirsiniz. Günümüzde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini ve küçük çocukların henüz farkında bile olmadığı pek çok mevcut tehlikeyi unutmayın. GPS takip cihazı, çocuğunuzu güvenli tutmaya yardımcı olan çok önemli bir araç olabilir.

Önerilen Ürünler

Ödüllü ebeveyn denetimleriyle çocuklarınızı çevrimiçi ve çevrimdışı ortamlarda koruyun. Çocuklarınızın faaliyetlerini koruyan, davranışlarını izleyen ve onlara iradeyi öğreten esnek araçları edinin.

Daha Fazla Bilgi İçin

Çocuğunuz İçin Takip Cihazına İhtiyacınız Var mı?

Çocuklara yönelik bir GPS takip cihazı, çocuğunuzun güvenliğini daha iyi sağlamanıza yardımcı olan ve size gönül rahatlığı sunan akıllıca bir yatırımdır.
Kaspersky Logo