Ana içeriğe atlayın

Dijital cüzdan olarak da adlandırılan e-Cüzdan, daha kolay ve daha hızlı ödeme seçenekleri arayan tüketiciler için bir sonraki kolaylık seviyesidir. e-Cüzdanlar aslında uzun yıllardır, özellikle de dijital cüzdanların yaygın olduğu Avrupa'da kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde e-Cüzdan popülaritesi, tüketicilerin kartlar ve ödeme terminalleriyle fiziksel temas olmadan alışveriş yapmak istediği COVID-19 salgını sırasında katlanarak arttı.

Ancak e-Cüzdanlar kolaylık sağladığı gibi, bilgili bilgisayar korsanları ve siber suçlular için finansal verilerinizi çalmaya çalışmak için başka bir fırsat da sunar. O halde soru şu: e-Cüzdanların kullanımı güvenli mi, yoksa risk almaya değmez mi? Cevap, kendi e-Cüzdanınızı nasıl kullanmayı ve korumayı seçtiğinize bağlıdır.

Dijital Cüzdanınızın emniyetini ve güvenliğini artırmak için sağduyulu adımlardan çevrimiçi güvenlik yazılımı kullanmaya kadar yapabileceğiniz bir dizi şey vardır. Bir e-Cüzdan kullanmanın aşağıdaki faydalarını ve ardından onu korumak için önerilen adımları göz önünde bulundurarak bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Dijital Cüzdanlar Nedir? Faydaları nelerdir?

Bir e-Cüzdanı fiziksel bir cüzdanın elektronik versiyonu olarak düşünün. Kredi ve banka kartlarıyla dolu bir cüzdan taşımak yerine, dijital cüzdanınızı akıllı telefonunuzda saklayabilirsiniz. E-Cüzdan, fiziksel bir cüzdan gibi, bir dizi farklı banka veya kredi kartını saklayabilir.

Bir satın alma işlemi yapmaya hazır olduğunuzda, telefonunuzu ödeme terminalinin üzerinde sallamanız yeterlidir ve satın alma işlemi gerçekleşir. Görevliye kartınızı vermenize veya terminale kart takmanıza gerek yoktur. Ödeme daha hızlı, temassız ve daha rahattır. E-Cüzdanınızda birden fazla kart saklamayı seçerseniz, birini birincil olarak seçebilir veya kolayca diğerine geçebilirsiniz.

Hızlı ve kolay ödeme yapmanın yanı sıra, e-Cüzdan kullanmanın bir diğer faydası da birden fazla kartın bilgilerini saklamanıza olanak sağlamasıdır. Bu sayede mağaza kartları ve sadakat kartları gibi birçok farklı kartı yanınızda taşıma ihtiyacı ortadan kalkar. Bazı e-Cüzdan sistemleri kuponları saklamanıza bile izin verir.

e-Cüzdanlar ayrıca bir güvenlik önlemi de sunar - nakit para taşımanıza gerek yoktur ve kaybolabilecek veya çalınabilecek bir cüzdan taşımanıza gerek yoktur. Telefonunuzu kaybetseniz bile, yeni bir cihazda oturum açarak eCüzdanınıza erişebilirsiniz. Ve bir satın alma işlemi yaparken, satın alma işleminin tamamlanabilmesi için PIN veya parmak izinizin biyometrik taraması gibi bir tür yetkilendirme sağlamanız gerekir. Bu, yetkisiz satın alımların önlenmesine yardımcı olur.

E-Cüzdanların popülaritesi çok arttığı için, birçok perakendeci artık tüketicilere bu şekilde ödeme yapma seçeneği sunuyor. Henüz yeni teknolojiye geçmemiş bazı işletmeler varsa, yakın gelecekte geçmeleri muhtemeldir.

E-Cüzdanlarla ilişkili yaygın tehditler

Kötü niyetli aktörler dijital cüzdanların popülaritesindeki artışı fark ettiler, bu da onlar için artan sayıda hedef anlamına geliyor. E-Cüzdanlara yönelik tehditler giderek artıyor ve tüketicilerin dijital cüzdan kullanmanın risklerinin ve e-Cüzdanlarının güvenliğini nasıl artıracaklarının farkında olmaları gerekiyor.

En büyük tehdit, verilerin güvenlik açısından yetersiz olabilecek mobil ağlar üzerinden iletilmesidir. Uygun güvenlik sağlanmadığı takdirde, bilgisayar korsanları aktarılan ödeme bilgilerini ele geçirebilir. Bununla birlikte, çoğu e-Cüzdan bir çeşit şifreleme kullanır, bu nedenle bu tehdit genellikle minimum düzeydedir. Verilerinizi ifşa etmemek için lütfen Kamuya Açık Wi-Fi kullanmaktan kaçının.

En büyük tehdit aslında telefonunuzun kaybolması veya çalınması olabilir. Telefonunuzu veya dijital cüzdanınızı kilitlemediyseniz, bir hırsız bilgilere kolayca erişebilir ve siz harekete geçmeye vakit bulamadan bir dizi alışveriş yapabilir, hatta banka hesabınızdan para çekebilir.

e-Cüzdanınızı nasıl koruyabilir ve bu sorunlardan nasıl kaçınabilirsiniz?

Telefonunuzu kilitleyin

Yukarıda da belirtildiği gibi, e-Cüzdan kullanımındaki en büyük risk, telefonunuzun verileri için koruma sağlamamaktır. Telefonunuzu sunduğu güvenlik seçenekleriyle kilitleyin ve aynısını e-Cüzdanınız ve özel veriler içeren diğer önemli uygulamalar için de yapın. Bu şekilde, bir hırsız telefonunuza veya e-Cüzdanınıza erişemez.

Kredi kartı ve banka hesabı hareketlerini izleyin

Her zaman finansal faaliyetlerinizi izleyin ve masraflarınız hakkında bilgi sahibi olun. Şüpheli bir ücretlendirme görürseniz, derhal bankanızla iletişime geçmeniz ve finansal hesaplarınızı kilitlemeniz gerekir.

Güvenlik uygulamalarını yükleyin

E-Cüzdan gibi hassas finansal bilgiler taşıyorsanız, bunları mümkün olduğunca güvence altına almak isteyeceksiniz. Telefonunuzdaki verileri daha fazla koruyan ve ayrıca telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda size konum hizmetleri sağlayan güvenlik uygulamalarını yükleyin. Geri alamadığınız takdirde telefonunuzdaki bilgileri uzaktan silme seçeneğine sahip olmak da yararlıdır.

Sonuç olarak

e-Cüzdanlar çoğunlukla güvenlidir, ancak zarar görmez değillerdir. Riskleri azaltmak ve finansal bilgilerinizin yanlış ellere geçmemesini sağlamak için ek güvenlik önlemleri aldığınızdan emin olun.

İlgili ürünler:

Daha fazla bilgi için

Dijital Cüzdanlar ne kadar güvenlidir? E-Cüzdanınızı Nasıl Korursunuz?

e-Cüzdanlar, günümüzün teknolojik olarak gelişmiş çağında mal ve hizmetler için ödeme yapmanın uygun bir yoludur. eCüzdanınızın güvenliğine yönelik çevrimiçi tehditler hakkında bilgi edinin.
Kaspersky Logo