Skip to main
content/tr-tr/images/repository/isc/2017-images/malware-img-37.jpg

Belirli bir işletim sistemi; bilgisayar korsanlarının ve siber suçluların dikkatini çektiğinde saldırganların bu işletim sistemini çalıştıran cihazlara saldıracak bilgisayar virüsleri, solucanlar ve Trojan'lar geliştirmesi için bu sistemin popüler ve yaygın şekilde kullanılıyor olması gerekir.

Kötü amaçlı yazılımın popülerliği

Bir işletim sistemi çok az kişi tarafından kullanılıyorsa bu işletim sisteminin saldırıya uğrama olasılığı düşüktür. Ancak işletim sisteminin kullanımının artması ve geniş kitlelere ulaşmasıyla birlikte saldırıdan kazanç elde etme fırsatını gören kötü amaçlı yazılım geliştiricilerin dikkatini çekmeye başlar.

Popüler işletim sistemleri ve uygulamalar popüler kötü amaçlı yazılımlar doğurur

Bir işletim sistemi veya uygulama ne kadar popülerse bilgisayar virüsü saldırılarına da o denli açık olur.

Windows, Linux ve Mac OS için oluşturulan kötü amaçlı programların sayısı, bu işletim sistemlerinin her birinin ulaştığı pazar payıyla yakından ilişkilidir.

Kötü amaçlı yazılımların gelişmesine yardımcı olan diğer faktörler

Kötü amaçlı yazılımların gelişmesini ve varlığını sürdürmesini sağlayan diğer faktörlerle ilgili bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıları tıklatın:

Kötü amaçlı yazılımlarla ilgili diğer makaleler ve bağlantılar

Benimsenme Oranı ve Popülerlik

Kötü amaçlı yazılımlar, kötü amaçlı yazılım geliştiricileri birden fazla kullanıcı tarafından kullanılan bir işletim sisteminde dağıtılmış toplu siber saldırı imkanı gördüğünde yaygınlaşır.
Kaspersky Logo